Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому забороняють TikTok і що буде далі з найпопулярнішою платформою для коротких відео

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
24 квітня 2024 7 хвилин читання

Таке бажане для України голосування у Сенаті США обернулося драмою для найпопулярнішого застосунку для коротких відео. У вівторок Сенат ухвалив масштабний пакет іноземної допомоги для України та водночас поставив TikTok перед жорстким ультиматумом: або материнська компанія ByteDance продає його американській, або повна заборона у США.

Занепад у Європі

Хмари над TikTok згущувалися давно і не тільки у США. Але 2024 рік може стане кінцем популярного застосунку зразу у декількох країнах. 

Як йдеться у повідомленні на сайті Європейської комісії 22 квітня, організація почала друге розслідування щодо онлайн-платформи, щоб «оцінити, чи могла компанія порушити закон про цифрові послуги (Digital Services Act, DSA) під час запуску TikTok Lite у Франції та Іспанії».

Як пише Deutsche Welle, приводом для розслідування стала функція TikTok Lite, яка дає змогу користувачам заробляти бали за виконанні певних «завдань», як-от перегляд відео, лайки, підписки та запрошення друзів. За даними Єврокомісії, цю систему винагород запустили «без попереднього ретельного оцінювання ризиків, на які вона наражає, зокрема тих, що пов’язані з ефектом звикання до платформ, і без запровадження ефективних заходів для зниження ризиків».

Трохи ясності вніс єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон у соцмережі X.

Ми підозрюємо, що функція TikTok Lite токсична і спричиняє звикання, особливо у дітей.
Тьєррі Бретон

Коли йдеться про «пред’яви» настільки високого рівня, компаніям залишається висловлювати занепокоєння та чекати рішення, погоджуючись співпрацювати, що й зробили у TikTok. «Ми розчаровані цим рішенням — система винагород TikTok Lite недоступна для осіб віком до 18 років, також існує щоденний ліміт на перегляд відео. Ми продовжимо обговорення з Єврокомісією», — заявив представник компанії.

Ще раніше, 28 лютого 2023 року, Європарламент заборонив співробітникам використовувати TikTok на своїх пристроях і рекомендував видалити його зі своїх телефонів. Перед цим TikTok заборонили використовувати своїм співробітникам Європейська комісія та Рада ЄС

Підписуйтеся на наші соцмережі

Через потенційні загрози безпеці TikTok на робочих пристроях чиновників заборонили використовувати у Великій Британії, Бельгії та Франції. І це ще не весь перелік країн, які мають подібні заборони.

Проблеми на Сході

Азійське походження платформи не захищає її від блокувань у цій частині світу. У червні 2020 року уряд Індії запровадив заборону на використання TikTok на території країни. Сервіс внесли до списку із 58 китайських застосунків, які індійське керівництво визнало такими, що «порушують територіальну цілісність країни».

18 квітня платформу почали блокувати у Киргизстані. Підставою був лист від Державного комітету національної безпеки. У ньому йдеться про те, що TikTok не дотримується закону про заходи щодо запобігання завдання шкоди здоров’ю дітей, а у роботі соцмережі «відсутній системний і принциповий підхід до цензури контенту», зокрема, у «дитячому інформаційному просторі». 

Слідом за Киргизстаном TikTok можуть заблокувати і в Казахстані. У міністерстві інформації цієї країни підтвердили, що це питання вже розглядають. За словами міністерки Аїди Балаєвої, у TikTok нібито зростає кількість протиправного контенту. Можливе блокування TikTok у Казахстані також пояснюють необхідністю захисту дітей. 

Новий світ без TikTok

Американський Конгрес погрожував заборонити TikTok кілька років, посилаючись на потенційні ризики для національної безпеки. Минулого місяця Палата представників схвалила законопроєкт про відчуження, але він зупинився у Сенаті, оскільки його представники вирішили, що шість місяців на пошук нового власника — це занадто мало часу навіть для TikTok. 

Пакет законів, серед яких той, що стосується TikTok, схвалила Палата представників, а президент Джо Байден заявив, що має намір підписати його. 

У TikTok знову відреагували розчаруванням, але акцентували на важливому для всіх американців питанні свободи слова: «Прикро, що Палата представників використовує прикриття важливої ​​іноземної та гуманітарної допомоги, щоб знову проштовхнути законопроєкт про заборону, який порушить права на свободу слова 170 млн американців».

На відміну від аргументації в Європі та Азії про важливість захисту дітей, у США історія з TikTok має неприємний політичний присмак. 

Дональд Трамп звинуватив Джо Байдена в атаках на TikTok. «Щоб усі знали, особливо молодь, кривий Джо Байден відповідальний за заборону TikTok», — написав Трамп в Х.

Він спонукає його до закриття, і робить це, щоб допомогти своїм друзям у Facebook стати багатшими та домінантними й здатними продовжувати боротися, можливо, незаконно, з Республіканською партією.
Дональд Трамп

Хоча варто згадати, що саме Трамп у 2020 році підписав серію розпоряджень про заборону таких програм, як TikTok, Alipay і WeChat. Судові оскарження завадили виконанню цих наказів.

Своєю чергою демократи стверджують, що основна причина навести лад з TikTok полягає в захисті національних інтересів США та конфіденційності американських громадян. А критики стверджують, що США потрібен загальний закон про конфіденційність, який би вирішив всі питання з будь-якими компаніями, щоб це не виглядало вибірковим правосуддям.

Українські перспективи заборони TikTok

Непокояться щодо безпеки персональних даних користувачів і в Україні, зважаючи на тісні контакти росії з Китаєм. Тим паче що активні користувачі TikTok служать у ЗСУ.

Поки від влади виступив голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, який наголосив, що в Україні можуть заборонити TikTok, якщо соцмережа й надалі не реагуватиме на випадки російської пропаганди. 

Наприкінці березня 2024 року Центр протидії дезінформації (ЦПД) та Кібердепартамент СБУ виявили та опублікували мережу інструментів поширення ворожої дезінформації у ТіkТоk. До списку увійшли 83 TikTok-канали, які були створені станом на 27 березня 2024 року.

18 квітня стало відомо, що у TikTok розпочався процес блокування в Україні інструментів поширення російської дезінформації. Його ініціював ЦПД. Заблокували вже 24 канали, які просували проросійські наративи. 

ЦПД закликає долучатися до очищення українського інформаційного простору від російської пропаганди та дезінформації. Тож якщо ви знаєте ТіkTok-канали, які ведуть підривну діяльність проти України, надсилайте посилання на них на електронну адресу cpd@rnbo.gov.ua.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

США запровадили посилені санкції проти росії в IT-секторі

Владислав Паливода 11 годин тому

TikTok порадив американцям шахрайство з банками — і підвів їх під статтю

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

Іран показав свій новий бойовий танк Soleiman-402 — фото

Владислав Паливода 10 вересня 2024 11:45

Як TikTok впливає на ментальне здоров’я?

Анна Сергієнко 6 вересня 2024 14:05

У США звинуватили російських хакерів в атаці на український уряд перед повномасштабним вторгненням

Владислав Паливода 6 вересня 2024 13:35