Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Росія збільшила імпорт китайських верстатів з ЧПК в 10 разів

Кіра Іванова
Кіра Іванова Редакторка новин The Page/SPEKA
4 січня 2024 3 хвилин читання

Китай в 10 разів збільшив експорт до росії верстатів з ЧПК (числовим програмним керуванням) з початку великої війни. Про це пише Financial Times.

Ці верстати для надзвичайно точного фрезерування металу необхідні для оборонної промисловості рф. Вони допомагають швидко виготовляти складні компоненти з металу та інших твердих матеріалів із незмінним ступенем точності.

Сьогодні саме китайські компанії домінують на російському ринку такого обладнання. 

В липні 2023 року Китай, за даними митниці рф, відвантажив верстатів з ЧПК на $68 млн (57% імпорту) – порівняно з $6,5 млн (12% всього імпорту) у лютому 2022 року. 

Росія збільшила імпорт китайських верстатів з ЧПК в 10 разів з початку великої війни — інфографіка Financial Times Росія збільшила імпорт китайських верстатів з ЧПК в 10 разів з початку великої війни — інфографіка Financial Times

Міжнародні аналітики зауважують, що західні санкції відрізали країну-агресора від імпорту європейської та американської високоточної техніки. Тому залишається покладатись тільки на Китай, який не зважає на обмеження.

Сі Цзіньпін, президент Китаю, в жовтні 2023 року під час візиту путіна до Пекіну, похвалився, що торгівля між росією та Китаєм в 2023 році сягнула «історичного максимуму» у майже $200 млрд.

Китайці непогано заробляють на рф. За даними фінського Інституту економік, що розвиваються, вартість китайського експорту точного обладнання до росії зросла в середньому на 78% з 2021 по 2023 рік. Проте аналогічне обладнання для інших країн подорожчало лише на 12%.

Найбільший зиск від зростання експорту китайського обладнання отримали компанії, що тісно пов’язані з Народно-визвольною армією Китаю: 

  • Один з експортерів, компанія Wuhan Huazhong Numerical Control, ще у 2017-му була головним підрядником проекту «Brain Switch» (заміна іноземних систем ЧПК в оборонній промисловості) та була партнером виробника реактивних винищувачів Shenyang Aircraft Corporation;
  • Huazhong CNC сама була під санкціями США у 2008–2010 роках через передачу оборонних технологій та обладнання Сирії, Ірану та Північній Кореї. 

Водночас експерти припускають, що в росію ллється потік техніки з ЧПК, виготовленої також на Тайвані та у Південній Кореї.

OSINTери наразі не мають прямих доказів використання китайських верстатів в російському ВПК. Фото та відео в соцмережах та в російській пропаганді демонструють верстати європейських, тайванських, корейських та японських брендів.

До того ж, нагадують в Раді економічної безпеки України, майже неможливо переорієнтувати виробничі процеси, наприклад, дронів-камікадзе “Ланцет”, з обладнання іншого виробника з конкретними специфікаціями, на китайське. Китайські інструменти – так саме, як і китайські чипи – менш точні та мають коротший термін служби, ніж обладнання німецьких і японських компаній.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

США, Японія та Нідерланди міркують, як зменшити потенціал Китаю у виробництві мікросхем

Владислав Паливода 19 червня 2024 08:12

ШІ-військовий командувач з'явився у Китаї

Владислав Паливода 18 червня 2024 11:12

Пентагон та Маск продовжили угоду щодо Starlink в Україні ще на пів року

Кіра Іванова 14 червня 2024 10:36

Китай планує виділити $1 млрд на переробку кулінарної олії на авіаційне паливо

Владислав Паливода 10 червня 2024 12:36

В рф вперше уражено літак Су-57 — ГУР

Анастасія Ковальова 9 червня 2024 13:09