Допомога Україні у цифрах. Які країни надали найбільше фінансової підтримки за рік
Кільський інститут світової економіки оновив трекер допомоги Україні. Як зазначають дослідники, США очолюють підтримку, а Європа йде за ними. Але на допомогу Україні закордонні уряди витрачають менше, ніж на пом'якшення наслідків кризи у себе.
SPEKA обрала ключові результати підтримки біженців та фінансової підтримки. Про військову допомогу ми розповімо окремо.

Що таке Ukraine Support Tracker
Трекер підтримки враховує військову, фінансову та гуманітарну допомогу, що пообіцяли та надали Україні від 24 січня 2022 року.
Нещодавно інститут оприлюднив дані за рік, до 15 січня 2023-го. Звіт охоплює допомогу від 40 країн, зокрема, ЄС, Великої Британії, США, Канади, Австралії, Південної Кореї, Туреччини та інших. Інституції ЄС виступають у звіті як окремий донор. Приватні пожертви та допомога від МВФ не внесені до розрахунків.

В які країни вимушено емігрували українці
Напад росії спричинив найбільшу кризу біженців з часів Другої світової війни. З України виїхало майже 5 млн мешканців. Більшість із них прихистила Польща. Вона у топі як в абсолютному значенні, так й у співвідношенні до загальної кількості населення.
Фінансова допомога Україні
Як зазначає інститут, фінансова підтримка містить гранти, позики та кредитні гарантії, надані уряду України, а також постійні валютні свопи. Польща збільшила своп-лінію на $1 млрд у перший день повномасштабного вторгнення.

Найбільші фінансові донори — це організації ЄС та Сполучені Штати. Причому вся сума, що надають США — гранти, які не потрібно повертати.
Далі у списку союзників — Велика Британія та Канада (вони зобовʼязались надати 2-3 млрд євро кожна).

Крістоф Требеш
директор дослідницького центру Кільського інституту«Американці задають темп допомоги. Нерішучість європейців у перший рік війни дуже показова, враховуючи, що фінансові ресурси можна швидко мобілізувати. Це підтверджує те, яку велику кількість коштів уряди ЄС витратили на помʼякшення впливу цін на енергоносії».
Кільський інститут зазначає, що США надали Україні вже майже половину від суми, яку пообіцяли. Організації ЄС поки що відстають — вони виконали домовленості тільки на третину.

24 лютого 2023 року США оголосили надання чергового пакета фінансової підтримки — $10 млрд. Крім того, країни G7 (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада) можуть допомогти Україні отримати фінансову підтримку в $16 млрд як кредит від Міжнародного валютного фонду.