Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як росія обходить санкції та що заважає конфіскувати активи центробанку. Пояснює Антон Микитюк

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
10 серпня 2023 12 хвилин читання

Попри санкції росія повернулася на довоєнний рівень імпорту західної електроніки. Чому країна-терорист досі успішно закуповує іноземні товари та як її зупинити. Про це SPEKA поспілкувалася з Антоном Микитюком, заступником секретаря Ради економічної безпеки України. А також дізналась, як впливає медійний тиск на вихід бізнесу з рф та як забрати гроші у путінських олігархів. 

Як росія обходить санкції та як змусити її заплатити репарації  Як росія обходить санкції та як змусити її заплатити репарації 

Що таке Рада економічної безпеки і що вона робить 

Раніше наша організація, заснована ще до війни, спеціалізувалася на гарантуванні економічної безпеки країни. Після 24 лютого ми зрозуміли, що потрібно сконцентруватися на повалення економіки агресора. Зараз наш фокус — підприємства критичної інфраструктури, які забезпечують росії іноземні технології, зокрема у промисловості. До таких, наприклад, належать Danieli Group, яка надає обладнання для металургійної промисловості (оголосила про намір вийти з рф), SKF (виготовлення підшипників, вийшла з рф) чи нафтогазова Schlumberger.  

Ще одне завдання РЕБ — не дозволяти обходити санкції та руйнувати шляхи постачання технологій до рф. Це ми робимо двома способами: розслідуємо діяльність іноземних компаній, які створюють умови для обходу санкцій, і подаємо рекомендації на запровадження санкцій. Співпрацюємо як з українськими державними органами, так і з іноземними інституціями.

Антон Микитюк, експерт Ради економічної безпеки Антон Микитюк, експерт Ради економічної безпеки

Як росія обходить санкції 

Перші санкції проти російських оборонних заводів почали запроваджувати ще з 2014 року. Тож не дивно, що за цей час росіяни встигли напрацювати механізми їх обходу. Тому після початку повномасштабної війни, коли проти російських підприємств, особливо ВПК, почали масово запроваджувати санкції, вони мали заздалегідь підготовлені обхідні шляхи. 

Як це відбувається? Основний спосіб — створення нових компаній, що ніяк не пов’язані з ВПК. Наприклад, у Китаї на місцевого або навіть на громадянина рф реєструють компанію, що торгує мікроелектронікою. Ця компанія купує чипи чи обладнання і перенаправляє їх до росії, а там їх пропускають через 3-4 посередників, доки обладнання не зʼявиться на військовому заводі. Звісно, усі ці посередники не випадкові люди.

Кількість санкцій запроваджених проти росії за рік повномасштабної війни Кількість санкцій запроваджених проти росії за рік повномасштабної війни

Нещодавно Держдеп США заявив, що росія вийшла на довоєнний рівень закупівель мікроелектроніки та виробництва озброєння. Зокрема складники ракет. У травні повідомляли, що ракетний удар по Україні здійснили ракетами, виготовленими у першому кварталі 2023 року.

Як протидіяти обходу росією санкцій 

Це велика проблема, з якою зіткнувся світ. У ЄС нарешті зрозуміли, що рф обходить їхні заборони. Перші пакети санкцій стосувалися певних категорій товарів. Санкції в останніх пакетах запроваджені проти компаній, які допомагають їх обходити. 

ЄС може тимчасово заборонити постачати певні категорії товарів до третіх країн, які допомагають росії обходити санкції. Це тимчасовий захід, аби пояснити тій країні, що буде, якщо вона й надалі допомагатиме росії.

Є два механізми, як вирішити проблему обходу санкцій 

  • Повна заборона виробникам постачати товари в росію та всім країнам, які допомагають їй обходити санкції. Але для ринку це невигідно, тож такий варіант малоймовірний: на нього не підуть країни на кшталт Китаю та самі виробники. 
  • Посилювати експортний контроль, зокрема відповідальність виробників та експортерів, аби вони гарантували, що кінцевим споживачем їхньої продукції не є військовий завод, та блокувати активність постачальників російського ВПК. 

Як РЕБ знаходить компанії, що допомагають обходити санкції

Щоразу це виглядає по-різному. Ти бачиш компанію, яка проводить нестандартну закупівлю: наприклад, продає в інтернеті іграшки, а за митними базами закуповує чипи. Тоді ми вивчаємо реєстри: хто засновник, з ким пов’язана компанія, тобто проводимо повноцінний OSINT та намагаємося з’ясувати причетність компанії до ВПК.

