Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Блокчейн-реєстр нерухомості: чи замінить нова українська розробка нотаріусів?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
5 березня 2024 7 хвилин читання

В Україні завершилася розробка прототипу реєстру нерухомості на основі блокчейн-технології, повідомляє розробник проєкту Kitsoft. Як працюватиме Web3-облік, чого очікувати від нього та навіщо він потрібен? Відповіді на ці запитання — у статті. 

Навіщо потрібен блокчейн-реєстр нерухомості

Концепція блокчейн-реєстрації нерухомості була розроблена Олексієм Конашевичем, доктором права, науки і технологій. Ідея була вперше представлена у Болонському університеті у межах наукової роботи автора. В основі теорії лежить Title Token — цифровий запис про право власності у блокчейні. 

«Коли право власності на землю та майнові права токенізовані, відпадає необхідність зберігати такі записи деінде, наприклад, у традиційному земельному (кадастровому) реєстрі, оскільки блокчейн сам є реєстром. Процедура токенізації вимагатиме початкової взаємодії із земельними органами, але після того, як право власності буде зареєстровано в блокчейні, немає необхідності проводити реєстрацію щоразу після завершення транзакції – блокчейн слугуватиме безпечним сховищем, де жодна транзакція не може бути скасована або змінена», – йдеться у роботі Конашевича «General Concept of Real Estate Tokenization on Blockchain».

Боротьба з надмірною бюрократією не є чимось новим. Наприклад, у Словенії операції з нерухомістю не підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню, а в Австралії реєстрація купівлі-продажу відбувається онлайн без посередників. 

Натомість ідея Конашевича полягає в тому, щоб автоматизувати систему за допомогою смарт-контрактів і децентралізованих застосунків. 

Наявні централізовані реєстри нерухомості технічно не здатні дозволити необмеженій кількості користувачів одночасно здійснювати внутрішні транзакції. 

Щоб уникнути таких навантажень, централізований реєстр є закритою базою даних, доступ до якої мають лише адміністратори, технічні спеціалісти та реєстратори. Завдання останніх – “переводити« реальні транзакції в паперову форму. 

Конашевич дотримується протилежної думки. У своєму останньому інтерв'ю він зазначив:

«Блокчейн дозволить нам мати реєстр з відкритими даними і проводити транзакції онлайн. Я пропоную використовувати кілька надійних публічних блокчейнів як один, щоб забезпечити технологічну конкуренцію». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ідея крос-блокчейнів знаходить місце і в науковій роботі Конашевича під назвою Cross-Blockchain Protocol. Цей протокол є основою «смарт законів» – актів, покликаних вирішувати питання спадкування, вирішення суперечок та інших можливих проблем з правозастосуванням за участю третіх сторін в рамках блокчейну. 

«Громадяни отримують право вибору між існуючими технологіями. Уряд передбачає процедури перенесення правовстановлюючих документів з паперових або електронних баз даних у блокчейн і навпаки», – пояснює Конашевич у науковій статті.

Конашевич також зазначає, що робота крос-блокчейнів (реєстру) буде забезпечуватися стандартами безпеки, визначеними урядом.

На чому побудований реєстр?

Проєкт блокчейн-реєстру нерухомості очолює спілка «Віртуальні активи України» (ВАУ). 

Для фінансування розробки прототипу ВАУ подала кілька грантових заявок до різних криптовалютних фондів. Швейцарський фонд DFINITY відгукнувся першим.

Технічну розробку взяла на себе IT-компанія Kitsoft. Процес зайняв п'ять місяців – з липня по грудень 2023 року. 

Проєкт складається з двох частин: власне платформи блокчейн-реєстру та децентралізованого P2P-застосунку, у якому відбуватиметься процес купівлі-продажу. Платформа побудована на базі мереж Internet Computer (Motoko) та Polygon (Solidity) із інтеграцією Alchemy, Metamask та бібліотеки цифрових підписів IIT. 

Крім того, реєстр взаємодіятиме із зовнішніми системами: Акредитованим центром сертифікації ключів для авторизації за допомогою електронного цифрового підпису та з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно для отримання даних.

Як працюватиме реєстр 

На поточний момент прототип обмежується демонстраційними цілями і має на меті ознайомити користувачів з механізмом токенізації нерухомості. 

Проте на першому етапі команда проекту планує запропонувати кілька типів транзакцій. Серед них — купівля-продаж, оренда, «смарт іпотека” та “смарт заповіт”.

Зокрема, програма «смарт-іпотека» зможе відстежувати надходження платежів за кредитом і перевіряти статус погашення. Якщо позичальник перестане платити, а іпотекотримач матиме можливість продати титул-токен на об'єкт нерухомості на автоматизованому аукціоні, повідомив Конашевич. 

Окрім технічного підґрунтя та можливостей реєстру, було також розкрито дорожню карту користувача: 

 • 1
  Користувач, який бажає продати об'єкт нерухомості, реєструється на платформі Web3-registry за допомогою електронного цифрового підпису. 
 • 2
  Потім користувачеві відкривається список його майна з державного реєстру нерухомого майна в його кабінеті. 
 • 3
  Він/вона може вибрати майно, яке буде токенізоване, і децентралізовану платформу, якій він довіряє, для здійснення продажу. Згодом, токенізована нерухомість виставляється на продаж.
 • 4
  Інший користувач купує це майно. При цьому здатність P2P-платформи управляти токенізованим майном автоматично скасовується, а право власності переходить до покупця.

Чи є в блокчейн-реєстру майбутнє? (Спойлер: так)

Хоча блокчейн-реєстр нерухомості здається прототипом, його реалізація – це лише питання часу. 

Автори проєкту вже уклали стратегічне партнерство з будівельним холдингом KBD.estate. Блокчейн-реєстр незабаром стане механізмом придбання прав власності для покупців житла в «приватному місті» Глібівка недалеко від Києва. Що важливо, 10% від забудови буде передано сімʼям військових, ВПО і українцям, що постраждали від війни.

Ініціатива є не першим випадком взаємоінтеграції благодійності та Web3-сектору. Зокрема, нещодавно стало відомо, що тільки фонд Сергія Притули отримав 21 мільйон гривень пожертвувань у криптовалюті через WhiteBIT і Whitepay. Ураховуючи, що станом на лютий 2023-го року, Україна отримала криптодонатів на понад $225 мільйонів, справжній обсяг цифрової благодійності може бути набагато вище публічних даних.

Більше того, проект блокчейн-реєстрації нерухомості підписав меморандуми з Міністерством цифровізації та Міністерством юстиції України. 


Незважаючи на значний потенціал блокчейн-реєстру нерухомості, він все ще має перешкоди, з якими доведеться зіткнутися. Серед головних: проблематика регулювання криптовалютних активів. Якщо це питання буде вирішене, Web3 може витіснити бюрократію не лише зі сфери нерухомості, а й з усієї державної служби.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Kharkiv IT Cluster: Бронювання, критичність та Дія.Сіті — як айтівцям працювати у 2024?

Olga Sukhorukova 52 хвилини тому

Як німецький уряд підштовхнув крипторинок до відновлення: огляд

Павло Осадчук 23 години тому

Як стартапам зареєструватись на Open Data Accelerator з призовим фондом в 5,8 млн грн

Олеся Дерзська 18 липня 2024 19:35

Дизайн дитячого простору: середовище, яке виховує та надихає

Алеся Карнаухова 18 липня 2024 12:28

Інклюзивність в iOS: як забезпечити доступність для користувачів з обмеженими можливостями

Vladyslav Khambir 17 липня 2024 16:40