Як церемонія «Оскар» серед дата-центрів: огляд конференції KickStart Europe у сфері ЦОД
IT-сфера України — серце економіки сьогодні, тому вкрай важливо підтримувати її, інвестувати та якомога більше привертати увагу до неї на світовій IT-арені. Однією з таких можливостей стала конференція KickStart Europe, яку мені вдалося відвідати наприкінці лютого цього року. Ця щорічна конференція присвячена тенденціям та інвестиціям у сфері технологій та цифрової інфраструктури. Це наче «Оскар» у галузі дата-центрів, який об'єднує понад 1500 експертів з усієї Європи.

Масштаб конференції вражає. За два дні я познайомився з такою кількість експертів, отримав стільки інформації щодо розвитку та трендів ЦОД, що вирішив поділитися своїми враженнями, виклавши це у колонці.
Основні тренди ринку ЦОД 2023 року
Багато спеціалістів побудували свої виступи навколо теми трендів світового ринку ЦОД. Серед найпотужніших я виділив:
- представників корпорації Equinix — мережа дата-центрів, через яку проходить майже 96% всього світового трафіку;
- фахівців дата-центру Iron Mountain — IT-корпорація з Північної Америки, яка володіє 11 центрами обробки даних на 9 стратегічних ринках та якій належить один із найбільш захищених ЦОД світу: Iron Mountain Inc.;
- фахівців Atman — представників мережі польських дата-центрів;
- спеціалістів France Datacenters, особливо виступ керівного директора Geraldine Samara — мережі французьких ЦОД, до складу якої входить більш ніж 30 об'єктів критичної інфраструктури.
У 2023 році головним маркером для сфери дата-центрів стане швидкість передання даних, екологічність та стійкість у питаннях масштабування ЦОД та відповідальність у споживанні енергії.
Швидкість. IT-світ швидко зростає та видозмінюється, водночас трансформуються і потреби споживачів ринку дата-центрів. Йдеться про процеси диджиталізації та збільшення масивів новостворених даних. Дата-центрам важливо сьогодні не просто бути гнучкими, але й залишатися на крок попереду, аби задовольнити потреби бізнесу та клієнтів, які трансформують процеси у цифровому світі.
Екологічність та стійкість. Зміна клімату спонукає всіх до дій, а тому найактуальнішою проблемою для центру обробки даних є споживана електроенергія. Що потужніший центр обробки даних, то більше тепла він виділяє, а тому потребує більше енергії для систем охолодження.
Дослідженні компанії JLL 2022 року стверджує, що енергія, яку споживають центри обробки даних, подвоюється кожні чотири роки, і зараз на цей сектор припадає до 4% світових викидів парникових газів. Крім того, дата-центри споживають електроенергії більше ніж багато країн світу та навіть більше ніж вся Україна. За прогнозами експертів, у 2023 році дата-центри світу споживатимуть понад 8% світової електроенергії.

Сучасні центри обробки даних вирішують ці проблеми завдяки використанню штучного інтелекту, процесів автоматизації та машинним навчанням. Згідно з дослідженням DeepMind, лише застосування AI допомагає дата-центрам заощадити до 40% електроенергії, що витрачається на систему охолодження.
Наступний тренд — бізнес дедалі більше віддає перевагу рішенням на базі приватної хмари, переносячи критичні дані з приватних IT-інфраструктур.
Згідно зі звітом Grandviewresearch очікується, що наступні три роки глобальний ринок приватних хмарних сервісів зростатиме на 29,6% на рік і досягне $205,4 млрд у 2025 році.
І наостанок варто відмітити такий тренд — hyperscale-гравці як один з основних каталізаторів зростання ринку ЦОД. Протягом останніх років в дата-центри заходять в основному більші гравці. Вони консолідують за собою велику кількість стійок, оскільки потребують все більших потужностей та площ для реалізації потреб замовників. Мова йде про hyperscale-гравців — використання хмарних сервісів такими гравцями ринку продовжує зростати зі швидкістю приблизно 20% на рік (у євро). Також сюди відноситься гемблінг-сфера, геймери, криптовалюта, хмарні оператори та інші.
FLAPD — один з найбільш зростаючих ринків дата-центрів світу
FLAPD залишається одним з основних ринків центрів обробки даних у Європі. Сюди входять такі міста як Франкфурт, Лондон, Амстердам, Париж та Дублін. Саме тут зосереджена найбільша кількість дата-центрів. Разом вони споживають колосальні об'єми електроенергії — 3,5 ГВт. Це рекордні регіони по продажах послуги колокейшн у світі.
Так, дата-центри Лондону споживають понад 1,088 ГВт. Це 5% від потужності всіх атомних електростанцій України. Франкфурт «в дата-центрах» споживає 861 МВт, Амстердам — 579 МВт, Париж — 510 МВт, Дублін — 264 МВт.

Експерти прогнозують, що у 2023 році зростання простору для розміщення нових масивів даних зосередяться саме у Франкфурті, Парижі та Дубліні. В Амстердамі та Лондоні цей процес дещо сповільниться, бо регуляторна політика держави починає їх обмежувати в подальшому розвитку ринку ЦОД.
Майбутнє для українського ринку ЦОД
Певна частина вищеописаних трендів також буде актуальною і для України.
По-перше, каталізатором розвитку ринку дата-центрів будуть хмарні оператори, а також hyperscale-гравці, як-от Megogo, Rozetka, OLX, Prom.ua тощо. У такого бізнесу завжди буде потреба у хмарній інфраструктурі та ЦОД.
Після нашої перемоги в український ринок ЦОД також почнуть активно інвестувати hyperscale-гравці, які захочуть зайти в наш ринок. До початку 2014 року велося багато переговорів з такими світовими гравцями як Google, Amazon, Netflix.
Тренд до зменшення споживання або переходу до більш розумного споживання електроенергії також буде актуальним для України. Причина — це проблеми, які ми сьогодні спостерігаємо в енергетичній системі нашої країни, пов'язані з постійними ракетними обстрілами. А також бажання власників ЦОД зменшити показники PUE — коефіцієнт ефективності використання електроенергії дата-центрами.