Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

CEO Ava Labs Гюн Сірер про ризики ігнорування червоних прапорців у криптоспільноті

Владислав Гринів
Владислав Гринів Digital-журналіст з досвідом роботи у WEB3-компаніях
2 квітня 2024 6 хвилин читання

Керівники відомих криптовалютних компаній та криптобірж люблять висловлюватися не лише на великих заходах, але й онлайн. Наприклад, засновник блокчейну Ethereum Віталік Бутерін, який постійно ділиться своїми думками про те, що відбувається в індустрії. Або CEO WhiteBIT Володимир Носов, який неодноразово публікував статті про своє ставлення до тих чи інших речей у криптоіндустрії. І ось нещодавно генеральний директор Ava Labs Емін Гюн Сірер також вирішив не залишатися осторонь та опублікував серію твітів про тенденції у криптоспільноті. Зупинимося докладніше на деяких його словах.

Ігнорування червоних прапорців

Гюн Сірер висловив занепокоєння з приводу тенденції у криптоспільноті ігнорувати червоні прапорці на користь осіб, які спочатку здаються успішними. Як приклад він наводить засновника FTX Сема Бенкмана-Фріда. Більшість людей не були скептично налаштовані щодо генерального директора FTX, що дозволило нинішньому ув'язненому бруклінської в'язниці уникнути покарання за викрадення мільярдів доларів.

Ми всі ігнорували величезні червоні прапори, пов'язані з SBF, тому що «він виглядав розумним» і «він заробив багато грошей». Потім з’ясувалося, що він був тупим, як камінь, соціопатом і просто крав наші гроші», — пише Гюн Сірер.

Гюн Сірер каже, що після того, як Бенкман-Фрід піде, його місце займуть інші, потенційно гірші схеми шахрайства, найімовірніше, у вигляді різноманітних рішень другого рівня.

«Наступний цикл буде ще більш галасливим, з ще гіршою поведінкою. Запустити сміттєвий L2 стало дуже легко, і цей трюк відпрацьований певним ланцюжком, який повторюється через день, де ви знаходите когось, хто насправді робить реальну роботу, і повторюєте те, що вони кажуть, паралельно випрошуючи фото на пам'ять з Віталіком [Бутеріним]», — пише Гюн Сірер. 

Сірер вказує на червоні прапорці, які характеризують сміттєві L2:

 • 1
  Опис проєкту не відповідає технології. Наприклад, централізовані секвенсори й layer-2, які не мають захисту від шахрайства, — це сміття, яке несумісне з криптовалютою.
 • 2
  Проєкти, які продають токени зараз з метою зібрати гроші для створення роботи, яка згодом призведе до появи іншої технології. Третій елемент тесту Хауі має що сказати про це, і він починається з S і продовжується пропозицією безпеки (security offering).
 • 3
  Засновники зливають персональні токени перед запуском. Команди повинні бути під замком. 8-значні продажі перед запуском, щоб "подякувати співробітникам" — це так само нормально, як і те, що SBF краде гроші у всіх, тому що він "ефективний альтруїст".
 • 4
  Токени з дуже низьким рухомим курсом. SBF грав у цю гру, маніпулюючи оцінкою токенів з низьким рухомим курсом і позичаючи під них кошти. На цьому все сказано.
 • 5
  Засновники скаржаться, що у них закінчується [наркотичний засіб]. Я не поліція моралі, але годі вам.

Різноманіття поглядів

Твіт Гюна Сірера викликав жваве обговорення, тож велика кількість користувачів відреагувала на його висловлювання. Думки розділилися на два табори: тих, хто підтримував погляди керівника, і тих, хто їх критикував.

Роберт Сасу, головний розробник платформи MultiversX, підкреслив важливість основних якостей блокчейну, таких як децентралізація, безпека та продуманий дизайн. 

«Децентралізація, безпека та правильна побудова за проєктом мають значення. Багато L2 нехтують більшістю з цих пунктів. Я можу погодитися з вашими словами, але не забувайте про інші екосистеми, які масштабуються принаймні так само, якщо не більше: наприклад, MultiversX. У випадку з блокчейном не забуваймо, що для того, щоб вся концепція працювала, має бути можливість для простого користувача запустити та перевірити мережу. Знамените «Довіряй, але перевіряй». Для цього ланцюжок повинен використовувати розумні ресурси й масштабуватися горизонтально», — пише Сасу.

Сасу правильно зазначає, що ми не повинні забувати про інші екосистеми, які постійно вдосконалюються. Хорошим прикладом є Solana, яка регулярно впроваджує оновлення, нові функції та інноваційні програми, щоб зробити екосистему більш ефективною. Інший чудовий приклад — Whitechain, які нещодавно зробили ребрендинг свого блокчейну і проводять різноманітні активності задля розвитку екосистеми та комунікації зі спільнотою. А також Polkadot, які запустили оновлення для розширення, запровадивши новий процес для надання радикальних рішень для масштабування мережі за лічені тижні.

Користувач nextalphaa висловив іншу думку в дискусії про рішення Ethereum L2. Він підкреслив відкритий і універсальний потенціал Ethereum, стверджуючи, що він сприяє розвитку різних проєктів, які сприяють досягненню цілей екосистеми щодо більшої прозорості та децентралізації. 

Екосистема Ethereum L2 зазнала значного зростання, досягнувши загальної заблокованої вартості понад 38 мільярдів доларів. У жовтні 2023 року транзакційна активність у мережах L2 перевищила активність основної мережі Ethereum. За даними L2beat, ці L2-мережі наразі обробляють приблизно в п'ять разів більше транзакцій, ніж основна мережа.

Підсумок

Слова генерального директора Ava Labs слугують нагадуванням про всі виклики, з якими стикається криптоіндустрія. Обговорення думок показало різноманітність поглядів користувачів. Однак всі вони підкреслюють важливість децентралізації, оскільки вона дозволяє створити більш безпечну екосистему. Також важливо ретельно аналізувати та розуміти всі ризики, які виникають в індустрії, щоб забезпечити стабільний та ефективний розвиток.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 12 квітня 2024 16:00

Як просувати відео на YouTube через рекламу: повний практичний посібник

Ігор Івіцький 12 квітня 2024 15:00

Вісім кроків до автоматизації відправлень з «Новою поштою»: як заощадити час та гроші

Vitaliy Gordeev 12 квітня 2024 13:30

Чому Ethereum Foundation під слідством: деталі розслідування

Павло Осадчук 11 квітня 2024 15:30

Чому алгоритм Google бореться з ШІ-контентом та як йому сподобатись

Ігор Воловий 11 квітня 2024 13:30