Звісно, десь такі люди залишають сліди, і це вдається довести. Є випадок з компанією SMT-iLogic, яка постачала обладнання для ТОВ «Спеціальний технологічний центр» — виробника БпЛА  «Орлан». У обох компаній навіть є спільні засновники. Але менш очевидних прикладів може бути чи не тисячі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Про ефективність санкцій

На тотальне ембарго ніхто не піде, ми розуміємо, що росія зможе отримувати мікроелектроніку й інші товари, але це питання кількості та транзакційних витрат. Тобто якщо раніше на цю суму рф могла купити 100 мікросхем, то через санкції лише п’ять.

Потрібно просто зараз створювати нові механізми контролю. Особливо потрібна координація передових країн у відстеженні торгівлі, митних даних, хто як закуповує та провозить. 

Ми знаємо, що багато виробників справді пішли з російського ринку. Тобто вони туди більше не постачають, але їхня продукція чомусь потрапляє в рф. росія підсіла на іноземні технології, вона нічого не може створити свого, вона не може виробляти технології зараз, тому намагатиметься створювати обхідні шляхи. 

Виробник теж має брати на себе відповідальність, куди поїде зрештою його чип. Він повинен гарантувати, що чип не буде стояти у військовій техніці, а не лише написати застереження у себе на сайті. Кожен суб’єкт логістики та торгівлі має бути відповідальним.  

Щодо санкцій, то ми маємо розуміти, що потрібно будувати координацію між країнами. Відповідні інституції кожної з країн розробляли свої внутрішні механізми й координувалися з партнерами. Якщо в одній країні механізм є, а в іншій немає, тоді рф імпортуватиме через іншу країну. 

Також варто розуміти: щоб ефект від санкцій став помітним, потрібен час. І йдеться не про кілька днів чи тиждень. 

Як заблокувати фінансування російського ВПК 

Нам важливо максимально запровадити санкції проти всіх фінансових інституцій росії, щоб вони не могли оплачувати послуги. У них дуже багато фінансових інститутів, дуже багато платіжних систем, які треба санкціонувати. 

Валіза з готівкою непрактична. Є ще крипта,  але якщо заблокувати безготівкові розрахунки на закупівлю критичного для ВПК обладнання, це буде великим успіхом і зменшуватиме кількість перевезень.

Також потрібно, щоб банки розуміли, хто серед їхніх клієнтів допомагає росії обходити санкції, і блокували такі рахунки. Міжнародні санкції мають бути орієнтиром для банків: вони повинні детальніше перевіряти операції компаній, які є у цих списках. 

З ким співпрацює Рада економічної безпеки

Переважно з НАЗК. Ми обмінюємося інформацією, передаємо наші аналітичні записки, тобто наші рекомендації щодо запровадження санкцій.

Наша санкційна вертикаль, на мою думку, дуже добре працює. Вона зрозуміла, ми швидко санкціонуємо причетних. Передаємо цю інформацію РНБО, яка ухвалює рішення. 

Але коли говоримо про вплив санкцій, то важлива гармонізація та спільна координація дій. Потрібно, щоб якнайбільше країн підтримали такі обмеження, інакше повністю рф не заблокувати. Нам би хотілось, щоб наші іноземні партнери запроваджували дзеркальні санкції, які б збігалися з роботою українських інституцій. 

Чи впливає медійний тиск на вихід бізнесу з рф

Коли розпочалася повномасштабна війна, частина компаній вийшла з росії одразу. Для мене показовим є приклад McDonald's. Ця компанія негайно почала реорганізацію, виведення своєї юридичної структури та продаж бізнесу місцевому менеджменту.

Натомість інші компанії почали шукати виправдання: ми не є пособниками тероризму, ми дбаємо про своїх співробітників, ми не можемо їх кинути, у нас дуже складна корпоративна структура, нам потрібен рік, два, три. 

Наприклад, американська компанія Schlumberger довгий час працювала в росії (у липні 2023 року заявила про припинення постачання продукції та технологій. — Ред.). Вона каже, що не порушує санкції, і я в це вірю. Компанія розробила юридичний механізм, який дозволяє їй не порушувати санкції і працювати на ринку рф. 

Багато компаній, доки про них не напишуть у ЗМІ, що вони працюють на ринку росії, нічого не робитимуть. Навіть більше, дехто користується відсутністю конкурентів і нарощує виробництво. 

Вийти цим компаніям можна було легко на початку війни. Зараз росіяни не хочуть відпускати ці міжнародні компанії і роблять спеціальний дозвіл на виведення капіталу за кордон, тобто не дають забирати свої гроші.

