Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Реформи у рік війни: 164 зміни, які наближують Україну до ЄС

Вокс Україна
Вокс Україна Аналітичний центр
28 лютого 2023 9 хвилин читання

Після отримання статусу кандидата в ЄС українська влада активно почала процес євроінтеграції: ухвалювала міжнародні угоди, змінювала закони, а також затвердила низку довгоочікуваних реформ. Найбільших змін у 2022 році зазнали вісім напрямів: регулювання бізнесу, соціальна політика і ринок праці, правоохоронна і судова системи, медицина, фінансова система, державне управління, податкова система, освіта.

Пропонуємо вашій увазі огляд нормативно-правових актів, які мали значний вплив на суспільне та економічне життя в Україні у 2022 році, за оцінкою експертів проєкту «Індекс реформ». Підготувала Єлизавета Доронцева, аналітикиня «Вокс Україна».

Регулювання бізнесу: 25 реформ. Євроінтеграція

Найбільше реформ стосується бізнес-середовища. Ратифікація «транспортного безвізу» дозволить українським перевізникам здійснювати рейси країнами ЄС без потреби мати спецдозволи та водійські права міжнародного зразка.

Наступним кроком для спрощення умов торгівлі з країнами Євросоюзу стало приєднання до «митного безвізу» — режиму спільного транзиту, в межах якого на один транспортний засіб треба мати лише одну декларацію та одну гарантію. А завдяки Угоді про спільний авіаційний простір українські авіакомпанії отримали право здійснювати складні рейси в межах Євросоюзу, якщо ті починаються чи закінчуються в Україні. На жаль, через вторгнення росії і закриття неба поки що не вдалося скористатися перевагами цієї угоди.

Ще два закони регулюють відносини у сфері захисту авторських прав: перший оновлює механізми охорони об'єктів авторського права, а другий посилює охорону авторських прав та збільшує штрафи за їх порушення.

Суперечливою новацією став закон про локалізацію у машинобудівній галузі. Наприклад, автобус, який через 10 років купуватимуть за державні кошти, має складатися з українських деталей щонайменше на 40%. Це порушує основоположні принципи публічних закупівель — прозорість та добросовісну конкуренцію.

Також антиреформою аналітики назвали зміни, які стосуються митних та податкових пільг для індустріальних парків. Їх критикують через те, що вони викривлюють конкуренцію між українськими підприємствами, а в умовах війни ще й знижують надходження до державного бюджету без будь-якої гарантії позитивного результату.

Соціальна політика і ринок праці: 17 реформ. Осучаснення законодавства

Важливою зміною у сфері регулювання ринку праці став закон, який вперше закріпив у законодавстві поняття «фриланс»: він впроваджує для фрилансерів трудовий договір із нефіксованим робочим часом та захищає можливість таких працівників співпрацювати з кількома роботодавцями одночасно.

Закон про протидію цькуванню на роботі запроваджує поняття «мобінг» (цькування або утиски працівника) та зобов'язує роботодавця убезпечити працівників від нього. Посилити захист працівників має також закон, який забороняє у текстах вакансій висувати вимоги за ознаками раси, віку, статі, стану здоров'я, сексуальної орієнтації, релігійних переконань тощо, якщо вони не пов'язані з особливостями виконання роботи.

Інший ухвалений закон покликаний спростити для роботодавця звільнення працівника, якщо неможливо забезпечити умови праці через знищення потужностей бізнесу внаслідок бойових дій.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Кілька ухвалених змін стосуються військових та ветеранів. Одна з них зобов'язує ставати на військовий облік жінок з медичною або фармацевтичною спеціальністю.

Правоохоронна і судова системи, антикорупція: 11 реформ

Однією з найважливіших і найочікуваніших подій у правозахисній сфері стала ратифікація Стамбульської конвенції. Хоча її головною метою є запобігання усім формам гендерно зумовленого насильства та забезпечення рівності між чоловіками та жінками, а її ратифікація була необхідною для подальшої євроінтеграції, вона постійно відтерміновувалася.

Суперечливі оцінки експертів отримав закон, який мав би стати одним із ключових у судовій реформі. Це зміна порядку відбору кандидатів на посади суддів Конституційного суду України. Експертне середовище відразу виступило з вимогою змінити закон, оскільки він, по-перше, суперечить вимогам міжнародних партнерів, а отже, ставить під загрозу євроінтеграцію. По-друге, він відкриває шлях до обрання до КСУ суддів, які діятимуть не в інтересах правосуддя, а в інтересах влади або політиків.

Медицина: 11 реформ. Продовження медреформи

Серед найбільш важливих змін медичної реформизакон про систему громадського здоров'я. Інший закон скасовує застарілий «радянський» поділ медичної допомоги на первинну, вторинну і третинну й натомість запроваджує первинну, спеціалізовану, екстрену, реабілітаційну та паліативну допомогу, що відповідає європейському законодавству.

