Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи рахунки-фактури обов’язкові для ФОП на ЄП?

Владислав Нечипорук
Владислав Нечипорук Financial Consultant в TAXER
17 червня 2024 4 хвилин читання

ФОП на єдиному податку (ЄП) без ПДВ, які здійснюють послуги та отримують оплату лише за IBAN-реквізитами рахунку, зобов’язані надавати первинні документи на дохід. Хоча ФОП не ведуть бухоблік, їм необхідно мати первинні документи для підтвердження доходу фізособи-підприємця. Спробуємо у цьому розібратися.

Рахунок-фактура — що це?

Рахунок-фактура, також відомий як інвойс у зовнішньоекономічній діяльності (ЗЕД) (ст. 6 Закону України «Про ЗЕД»), — це документ, на підставі якого можна формувати декларацію. У ньому містяться такі дані:

  • 1
    Кількість одиниць товару (за наявності контракту) та обсяг виконаних робіт; вартість (ціну) кожної окремої позиції;
  • 2
    Загальну суму, яку необхідно оплатити; валюту розрахунку, що є особливо важливим для операцій, які відбуваються у міжнародному контексті.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Важливо відзначити:

  • покупець може вирішити не сплачувати рахунок, якщо договірна угода ще не була виконана і товар чи послуга ще не були надані;
  • якщо господарська операція вже відбулася, та обов’язок сплатити існує незалежно від наявності або відсутності рахунку-фактури.

Отже, рахунок-фактура надає додаткову інформацію сторонам угоди та є юридично обов’язковим документом для здійснення операцій. Досягнення правового зобов’язання ґрунтується на договорі між сторонами.

Необхідність рахунків-фактур

ФОП-платники єдиного податку відповідно до податкового кодексу України (ПКУ)Закону про РРО повинен складати та зберігати первинні документи (три роки), у разі порушення на ФОП чекає штраф у розмірі 1020 грн (ст. 121.1 ст. 121 ПКУ). Інвойс є первинним документом, який підтверджує отриманий ФОПом дохід від ведення ЗЕД, тобто під час податкової перевірки, запиту від банку (фінансовий моніторинг) інформація підтвердить факт замовлення (товар/послуга) та його вартості, які були сплачені іноземним замовником.

Оскільки інвойс є первинним документом (адже у ЗЕД інвойс — це рахунок, договір, акт), між українськими контрагентами це лише рахунок, який ніяких юридичних наслідків не має (може мати, якщо це прямо вказано у договорі) і їх потрібно зберігати відповідно до Закону про бухоблік. Хоча ФОП не підпадають під дію цього закону, їм все ж таки рекомендують зберігати рахунки-фактури певний період (первинні документи  — 1095 днів, але не раніше, ніж була проведена перевірка податковою). На період дії воєнного стану цей строк не рахується (тобто виписав первинку за 100 днів до початку воєнного стану — залишаються 995 днів, які почнуть рахуватися вже після скасування воєнного стану).

Реквізити для інвойсу:

  • інформація про ваш ФОП та контактні дані про замовника: ПІП, назва компанії, юридична та/або фактична адреси, ІПН / код ЄДРПОУ компанії, контактний телефон, адреса електронної пошти, банківські реквізити;
  • опис наданої послуги та/або товару: (найменування товару чи послуги, обсяги, одиниці вимірювання, ціна за одиницю, валюта, знижка за наявності та інша інформація, що стосується безпосередньо запланованої господарської операції);
  • загальна вартість товару або послуг — за оформленні цього реквізиту варто також вказати «без ПДВ» у разі здійснення господарської діяльності без реєстрації платником ПДВ, або навпаки «у т. ч. ПДВ». Найкращим варіантом є оформлення документів з обов’язковим зазначенням ставки податку та його суми в окремому рядку;
  • інформація про обрану постачальником систему оподаткування (спрощену чи загальну) — під час оформлення чи отримання документа кожен контрагент повинен розуміти, чи взагалі має право співпрацювати з таким типом контрагентів та чи це економічно вигідно.

Зверніть увагу, інвойс може бути підписаний лише однією стороною — ФОПом, оскільки підпис замовника не є обов’язковим реквізитом інвойсу.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

19 липня — останній день сплати ЄСВ

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

Дизайн дитячого простору: середовище, яке виховує та надихає

Алеся Карнаухова 18 липня 2024 12:28

Інклюзивність в iOS: як забезпечити доступність для користувачів з обмеженими можливостями

Vladyslav Khambir 17 липня 2024 16:40

ФОП-платник ЄП надає послуги з оплатою їх лише через інтернет за допомогою платіжного сервісу: чи застосовувати ПРРО/РРО?

Inna Sharova 16 липня 2024 14:16

Як підвищити лояльність клієнтів та залучити нових за допомогою SERM? Кейс Netpeak у ніші біодобавок

Андрій Тарасенко 15 липня 2024 21:23