Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як змусити співробітників повірити у компанію. 5 порад для збільшення залученості

Anastasia Dzhogola
Anastasia Dzhogola Brand and Communications Director в QArea
2 листопада 2023 12 хвилин читання

Ентузіазм в очах, висока продуктивність, активна участь в усіх процесах всередині компанії… Певно, кожен з нас знає людей, які не просто працюють, а живуть роботою. На противагу тим, які прокрастинують, постійно поглядаючи на годинник в очікуванні завершення робочого дня, неналежно виконують поставлені завдання («і так зійде»), уникають професійного зростання.  

Річ у залученості. Залученість співробітників може бути важливим аспектом успіху та процвітання компанії, адже вона впливає на задоволеність, мотивацію та продуктивність членів команди. Залученість відображає ступінь відданості співробітників цінностям та цілям організації. 

Залучені працівники працюють більше й краще, ініціативні, у них висока продуктивність праці. Компанії, в яких працює залучений персонал, мають високий рівень сервісу, а отже, задоволених клієнтів, вищі прибутки та нижчі у порівнянні з конкурентами витрати на підбір, навчання та утримання співробітників.

Саме тому дуже важливо працювати над цим аспектом усередині компанії.

У цій статті розглянемо поняття залученості, типи залученості співробітників, опишемо портрет залученого співробітника та надамо деякі рекомендації для підвищення рівня залученості співробітників.

Що таке залученість співробітників?

Експерт Forbes та автор бестселерів за версією NY Times Кевін Круз визначає залученість як «емоційну відданість працівника організації та її цілям». А за словами генерального директора американської компанії Red Hat, яка виробляє програмне забезпечення, Джима Вайтхерста, залученість — це «мистецтво змусити людей повірити в те, у що ви хочете, щоб вони повірили».

Хай там як, але залученість працівників — це більш ніж задоволення, мотивація чи розширення можливостей. Працівники можуть бути задоволені своєю роботою і мотивовані працювати добре, але це не обов’язково означає, що вони є залученими.

І навпаки, працівник може демонструвати поведінку, яка зазвичай асоціюється з відсутністю залученості, наприклад, мовчати під час робочих зустрічей або не «підписуватися» на додаткові завдання, але це не обов’язково означає, що він не є залученим.

Залученість — це коли співробітники беруть безпосередню участь у діяльності, яка допомагає бізнесу розвиватися та виконувати свою місію. Це коли не лише топменеджери відповідають за зростання та успіх компанії, а коли кожен працівник також відіграє у цьому свою роль, незалежно від того, яку посаду він обіймає.  

Портрет залученого колеги

Залучений співробітник — це той, хто:

  • відчуває сенс та цінність своєї роботи.
  • прагне до досягнення високих результатів і несе за них відповідальність.
  • активно шукає нові підходи до поліпшення якості роботи. 
  • зацікавлений у власному професійному розвитку.
  • відчуває підтримку та визнання з боку керівництва та колег.

Рівні залученості персоналу

Компанія Gallup виокремлює 3 типи залученості співробітників на основі їхньої відданості та цілеспрямованості: активно залучені, незалучені та активно незалучені.

 Активно залучені

Активно залучені працівники захоплені своєю роботою. Вони хочуть привести компанію до успіху завдяки своїй продуктивності та високій результативності. Їхнє кредо: «Клієнт на першому місці». Вони демонструють лідерство, ентузіазм, креативність, амбіції, наполегливість і трудову етику.

Активно залучені працівники:

  • пропонують креативні ідеї для покращення діяльності компанії;
  • виступають з ініціативами, які можуть принести користь;
  • демонструють гордість за свою компанію;
  • активно налагоджують зв’язки всередині компанії та мотивують колег;
  • виявляють стійкість, коли стикаються з перешкодами та тиском;
  • зберігають позитивний погляд на майбутнє бізнесу.

Незалучені

Підписуйтеся на наші соцмережі

Незалучені працівники емоційно відірвані від своєї роботи.  В результаті того, що їхні потреби не задовольняються належним чином, вони інвестують в роботу лише робочі години, а не свою пристрасть чи драйв.

В пріоритеті у таких співробітників – щомісячна винагорода, а не бажання бути елементом покращення бізнес-процесів. 

Незалучені працівники:

  • виконують необхідний мінімум, не більше того;
  • не надають рекомендацій щодо покращення процесів;
  • бояться змін та зростання;
  • не бажають виходити за межі своїх посадових обов'язків та уникають відповідальності;
  • надають перевагу роботі наодинці і не є командними гравцями;
  • постійно критикують організацію або не виявляють інтересу до неї.

 Активно незалучені

Активно незалучені співробітники не просто незадоволені роботою. Вони також розчаровані тим, що їхні вимоги не задовольняються на робочому місці. Такі працівники щодня потенційно підривають зусилля своїх мотивованих колег.

Активно незалучений працівник витрачає час на критику колег, поточних проектів, керівництва тощо. Як наслідок, він також може активно шукати альтернативні кар'єрні можливості.

Активно незалучені працівники:

  • своїми заявами дають зрозуміти, що не бажають працювати в організації;
  • саботують зусилля своїх команд, керівництва і компанії загалом;
  • привласнюють чужі здобутки;
  • Звинувачують у своїй поганій роботі брак ресурсів;
  • поширюють негативну інформацію про компанію поза роботою;
  • не здатні до навчання та розвитку;
  • не є командними гравцями;
  • скаржаться на недоліки у роботі замість того, щоб пропонувати шляхи їх усунення.

