Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інвестиції в українські стартапи у 2023: 6 головних думок про ринок

Кирило Мазур
Кирило Мазур CEO в Center42 Innovation Agency. Співзасновник HappyMonday.ua
15 червня 2023 10 хвилин читання

Після повномасштабного вторгнення український ринок інвестицій у стартапи змінився суттєво, кількість інвесторів зменшилася, але світло в кінці тунелю для українських стартапів точно видно. Для Youtube-каналу акселератора 1991 записав свої думки про актуальні тренди ринку інвестицій у стартапи — текстову вижимку найголовніших думок читайте далі у цій колонці.

Чому варто мене читати?

Я працюю більш ніж 12 років на ринку венчурних інвестицій, 5 років працював у венчурному фонді, провів понад 50 угод і знаю багатьох інвесторів особисто. Але після повномасштабного вторгнення український ринок інвестицій в стартапи змінився суттєво – значно зменшилася кількість інвесторів, що інвестують в стартапи на ранніх стадіях. Деякі інвестори не говорять про це публічно, але внутрішня кухня говорить, що дуже багато хто призупинив діяльність, а хтось переорієнтувався на інші ринки (наприклад, інвестує лише у стартапи, які вже працюють на ринку США). 

Кілька висновків про галузь, якими хочу поділитись, далі.

1. Ринок інвестицій в українські стартапи частково в комі

Раз на пару років, ми з командою агенції Center42 оновлюємо каталог інвесторів в українські стартапи. В минулому році ми теж оновили його і ось що побачили. Близько 20% повністю зупинили інвестиції. Спілкуючись за кулісами ринку, бачу, що велика кількість фондів просто не мають зараз вільних для інвестицій коштів. Якщо брати, навіть, топ-5 фондів за активністю інвестицій, то у більшості зараз є проблеми з ліквідністю. Простими словами – українські фонди часто інвестують з вільних коштів бізнесу, з прибутку, а таких вільних коштів зараз стало значно менше – і через війну в Україні (де знаходяться більшість їх бізнесів), і через очікування рецесії в США та світі. 

Багато фондів збирають нові фонди (але це довго і складно в теперішніх умовах). Українській фонд стартапів з початком вторгнення у лютому 2022 також зупинив видачу нових грантів для молодих компаній. Вижити ринку частково допомогли грантові програми міжнародних корпорацій. Окрема подяка тут Google for Startups Ukraine Support Fund за їх фонд підтримки українських стартапів. Про них та інших далі.

2. Кількість грантів, як формат фінансування для стартапів, продовжує збільшуватись та підтримувати компанії

В українських стартапів наразі все ще є можливості отримати інвестиції, гранти чи підтримку як в Україні, так і закордоном. Проте, не для всіх сфер та напрямків. В 2022 році ми отримали колосальну підтримку міжнародних корпорацій та міжнародних організацій: 

  • Google for Startups Ukraine Support Fund виділив більше 5 млн євро на гранти для близько 58 українських стартапів.
  • Meta виділила $1,5 млн рекламних грантів для 1500 українських бізнесів. 
  • Microsoft виділила близько $100 млн на цифровізацію – частина з яких пішла на підтримку державних програм та процесів. А частина на програму Microsoft for Startups у вигляді грантів на сервіси. 
  • Amazon продовжив надавати свої сервіси українським стартапам безкоштовно. 
  • Консорціум Seeds of Bravery отримав 20 млн євро від The European Innovation Council, європейської урядової організації, на розвиток технологічної галузі України. 12 млн євро піде напряму на підтримку українських стартапів та винахідників.

А міжнародні організації такі, як USAID багато підтримують стартап екосистему та компанії напряму – зокрема, стартапи мають можливість отримати грант на покриття витрат на поїздку на міжнародні конференції, щоб знайти там клієнтів та партнерів.

3. Міжнародні клієнти та продажі закордоном – хіба не єдиний спосіб отримати інвестиції від міжнародних фондів

Чи є Україна привабливою для закордонних інвесторів – це цікаве питання та складне одночасно. До повномасштабного вторгнення дуже багато європейських інвесторів просили їм показувати стартапи з України. Вони готові були інвестувати і хотіли бачити найкращі команди як можна раніше. В перший місяць ми бачили багато підтримки – інформаційної, мікро-фінансової. Але на жаль, всерйоз розглядати стартапи з України для інвестицій мало хто з них зараз готовий. 

Виключення складають команди, які мають продажі закордоном. Але і в цьому кейсі їх розглядають вже не як український стартап і дуже активно дивляться на метрики на цільових ринках США та Європи.  Продажі закордоном і раніше мали велику вагу в процесі прийняття рішень – зараз це стало майже вирішальним для інвесторів не з України.

