Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Банки vs. платіжні системи: переваги, недоліки та податкові нюанси

Ігор Млечко
Ігор Млечко Керуючий партнер ASA Group
20 червня 2023 8 хвилин читання

Світовий розвиток інформаційних технологій, збільшення міжнародних транзакцій та посилення вимог закордонних банків до відкриття рахунків підвищують рівень уваги до використання послуг платіжних систем. Бізнес та фізичні особи дедалі частіше постають перед вибором між банками та платіжними системами для проведення розрахункових операцій. Тому пропоную розібрати ключові відмінності, переваги й недоліки відкриття рахунків у банках і платіжних системах.

У чому різниця між банками та платіжними системами

Банк — це фінансова установа, яка діє на підставі банківської ліцензії та базово здійснює діяльність із залучення вкладів та розміщення коштів на власних умовах та на власний ризик, а також із відкриття і ведення банківських рахунків. Так сказано у законі, але простою мовою: класичне джерело доходів банку  — прибуток від фінансових різниць, які виникають між депозитами та кредитами (депозити — це витрати банку у відсотках, а кредити — це доходи банку у відсотках), а також прибуток від інших способів управління коштами та адміністрування рахунків.

Платіжна система як компонент банківської діяльності забезпечує передання грошей між різними банками, клієнтами та підприємствами. Її функції обмежені забезпеченням інфраструктури та технічних механізмів для здійснення платежів. Тобто головна функція платіжної системи — це організація та проведення платежів. Платіжні системи можуть розглядатися як окремі платіжні організації (юридичні особи, внесені в Реєстр платіжних систем / мають дозвіл-ліцензію) або як функціональний елемент банку (банки можуть створювати внутрішньодержавні та міжнародні платіжні системи).

Висновок: банки мають ширші можливості на ринку фінансових послуг, ніж платіжна організація платіжної системи (далі для спрощення — окрема платіжна система), яка забезпечує тільки інфраструктуру для здійснення платежів.

Тепер порівняймо переваги й недоліки цих двох фінансових інструментів.

Переваги й недоліки банків

Для кращого розуміння наведу тут основні переваги та недоліки банків.

Переваги:

  • Вищий рівень безпеки. Так, державні органи різних країн гарантують повернення коштів. Наприклад, в Україні "Фонд гарантування вкладів" такі гарантії поширює на депозити фізичних осіб (до війни — у межах 200 тис. грн, під час війни — на всю суму вкладу, після війни — у межах 600 тис. грн), а в Польщі гарантії поширюються на всі види банківських рахунків (покриття гарантії на 100 тис. євро).
  • Можливість використання депозитних програм за коштами, які лежать на рахунках. Тобто, якщо в клієнта немає нагальної потреби у грошах на рахунку, він може перевести їх на депозит (у т.ч. короткостроковий).
  • Ширший спектр послуг і комунікативних можливостей із представниками банку.

Недоліки:

  • Труднощі під час відкриття рахунків (щодо нерезидентів). Саме ця обставина і спровокувала запит і попит на послуги окремих платіжних систем. З 2015 року почали виникати суттєві труднощі з відкриттям рахунків в офшорних юрисдикціях. Потім, уже з 2016 року, банки все частіше почали відмовляти у відкритті рахунків закордонним компаніям (якщо клієнт зареєстрований в іншій країні, ніж країна місцезнаходження банку). І саме 2016–2018 роки стали періодом розквіту платіжних систем (банки делегували платежі на платіжні системи, знімаючи із себе навантаження та передаючи відповідальність за фінансовий моніторинг на «плечі» платіжних систем). На сьогодні тенденція із відкриттям рахунків зберігається. Як правило, банки безпроблемно відкривають рахунки тільки тим клієнтам, які мають тісні зв’язки з країною місцезнаходження банків. Як приклад, банки Естонії та Польщі часто вимагають наявність офісу, співробітників, подекуди укладених контрактів із локальними контрагентами. Також нерідко потрібно надати великий перелік документів для підтвердження реальність господарської діяльності.
  • Тривала обробка платежів та вищі ризики блокування розрахункових операцій через заходи фінансового моніторингу. Звісно, ці заходи проводять й окремі платіжні системи, проте класично ці заходи вимогливіші саме в банках. Якщо говорити про банки України, то останнім часом служби фінансового моніторингу все частіше блокують трансакції та проводять наджорсткі перевірки, фактично дублюючи функції аудиту.