Один із важливих законівпро безоплатне надання ліків проти рідкісних хвороб. Іншими важливими змінами став закон «Про лікарські засоби», який впроваджує єдину термінологію та правила на фармацевтичному ринку, а також закон про заборону лікарям призначати рецептурні ліки без надання відповідного рецепта.

У сфері медицини була зміна, яку експерти назвали антиреформою, — зміни до закону «Про лікарські засоби», що мають на меті обмежити імпорт ліків з ворожих країн. Фактично ж заборонити певні ліки можна, якщо виявиться, що хоча б один етап виробництва або підрядник виробника прямо чи опосередковано пов'язаний з рф та білоруссю. Причому точні критерії заборони або підстави для скасування ліцензії не прописані. За словами експертів, така розмитість не лише створює умови для несумлінної конкуренції між фармвиробниками, а й може позбавити українських пацієнтів доступу навіть до тих життєво необхідних ліків, які виготовляють у Європі.

Фінансова система: 13 реформ. Розвиток ринків

Довгоочікувана подія — закон про приєднання державного Ощадбанку до загальної системи гарантування вкладів. Раніше Ощадбанк гарантував клієнтам повне повернення суми на депозитах у разі його виведення з ринку. Це викривлювало конкуренцію на банківському ринку. Однак тепер Ощадбанк приєднається до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і почне сплачувати до нього відрахування. 

Державне управління: 12 реформ

Рада ухвалила закон про розвиток у громадах мережі місцевої добровільної пожежної охорони. Передбачається, що такі заходи знизять навантаження на пожежні служби та скоротять час прибуття на місце пожежі рятувальних підрозділів.

Податкова система: 12 реформ. Е-резиденти та пільги волонтерам

Два документи стосуються волонтерської діяльності та благодійної допомоги: закон про звільнення від оподаткування коштів, які волонтер збирав на власну картку як благодійну допомогу, а також відповідні зміни до Податкового кодексу.

У 2022 році Рада ухвалила закон, який дозволяє іноземцям отримати статус електронного резидента для ведення бізнесу в Україні.

Освіта: 8 реформ. Цифровізація та гнучкість

Рада ухвалила закон, який дозволяє повторно здобувати професійну або професійно-технічну освіту безкоштовно, якщо від моменту отримання першої такої освіти минуло не менше трьох років та за наявності двох років страхового стажу.

Які зміни відбулися в інших сферах в Україні

Значна кількість реформ у сфері будівництва: окремий закон відтепер зобов'язує забудовників проєктувати і споруджувати сховища у кожному новому будинку, де проживатиме понад 50 людей.

У 2022 році сфера енергетики відзначилася вступом України до «енергетичного Євросоюзу». Ця подія унеможливлює обмін електроенергією України з рф і білоруссю (а отже, і енергетичний шантаж з боку країн-агресорів), а також інтегрує український енергоринок у європейський.

Кілька важливих змін відбулися у сфері культури. Йдеться насамперед про суперечливий, але необхідний для євроінтеграції закон «Про медіа». Серед ризиків те, що Національна рада з питань телебачення і радіомовлення зможе скасовувати держреєстрацію медіа або навіть забороняти його діяльність за певні правопорушення.

Протидія російській агресії

Закони про дозвіл через суд забороняти діяльність партій, які виправдовують або заперечують російську збройну агресію проти України; остаточна заборона російської символіки та громадських організацій, які просувають російську пропаганду; заборона публічного виконання пісень російських артистів, які підтримують російську агресію, а також збільшення квот для українських виконавців на радіо до 40% мають зменшити вплив рф на суспільство.

У 2023 році ми чекаємо на продовження євроінтеграційних реформ. Так, Україна вже кілька років працює над «промисловим безвізом» і нарешті він замайорів на горизонті. Є вірогідність, що цього року держава подолає відставання у сферах, важливих для вступу України до ЄС, у впровадженні судової та антикорупційної реформ. Вони збігаються з вимогами ЄС, які є умовою отримання траншу у 18 млрд євро, — це просування у сферах верховенства права, енергетичної незалежності, ефективного державного управління та фінансової стабільності.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Стратегії утримання клієнтів: від одноразової покупки до лояльності

Олександр Христич 21 квітня 2025 20:06

Формула успіху: як криптобіржі виводять торгові турніри на професійний рівень

Владислав Гринів 13 годин тому

Favbet Tech на 2U Tech Forum: Головні інсайти з конференції про АІ та інновації

Спекотне промо 22 квітня 2025 18:35

10 тенденцій Power BI, на які варто звернути увагу 2025 року

Bohdan Duda 11 годин тому

«Uber — це психологічний прорив» — Уривок із книжки «Щоденник СЕО»

Видавництво «Лабораторія» 22 квітня 2025 13:17