4. Локальні стартапи постраждали найбільше. Агро, туризм та крипта також

Я б виділив наступні сфери, в яких ми бачимо найбільш просідання по активності угод та грошам на ринку:

  • Українські стартапи, що були сфокусовані на локальний ринок. Ці стартапи не встигли показати перші результати закордоном та не встигли залучити інвестиції. Зараз це зробити стало значно важче.
  • Агротехнології. Україна має потужний аграрний сектор, але війна спричинила серйозні проблеми для стартапів, які працюють у сфері агротехнологій. Нестабільність, перебої в постачанні і руйнування інфраструктури сільськогосподарського сектору ускладнили розвиток цих проектів. Деяким компаніям довелося значно змінювати фокус розвитку та пріоритети.
  • Туризм та гостинність. Війна в Україні призвела до зниження числа туристів, які відвідують країну, майже до нуля. Це сильно ударило по сфері гостинності та туризму, включаючи стартапи, пов'язані з онлайн-бронюванням, туристичними платформами та послугами для туристів.
  • 2022-й також видався складним для крипто-індустрії загалом. В Україні до цього ще й додалося багато обмежень на ввід та вивід коштів у галузь.

5. AI та healthtech – найпривабливіші для інвестування. Miltech – цікавий, але є нюанси

Серед сфер технологічного бізнесу, які наразі є найбільш привабливими, можна виділити наступні:

  • Штучний інтелект (AI). AI-проекти, зокрема генеративний штучний інтелект, переживають великий бум по всьому світу. OpenAI є великим прикладом в цьому напрямку, але вже й багато інших. AI використовується в різних галузях, включаючи медицину, фінанси, логістику та багато інших, то ж його вплив стане колосальним на весь світ та майже на кожну індустрію. Наступні 2-3 роки будуть супер цікавими (натхненними та тривожними одночасно).
  • Healthtech (технології в сфері здоров'я). Цей напрямок є цікавим, оскільки збереження здоров'я та медичні технології стають все більш важливими. Хоча стартувати з України і розробляти продукти для ринку США може бути викликом, це може відкрити значний потенціал для росту.
  • Військові технології (military tech). Війна в Україні підкреслила необхідність нарощування військових можливостей та інновацій в цій сфері у більшості країн світу. Багато технологічних новацій вже відбувається в Україні, і це тільки початок. Багато military tech стартапів працюють в прихованому режимі в Україні і вже підсилюють наш фронт – але ми дізнаємося публічно про них ще нескоро. Ше одним стимулом до розвитку ринку стане запуск NATO Innovation Fund – адже це нові ресурси на розвиток нових інноваційних військових стартапів. Але не можна не сказати про один великий нюанс цієї галузі – все ще присутня велика обережність інвесторів щодо цієї сфери. Багато LP фондів прямо забороняють фінансувати військові розробки, частина боїться або не дуже розуміється в галузі. Також в індустрії дуже багато бюрократії та секретності – часом зробити якісний due dilligence просто неможливо. Тому кількість інвесторів, готових дати гроші стартапам (особливо на ранній стадії), дуже обмежена. З іншого боку, такі фонди, як NATO Innovation Fund мають за мету частково покрити цю проблему.
  • Big Data, квантові обчислення, біотехнології, енергетика, нові матеріали та космос – це ще дні напрямки, які також мають величезний потенціал розвитку, але і вимагають значних ресурсів та наукової експертизи. Вони привертають увагу інвесторів і створюють нові можливості для стартапів. Особливо для мене цікавим є потенціал квантових комп’ютерів – адже це може стати виводом AI-революції на ще більш новий масштаб.

6. Бутстрепінг – великий тренд, який оновлює галузь

Бутстрепінг означає формат створення стартапу або на власні збереження, або ж одразу так, щоб бізнес заробляв з першого ж місяця роботи і покривав свої витрати. В цьому підході багато своїх плюсів і зараз він може бути для багатьох найкращим способом розвитку бізнесу. Чому це вигідно?

  • По-перше, на умовах не дуже сприятливого ринку вам не доведеться ще більше часу віддавати на пошук інвесторів. 
  • По-друге, вам не доведеться віддавати долю в компанії на поганих умовах, які можуть бути на такому ринку. 
  • По-третє – заробіток з клієнтів допомагає вам краще розуміти потреби цих клієнтів та їх готовність платити. А значить дає вашому бізнесу вищі шанси стати на ноги так активніше зростати.
  • Вчетверте – так ви не залежите від зовнішніх трендів, бажань інвесторів та AI-істерії на ринках. Просто рухаєтесь своїм шляхом.

Що далі?

Якщо ви створюєте або розвиваєте стартап в Україні в 2023 році я б порадив все ж пошукати такий варіант розвитку бізнесу, в якому ви могли б розвиватись без  зовнішніх інвестицій (принаймні перший рік чи два). Так ви зекономите багато часу та зможете отримати більш гарні умови інвестицій пізніше.

Зараз особливо важливо мати гарну бізнес-модель та здорову unit-економіку бізнесу. Простими словами, все добре, якщо залучення клієнту ви зможете поставити на регулярний потік, а дохід від клієнта буде приносити вам значно більше, ніж кошти на його залучення та підтримку.

Ну і сподіваємося, що нові інвестиційні програми від ЄС, США та міжнародних корпорацій дозволять галузі інновацій вистояти та показати зростанні в найбільш буремний період сучасної історії України.

Успіхів всім нам!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 15 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 17 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 17 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41