Переваги й недоліки окремих платіжних систем

Переваги:

  • Швидкість та безпроблемність відкриття рахунків чи акаунтів (нижчі вимоги проти банків і простіша система верифікації клієнта, як правило через відеозв'язок та направлення фото чи сканкопій документів). Чимала кількість платіжних систем відкривають рахунки в компаніях офшорних юрисдикцій.
  • Висока швидкість транзакцій (зазвичай забезпечують миттєву обробку платежів).
  • Можливість безпроблемних та швидких міжнародних трансакцій (по всьому світу).
  • Розмаїття платіжних методів і зручна сучасна цифрова інфраструктура (платіжні карти (в т.ч. PayPal), мобільні платежі, електронні гроші, багато систем мають зручні мобільні додатки, а також можливість розподілу системних платежів між різними отримувачами).

Недоліки:

  • Недоцільність довготривалого зберігання та накопичення коштів через відсутність інтегрованих депозитних програм.
  • Нижчий рівень безпеки (платіжні системи хоч і перебувають під державним контролем та регулюванням, але насправді функціонує багато нових і нелегальних систем — без ліцензій).
  • Системи обмежені за видами валют (наприклад, Genome та Paysera працюють тільки з євро).

Податкові нюанси фінансових операцій через банки та платіжні системи

Якщо говорити про податковий аспект, то глобально між банком та окремою платіжною системою різниця відсутня, адже на питання оподаткування впливає сума та вид доходу, а не технічний спосіб отримання такого доходу (готівковий або безготівковий розрахунок — через банк або окрему платіжну систему). Іншими словами, немає таких правил, відповідно до яких ставки податку з доходів могли б змінюватися залежно від фінансової установи, яка проводить трансакції. Аналогічно не існує правил, які ставлять  вид доходу (той, з якого платять податки чи ні) у залежність від установи, яка проводить трансакцію (банк або платіжна система). 

Слід звернути увагу на віртуальні активи (криптовалюти), оскільки щодо них різні країни світу висувають свої особливі правила оподаткування. Але знову ж таки, це питання саме  виду активу, а не способу проведення трансакцій.

В іншому, на оподаткування впливають непрямі аспекти — готовність сплачувати податки (оптимізація, коректність, чесність декларування доходів тощо) і здатність податкових органів отримати або підтвердити інформацію від фінансових установ щодо дійсних показників доходу. І в контексті цього банки України, попри умовну складність розкриття банківської таємниці, за певних умов надають інформацію в податкову. Але якщо говорити про іноземні банки та окремі платіжні системи, то підтвердити або отримати таку інформацію для податкових органів України складніше (наприклад, Англія надає інформацію за рахунками через рішення локального суду). Потрібно врахувати, що реалізація подібних досить складних заходів закономірно пов’язується з високим резонансом, що в буденному житті трапляється рідко. Однак ситуація корінним чином може змінитися із впровадженням CRS (міжнародний обмін інформацією).

Щодо користувача послуг окремих платіжних систем, то ним може бути як юридична особа (компанія), так і фізична особа, зокрема зі статусом ФОП.

Враховуючи специфіку, очевидну перевагу платіжні системи мають серед фізичних осіб — фрилансерів, які реалізують свій продукт у різних країнах (наприклад, через Freelancehunt, UpWork), у спосіб проведення розрахунків через мультивалютні рахунки PayPal, Wise, Payoneer, Paysera та інші.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 17 годин тому

Платіжні системи та фінансові технології — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #7

Сергій Коноплицький 17 годин тому

Питання-відповідь: чи може ФОП-платник єдиного податку приймати платежі з PayPal та зарахувати їх у дохід?

Inna Sharova 1 липня 2024 13:33

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 27 червня 2024 20:19

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41