Чинники, які впливають на зниження залученості

  • Відсутність  довіри до керівництва

На залученість членів команди значною мірою впливає взаємодія між співробітниками та їхнім керівництвом. Психологічно невпевнені в собі керівники не користуються можливістю познайомитися зі своїми підлеглими, не дають адекватних вказівок та конструктивної критики. Крім того, що вони не виявляють вдячності, вони можуть також мікроменеджерити свої команди. Окрім того, вони часто привласнюють собі досягнення своїх колег. Надмірний стрес і слабкий моральний дух можуть врешті-решт призвести до розчарування працівників, та, як наслідок, понизити залученість. 

  • Обмежені можливості кар'єрного зростання

Кар'єрні можливості є важливим фактором, який впливає на утримання персоналу. Тому роботодавці повинні надавати своїм працівникам необхідні інструменти для навчання, щоб вони були більш залученими до своєї роботи. Без цього співробітникам може бути складно зрозуміти, як розвиватися у своїй професії. Вони також можуть бути не в змозі визначити місце своєї роботи в ієрархії організації. Тож відстороненість працівників може бути також і наслідком недостатніх ініціатив з навчання та розвитку.

  • Неефективна програма винагород та визнання

Якщо ваші співробітники виконують роботу якнайкраще, але не отримують належного визнання своїх досягнень, вони можуть вигоріти і перестати віддаватися роботі. Тож програма винагород має стимулювати членів команди досягати найкращих результатів. 

  • Нехтування добробутом працівників

На залученість співробітників значною мірою впливає їхній добробут. Мотивована робоча сила з більшою ймовірністю буде в тих компаніях, які щиро зацікавлені в ментальному здоров'ї працівників.  Компанії повинні боротися з такими факторами на робочому місці, як стрес, тривога та вигорання. Якщо цього не робити, це може призвести до розчарування команди і, як наслідок, її повної, або часткової втрати. 

  • Розбіжності з цінностями та цілями компанії

Компанії  воліють бачити у своїй команді людей, які відповідають їхній корпоративній культурі. Так само і працівники обирають компанії, які відповідають їхнім цінностям та переконанням. Людина, яка ставить на перше місце баланс між роботою та особистим життям, не працюватиме у роботодавця з ненормованим графіком роботи. Працівники, які цінують різноманітність, справедливість та інклюзивність на роботі, хотіли б, щоб їхня компанія поділяла ці цінності.

Відповідно, цінності компанії мають відгукуватись у працівників, і навпаки: компанія має відповідати очікуванням команди. 

Дії, що запалюють: найкращі практики підвищення залученості команди

Тепер, коли ви знаєте про важливість залученості співробітників для успіху бізнесу, як ви можете ефективно працювати над її підвищенням?

  • Прокачуйте комунікацію та зміцнюйте відносини

Незалучені співробітники можуть мати великий потенціал, але часто відчувають, що ними нехтують. Тому керівництву слід «бути ближчим до народу», приділяючи більше уваги тому, що говорять члени команди.

Залученість співробітників починається з простого кроку –  прохання висловити їх свою думку на ті чи інші процеси. Існує кілька способів зібрати відгуки співробітників, щоб підвищити їхню залученість, і вибір правильного методу буде залежати від вашої бази співробітників та культури вашої організації.

Ви можете попросити про зворотній зв'язок у відкритих опитуваннях, якщо хочете отримати широкий спектр пропозицій від широкого кола працівників. Ви можете ставити цільові запитання з декількома варіантами відповідей, щоб заглибитися в конкретні проблеми в опитуванні. Або ж ви можете отримати зворотний зв'язок, попросивши співробітників висловитися на загальних зборах чи зібрати відгуки через менеджерів.

  • Вживайте заходів за пропозиціями

Це не означає, що вам потрібно впроваджувати кожну пропозицію кожного співробітника, оскільки це було б контрпродуктивно.

Але вам дійсно потрібно докласти чимало зусиль, щоб адаптуватися до багатьох змін і рішень, які пропонують працівники, особливо якщо ці зміни користуються значною підтримкою.

Якщо ви запитуєте зворотній зв'язок, не роблячи жодних кроків, працівники не відчуватимуть, що їх думка щось важить, тож стануть менш залученими до роботи. 

  • Інвестуйте у розвиток кар'єри

Попрацюйте над розробкою стратегії навчання та розвитку співробітників. Це може допомогти працівникам зростати в кар'єрі та опановувати нові навички. 

Згідно з опитуванням Udemy, 80 % респондентів заявили, що можливості для навчання та розвитку можуть підвищити залученість працівників. 

  • Забезпечуйте гнучкість

Співробітники все частіше віддають перевагу гнучкому графіку та дистанційному формату замість традиційної роботи з 9 до 18. Щоб підвищити рівень залученості своїх колег, розгляньте можливість запропонувати їм гнучкий графік роботи. Ви також можете дозволити їм працювати дистанційно, якщо для цього є відповідні можливості і якщо це відповідає характеру вашої компанії. Працівники, які мають більший контроль над своїм графіком, є більш ефективними, мотивованими і працюють старанніше для досягнення цілей компанії.

  • Розвивайте лідерські якості у керівництва

Надайте керівництву інструменти для підтримки та мотивації співробітників. Лідери повинні бути прикладом для інших та створювати позитивне робоче середовище.

Низька залученість співробітників – епідемія для незліченної кількості компаній по всьому світові. Коли бізнес розуміє наслідки низького рівня залученості працівників, він з більшою ймовірністю вноситиме поступові зміни та впроваджуватиме ініціативи, які сприятимуть підвищенню мобілізації персоналу.

Не існує швидкого рішення для підвищення залученості працівників у вашій організації. Однак є кроки, які допоможуть виявити ймовірні причини відсутності залученості. За допомогою наданої інформації ви можете прискорити прогрес на шляху до підвищення залученості співробітників шляхом побудови відносин, програм навчання, винагород і визнання.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв'ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 26 хвилин тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 12 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25