Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Фриланс — майбутнє ІТ в Україні. Що на це впливає?

Yev Rachkovan
Yev Rachkovan Founder at Kavun UA
11 вересня 2023 6 хвилин читання

Стати міжнародним фрилансером — це величезний кар’єрний стрибок для ІТ-спеціалістів, але водночас і нелегкий. У фрилансі у вас є можливість розвинути свій особистий бренд, підняти свою погодинну ставку далеко за межі $50 і навіть відкрити власну невелику агенцію. Однак це супроводжується купою вимог, як-от самоменеджмент, високий рівень відповідальності та знання мови.

Знання англійської в Україні буде обов’язковим на законодавчому рівні

З нещодавніх новин, Україна майже офіційно зробила англійську другою мовою. У найближчі 2-4 роки всі працівники та державні службовці будуть зобов'язані її вивчити. Незнання мови було найбільшою перешкодою для виходу на ринок фрилансерів, і незабаром ця перешкода зникне. Джерело — «Англійська мова в Україні стане обов’язковою для деяких професій: кого торкнеться (enovosty.com)».

Я дуже радий, що провів деякий час в Індії — країні, де англійська є офіційною другою мовою, 90% людей розуміють її та можуть легко спілкуватися. Протягом останніх років індійська економіка переживає бум здебільшого завдяки експорту ІТ-технологій, і подібне майбутнє чекає на Україну.

50% стартапів, з якими я зустрічаюся, мають або мали відносини з індійськими ІТ-агенціями або фрилансерами. Індія має найбільшу кількість фрилансерів на найбільших міжнародних платформах, як-от Upwork. В Індії є великі офіси найбільших міжнародних компаній, серед яких Amazon, Google та Meta, які платять високі зарплати місцевим жителям. Я вважаю, що ставка на англійську мову була вирішальною в індійському успіху, і я глибоко захоплююся рішенням українського уряду рухатися у тому самому напрямі.

Я працював із розробниками з усього світу і можу сказати, що українські ІТ-спеціалісти одні з найкращих. Вирішивши мовну проблему, Україна домінуватиме на ринку фрилансу та отримає імпульс до відновлення економіки.

Порівняння індійської та британської економіки Порівняння індійської та британської економіки

ІТ-спеціалісти тепер цінують гнучкість

Окрім гарантії зайнятості, гнучкість стає пріоритетом номер один під час пошуку нових можливостей. Було сумно усвідомлювати, що багато ІТ-компаній не люблять, коли їхні працівники працюють віддалено та ведуть кочовий спосіб життя. Після закінчення війни кожна людина захоче мати можливість поїхати в навколосвітню подорож, відвідати друзів за кордоном або просто пожити деякий час десь за межами України. Потреба бути вільним і не обмеженим корпоративними правилами та політиками — це в нашій українській крові.

Фриланс — це не тільки можливість вільно подорожувати більшістю країн світу, але й чудова фінансова подушка для цього. Такі країни, як Балі, Німеччина, Естонія, Іспанія та інші мають візи для цифрових кочівників, які дозволяють будь-якому спеціалісту з високим рівнем заробітку проживати в їхній країні протягом тривалого періоду часу. Більшість таких віз також не підлягають оподаткуванню, тому вам доведеться сплачувати лише українські податки. Повний список можна знайти тут — 58 країн з візами для цифрових кочівників — остаточний список (nomadgirl.co)

Україна вступає в нову епоху відносин зі США та ЄС

За час війни США та ЄС встановили міцні зв'язки з Україною, і ці відносини не зникнуть після закінчення війни. Нові закони про експорт/імпорт та трудову політику зроблять для українських громадян набагато доступнішими ділові відносини за кордоном. Найціннішим активом, після аграрного, є ІТ-ринок України.

Бізнес США та ЄС надаватиме перевагу роботі з українськими ІТ-спеціалістами як можливості відновити економіку, і наш обов'язок — зробити ці відносини успішними. Закордонні інвестори будуть інвестувати в українських засновників стартапів, і обов'язок засновників бути готовими до цього.

Україна рухатиметься до капіталізму, і рухатиметься швидко

Першочерговою метою для України в післявоєнний період буде членство в ЄС. Для цього Україна повинна зробити бізнес більш доступним для всіх і підняти свою економіку до рівня інших країн ЄС.

Я вважаю, що фриланс не тільки дозволить Україні глибше взаємодіяти з міжнародними ринками, але й збільшить кількість успішних українських засновників та екосистему стартапів, що розвивається. Подивіться на Індію, яка починала як найбільший постачальник ІТ-експорту у світі, а зараз посідає друге місце за кількістю стартапів після США. Працюючи через агентство або ІТ-компанію, двері для створення бренду та побудови відносин з клієнтами чи інвесторами закриті. Фріланс — це дуже нейтральний шлях до приєднання до клієнта у ролі співзасновника або заснування агентства, і це той економічний драйвер, який потрібен Україні.

Весь світ зрозумів, що гарантії зайнятості — це міф

Аргумент номер один для «Не ставати фрилансером» — це гарантія зайнятості. Можливо, вам доведеться змінити кілька клієнтів, перш ніж ви знайдете одного довгострокового клієнта, а для цього потрібно мати певний рівень фінансової незалежності. Усі ми жили у світі, де робота вважалася найбезпечнішим способом заробітку.

Після скорочень 2022 року цей міф був зруйнований, і багато людей, які вірили в гарантії зайнятості, стали безробітними. Єдина перевага, яка змушувала людей жертвувати своєю гнучкістю та високою зарплатою, зникла, і фриланс, очевидно, став реальністю.

Кількість працівників, звільнених у технологічному секторі Кількість працівників, звільнених у технологічному секторі
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Один з головних пріоритетів ЗСУ — розвиток засобів РЕБ

Владислав Паливода 24 травня 2024 22:59

США надають Україні новий пакет військової допомоги на $275 млн

Владислав Паливода 24 травня 2024 22:02

Українські організації піддаються цілеспрямованим кібератакам

Владислав Паливода 24 травня 2024 19:26

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

10 кроків для збереження команди в кризовий час

Bogdan Levchenko 22 травня 2024 18:00