Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як грязьовий вулкан створив острів-привид у Каспійському морі

Кіра Іванова
Кіра Іванова Керівниця новинної редакції The Page/SPEKA
21 січня 2025 4 хвилин читання

Внаслідок виверження грязьового вулкана на південному сході Каспійського моря виник острів, який поступово зникає. Острівець виявили супутники, повідомляє NASA Earth Observatory

Знімки з кліматичних супутників NASA Landsat 8 OLI та 9 OLI-2 дали змогу відстежити історію його появи. Острівець з’явився неподалік банки Кумані у Каспійському морі після виверження грязьового вулкана на початку 2023 року. До початку 2025-го він майже зник, як привид. 

Три фото із супутників NASA Landsat із грязьовим островом-привидом. Фото: NASA Три фото із супутників NASA Landsat із грязьовим островом-привидом. Фото: NASA

На трьох фото із супутників Landsat 8 і 9: Каспійське море поблизу банки Кумані 18 листопада 2022-го, 14 лютого 2023-го та 25 грудня 2024-го. Ліворуч — чиста блакитна вода; посередині — невеликий острів із хвостом світлішої води над мілиною, яка йде на південь; праворуч — острів і шлейф зменшилися.

На лівому знімку гребінь вулкана залишається під поверхнею моря. Острів виріс після виверження вулкана, яке сталось між 30 січня і 4 лютого 2023 року. На знімку 14 лютого 2023-го (посередині) видно острів діаметром приблизно 400 м. До кінця 2024-го він поступово зникає (праворуч).

Чи довго можна прожити на острові-привиді

Підписуйтеся на наші соцмережі

Банка Кумані, також відома як Чигіль-Деніз, розташована приблизно за 25 км від східного узбережжя Азербайджану.

Східне узбережжя Азербайджану і Каспій. Банка Кумані і острівець — трохи правіше центру фото. Знімок NASA 14 лютого 2023 року Східне узбережжя Азербайджану і Каспій. Банка Кумані і острівець — трохи правіше центру фото. Знімок NASA 14 лютого 2023 року

Спостерігачі кажуть, що потужні виверження грязьового вулкана вже не вперше створюють тут острови. Перший із восьми відомих був зареєстрований ще у 1861 році, коли вулкан виніс на 3,5 м над поверхнею води острівець діаметром до 90 м. Найпотужніше з восьми зареєстрованих вивержень, у 1950 році, призвело до утворення острова 700 м у поперечнику та 6 м заввишки.

Що таке грязьові вулкани і чим вони цікаві

Грязьові вулкани — це дивні й чудові особливості, які залишаються недостатньо вивченими і мало зрозумілими.
Марк Тінгей, геолог університету Аделаїди, на семінарі Геологічного товариства Австралії

Розмірами від кількох метрів до кількох кілометрів у поперечнику, більшість із них розташовані у зонах з активною тектонікою або високою швидкістю осадконакопичення. 

Це місця, де підповерхневий тиск може утворюватися та змушувати суміш рідин, газів і опадів підніматися на поверхню. Вірогідно, що така активність не є унікальною особливістю нашої планети. Вчені вважають, що деякі мулисті горби у північній низовині Марсу могли утворитися, коли на поверхню викинулися багаті на газ та рідину осади.

Саме Азербайджан має надзвичайно високу концентрацію грязьових вулканів. Геологи нарахували понад 300 у східному Азербайджані та на узбережжі Каспійського моря, причому більшість із них розташовані на суші.

Це особливість нафтогазового регіону в серці зоні конвергенції, де стикаються Аравійська та Євразійська тектонічні плити.

Чи безпечні виверження грязьових вулканів

Виверження грязьових вулканів можуть бути небезпечними, оскільки іноді супроводжуються викидом великої кількості ґрунту, мулу і навіть полум’я протягом короткого періоду. Грязьові вулкани Азербайджану пов’язані з великою вуглеводневою системою Південно-Каспійського басейну, і, як відомо, вони викидають легкозаймисті гази, як-от метан, а також характерні каламутні шлами. 

Невідомо, чи було виверження Кумані-Банк у 2023 році сильним, але попередні виверження цього та сусідніх грязьових вулканів підняли полум’яні башти на сотні метрів у повітря.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA повідомила про найінтенсивніше виверження вулкана у Сонячній системі

Дмитро Мухін 2 лютого 2025 19:26

Астронавти NASA встановили новий рекорд у відкритому космосі

Вікторія Рудзінська 1 лютого 2025 08:20

NASA готує потужний телескоп для пошуку життя у Всесвіті

Вікторія Рудзінська 16 січня 2025 17:07

Запуск ракети Blue Origin Джеффа Безоса перенесли

Олександр Тартачний 13 січня 2025 14:20

На орбіті Землі запрацював перший дерев’яний супутник LignoSat

Вікторія Рудзінська 13 січня 2025 09:43