Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Яким би був світ без дата-центрів. Розповідає GigaCenter

Марія Мухіна
Марія Мухіна Менеджер з комунікацій компаній GigaTrans та GigaCenter
25 серпня 2023 4 хвилин читання

Завдяки дата-центрам ми щодня робимо мільйони запитів у Google, листуємося у месенджерах та скролимо стрічки соцмереж. Та що було б, якби у світі зникли всі центри оброблення даних (ЦОД)? IT-фахівці дата-центру GigaCenter розібралися для SPEKA. 

Яким би був світ без дата-центрів Яким би був світ без дата-центрів

Як відсутність ЦОД у світі вплинула б на екологію та наукові дослідження

За даними DataCenterMap, у світі існує понад 7500 дата-центрів. Більшість із них — вузли мережі, на яких встановлені точки обміну трафіком. Від них залежить робота бізнесу, держави та навіть звичайних інтернет-користувачів. 

Мапа дата-центрів у світі / DataCenterMap Мапа дата-центрів у світі / DataCenterMap

Підписуйтеся на наші соцмережі

Уявімо, що дата-центри зникли. Де відтепер усі сервери компаній? Нагромаджені в офісах, під столами, з неефективним охолодженням та енергоємним старим обладнанням? Додамо спекотні будівлі бізнес-центрів та глобальне потепління. Адже спеціальні системи охолодження й промислові кондиціонери у ЦОД дозволяють знижувати викиди тепла та негативний вплив на довкілля. У 1990-2019 роках кількість викидів парникових газів у бізнес-секторі Великої Британії знизилася на 54% — саме тоді у країні активно будували дата-центри, тож бізнес переносив туди обладнання.

Відсутність центрів оброблення даних також призупинила б розвиток багатьох галузей. Зокрема, розроблення вакцин, дослідження раку та космосу були б значно повільнішими. Для виконання таких завдань зазвичай будують окремі дата-центри.

Наприклад, у Барселоні на місці колишньої церкви побудували дата-центр MareNostrum із суперкомп’ютерами Lenovo, які використовують вчені з усього світу. Майже 3,5 тис. серверів щодня здійснюють мільйони обчислень задля розв’язання глобальних проблем людства — від вивчення наслідків зміни клімату до пошуку ліків проти раку.

Дата-центр MareNostrum у Барселоні Дата-центр MareNostrum у Барселоні

Без ЦОД змінилася б навіть кіноіндустрія. Потрібна велика обчислювальна потужність, щоб створити вражальні візуальні ефекти. Лише знімання «Аватара» зібрало більше даних, ніж будь-який інший фільм. Тому для створення кіно спеціалісти часто будують окремі дата-центри. Один із них — Weta Digital — допоміг створити «Аватар».

Як дата-центри використовують для військових потреб та в економіці

Дата-центри вирішують і більш актуальні для України завдання — військові. Це сотні серверів, які 24/7 збирають та аналізують дані для військових фахівців. Нещодавно такий ЦОД побудували в Ізраїлі. Сервери розміщені на глибині 50 м, а сам об’єкт може витримати пряме влучення ракети.

Інше питання — наскільки захищеним було б серверне обладнання без дата-центрів. Адже їх часто порівнюють із найбільш захищеними місцями світу.  У такому разі серверне обладнання стало б легкою мішенню для зловмисників і почастішали б випадки незаконного вилучення. У ЦОД серверне обладнання у більш надійних руках. Спеціалізована охорона, відеонагляд, системи контролю доступу та моніторингу — все це надає високі гарантії фізичного захисту обладнання.

Без дата-центрів інтернет коштував би у рази дорожче, адже саме у дата-центрах акумулюються основні інтернет-канали провайдерів. Вони створюють щось на кшталт точки обміну трафіком у ЦОД і підключають сотні клієнтів. 

Така схема дещо схожа на торенти: весь трафік акумулюється в одній точці, і що більше користувачів, то вища швидкість роздачі, а отже, і фільм завантажується швидше. Без точок обміну трафіком, якими і є ЦОД,  площа покриття провайдерів та інтенсивність трафіку зменшилися б, а ціни зросли б. Телефонні дзвінки повернулися б до рівня телефонії 90-х років.

Чи пережила б економіка пандемію без дата-центрів? Ймовірно ні. Адже ті технічні вимоги до віддаленої роботи, які визначив карантин, неможливо було б реалізувати без серверів дата-центрів. Згідно з дослідженням Cloudfare, від початку пандемії COVID-19 використання інтернету у світі зросло більш ніж на 25%. Центри оброблення даних змогли оновити свою потужність, щоб упоратися з додатковим навантаженням на мережі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

AWS інвестує понад $5 млрд у розвиток хмарних обчислень у Мексиці

Юлія Мирська 27 лютого 2024 09:05

Microsoft інвестує 3,2 млрд євро у Німеччину, зокрема у розвиток штучного інтелекту

Богдан Камінський 15 лютого 2024 16:57

«Нафтогаз» зазнав масштабної кібератаки на свій датацентр

Юлія Мирська 25 січня 2024 11:20

Oracle побудує в Ізраїлі ще один захищений ЦОД під землею

Артем Житкевич 19 січня 2024 23:00

Google інвестує $1 млрд у будівництво нового датацентру у Великій Британії

Юлія Мирська 19 січня 2024 08:53