Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Аромати посилюють роботу мозку під час сну

Кіра Іванова
Кіра Іванова Керівниця новинної редакції The Page/SPEKA
3 січня 2024 4 хвилин читання

Дослідники з Каліфорнійського університету довели, що збагачення повітря ароматами покращує когнітивні здібності, зміцнюючи у мізках зв’язки між ділянками, пов’язаними з пам’яттю та ухваленням рішень. Про це пише Science Alert із посиланням на публікацію Frontiers in Neuroscience.

Експеримент, в якому взяли участь 43 чоловіки та жінки віком від 60 до 85 років, ставив за мету з’ясувати, чи можна сповільнити зниження когнітивних функцій і такі стани, як деменція, просто розбризкуючи різні парфуми у спальні щовечора перед сном.

Стимуляція сірої речовини мозку в міру старіння життєво важлива для підтримання хорошого когнітивного здоров’я. Для цього недостатньо вирішувати кросворди щодня. Треба наповнювати наше довкілля всілякими видами та звуками, щоб мозок постійно працював та отримував різні сигнали.

Збагачення середовища запахами стимулює нейропластичність, це довели тести за участі тварин із симптомами, схожими на неврологічні розлади у людей.

Дослідники припустили, що людям також може бути корисно відчути складні запахи. З фізіологічного погляду наша здатність розпізнавати запахи погіршується разом із зниженням когнітивних здібностей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Втрата нюху корелює також із втратою клітин мозку, а це свідчить про тісний зв’язок між нюхом і неврологічними функціями.

Нюхові відчуття мають особливий привілей бути безпосередньо пов’язаними з ланцюгами пам’яті мозку.
нейробіолог Майкл Ясса

Усі інші органи чуття спершу проходять через таламус — ділянку сірої речовини у верхній частині проміжного мозку хордових тварин

Багато хто з нас відчував, як сильні аромати можуть викликати спогади, навіть з дуже давніх часів. Однак, на відміну від змін зору, які ми лікуємо за допомогою окулярів, і слухових апаратів при порушеннях слуху, наука раніше не знайшла ліків від втрати нюху, нагадує Ясса.

Щоб визначити, чи можна врятувати зниження когнітивних здібностей за допомогою такого роду сенсорної стимуляції, Ясса та його колеги запропонували 20 учасникам дослідження натуральні олії з ароматами троянди, апельсина, евкаліпта, лимона, м’яти перцевої, розмарину та лаванди.

Решті групи дали заміну, яка містила сліди віддушки. 

Усі учасники повинні були використовувати одну з олій з дифузором, щоб ароматизувати свій будинок дві години щовечора протягом шести місяців, змінюючи “меню” ароматів.

Потім піддослідні пройшли декілька нейропсихологічних тестів, щоб порівняти навички пам’яті, вербального навчання, планування та перемикання уваги добровольців до та після шестимісячного випробування.

Дивовижно, але різниця в результатах між тими, хто користувався сильними ароматами, і контрольною групою, склала 226%. Сканування мозку учасників тестової групи також виявило значні зміни ділянок мозку, що відповідають за пам’ять та мислення.

Всі добровольці мали однакове здорове психічне здоров’я. Зараз дослідники планують перевірити, чи спрацює цей експеримент для людей, яким вже діагностовано певний ступінь втрати когнітивних здібностей.

Погодьтесь, тренувати свій розум уночі, пропонуючи носу понюхати щось приємне до та під час сну, — це доволі приємне заняття, незалежно від вашого віку та настрою.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як створити сімейний медіаплан — правила використання гаджетів для вашої родини

Сніжана Лепко 19 березня 2025 09:10

Секрети успішних публічних виступів: як подолати страх сцени?

Олеся Руденко 20 березня 2025 13:45

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 23 години тому

Знання — це нова валюта: як освічені співробітники приносять компанії більше клієнтів, грошей і можливостей

Богдан Данилко 19 березня 2025 11:58

Психологія війни: турбота про душу.

Юлія Доля 19 березня 2025 22:19