ЄС в 11-му пакеті санкцій закликав Єврокомісію надавати юридичну допомогу європейським компаніям, які намагаються піти з росії. Тобто вчити їх, як вийти грамотно, щоб не втратити гроші.

Ще є проблема сірого імпорту. Наприклад, CISCO, яка робить мережеве обладнання, вийшла з рф, але її продукція однаково потрапляє в росію. Чи винна у цьому компанія? Ймовірно, тому що вона погано контролює свій товар.

Над чим зараз працює Рада економічної безпеки

Зараз ми сконцентрувалися на механізмах обходу санкцій. Серед стратегічно важливих галузей — імпорт і виробництво верстатів з числовим програмним керуванням, які критично важливі для росії, тому що стоять на багатьох оборонних заводах.

Наприклад, є німецько-японська компанія DMG Mori. Вона раніше працювала в росії, зараз її юридична особа не продає обладнання, але імпорт однаково потрапляє. Це верстати з високоякісним програмним забезпеченням, але без оновлення це купа заліза. Ми не бачимо, щоб ці верстати заблокували, вони продовжують працювати, хоча росія усіляко намагається замаскувати їх, змінює назву бренду, щоб не був помітний зв’язок із компанією. 

Сучасний завод верстатів в місті Ульяновську, який належав DMG Mori тепер закритий Сучасний завод верстатів в місті Ульяновську, який належав DMG Mori тепер закритий

Як конфіскувати російські активи та змусити заплатити репарації

Існує поділ на суверенні активи росії, наприклад, гроші центробанку, арештовані на іноземних рахунках, та приватні активи прихильників російського режиму, олігархів.

Модель конфіскації активів олігархів потроху починає розроблятися і навіть документуватися. Наприклад, США конфіскували за порушення санкційного законодавства $5,4 млн в олігарха Костянтина Малофєєва. Зараз розробляють правові акти, щоб передати їх Україні на відбудову. Навіть почали переказувати кошти.

Натомість щодо суверенних активів багато країн кажуть, що вони не можуть знайти юридичний механізм їхньої конфіскації. Нещодавно запропонували ідею, як конфісковувати податок на прибуток з активів центробанку. Тобто сам актив не чіпати, а його прибутковість конфіскувати на користь України.

Я вважаю, що механізм, який розробили в Україні — конфіскація активів через ВАКС, зараз найдієвіший, але російські олігархи хоч і мали бізнес в Україні, але більшість їхніх активів за кордоном. 

Після війни нам потрібно буде дуже багато грошей, і не хотілося б, щоб цей тягар лежав би на платниках податків ЄС чи США. Це буде неправильно. росія має заплатити за все, що вона зробила.

14 листопада 2022 року резолюція ООН визнала, що саме росія має заплатити за всі свої злочини, але, на мою думку, рф ніколи добровільно не платитиме репарації. Тому країни мають вдатися до контрзаходів.

Ми не говоримо, що ці гроші мають конфіскувати й відразу передати Україні. Можна створити спеціальний ескроу-рахунок, щоб росія бачила, що є механізм конфіскації. А потім через міжнародні суди гроші з цього ескроу-рахунку зніматимуть та передаватимуть Україні.

В Україні питанням конфіскації опікується робоча група Task Force, яку створили на базі Офісу генпрокурора. До неї входять представники державних структур: НАБУ, СБУ, ДБР, АРМА. Завдання групи — координація дій наших партнерів. Тобто у нас є американська організація Task Force KleptoCapture, є група в ЄС, і якщо ми маємо інформацію про активи когось із пособників, вони можуть допомогти конфіскувати їх за кордоном. 

Ан-124  — арештований Канадою російський літак, який передали Україні Ан-124  — арештований Канадою російський літак, який передали Україні

Я сподіваюся, що найближчим часом буде створений чіткий алгоритм, як це працюватиме. Приклади вже є: кейс Костянтина Малофєєва чи конфіскований у Канаді літак «Антонов».

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

CEO Devlight Ігор Полич: «Мобільний застосунок на екрані смартфону конкурує з усіма світовими лідерами»

Сергій Коноплицький 3 години тому

Військові рф вбивають самі себе на полі бою: скільки випадків зафіксовано

Владислав Паливода 15 січня 2025 09:43

Українські військові відбили штурм солдатів КНДР: скільки ліквідували північнокорейців

Владислав Паливода 14 січня 2025 13:14

Велика Британія надалі допомагатиме Україні у війні проти росії: деталі

Владислав Паливода 14 січня 2025 11:10

Україна взяла в полон перших солдатів з Північної Кореї: що відомо

Вікторія Рудзінська 11 січня 2025 13:56