Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи зараховують у дохід платника єдиного податку дохід від продажу нерухомого майна?

Inna Sharova
Inna Sharova Lawyer at TAXER
7 червня 2024 4 хвилин читання

У цій колонці розберемося, чи потрібно ФОП-платнику єдиного податку, який продав нерухоме майно як фізична особа, вносити суму від продажу нерухомого майна у дохід підприємця.

Право власності на нерухоме майно є виключно фізичної особи. Тож підстав для здійснення господарської діяльності у сфері купівлі та продажу власного нерухомого майна на спрощеній системі оподаткування у платника податків не виникає.

Розглянемо випадки виникнення обов’язку оподатковувати дохід від продажу нерухомого майна фізичній особі (не ФОП) та випадки звільнення від такого обов’язку.

Фізичній особі не потрібно оподатковувати дохід, якщо:

  • протягом звітного податкового року було один раз продано один із видів нерухомого майна, а саме: житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ, та за умови перебування такого майна у приватній власності фізичної особи понад 3 (три) роки та/або нерухоме майно було успадковане особою (п. 172.1 ст. 172 ПКУ).  

Фізичній особі потрібно оподатковувати дохід за ставкою ПДФО 5%, військового збору 1,5%, якщо: 

  • дохід, отриманий фізичною особою від продажу протягом звітного податкового року більш як одного (два, три) об’єкта нерухомості, а саме: житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, та за умови перебування такого майна у приватній власності фізичної особи понад 3 (три) роки або нерухоме майно було успадковане особою (п.172.2 ст. 172 ПКУ); 
  • від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 cт. 172 ПКУ. 

Водночас у п. 179.2 ст. 179 ПКУ зазначено, що обов’язок особи щодо подання Декларації про майновий стан і доходи, вважається виконаним і така Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дохід від яких відповідно до ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розд. IV ПКУ.

Зверніть увагу! За потреби оподаткування доходу від продажу нерухомого майна (ставка ПДФО — 5%, ВЗ — 1,5%), у вищевказаних випадках, особа зобов’язана подати до 01 травня до податкової декларацію про майновий стан і доходи та сплатити такі податки до 01 серпня. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 14 годин тому

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00

Взаємодія між ключовими стейкхолдерами — запорука ефективної боротьби з піратством та контрафактом

Владислав Миронович 21 червня 2024 18:00

Як просувати бренд за допомогою текстового контенту

Оксана Павлюк 21 червня 2024 15:00

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 21 червня 2024 12:00