Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Більше самокатів та фокус на Азії: як змінюється ринок райдхейлінгу. Інсайти від СЕО Uklon

Анна Нагорна
Анна Нагорна
26 лютого 2024 5 хвилин читання

Ринок райдхейлінгу стрімко розвивається в Україні та в усьому світі. Це вже більш ніж лише застосунки для виклику таксі: райдхейлінг є цілою екосистемою сервісів міських перевезень, оренди транспорту, доставки та інших послуг.

Глобальний ринок райдхейлінгу у 2023 році оцінювали у $220 млрд, і він буде стрімко зростати й надалі. Куди та на чому будемо рухатися, а також про виклики і можливості для розвитку цього бізнесу в Україні та світі розповів СЕО Uklon Сергій Гришков під час виступу на EASE Miracle Gathering. SPEKA зібрала найцікавіші інсайти.

Тренди: мікромобільність та шеринг

До 2030 року очікується зростання глобального ринку міських перевезень щонайменше до $600-800 млрд, а домінувати будуть такі тенденції:

Прогнози для ринку райдхейлінгу до 2035 року. Дані з презентації Uklon Прогнози для ринку райдхейлінгу до 2035 року. Дані з презентації Uklon
  • Скорочення частки поїздок на власних авто з 45% до 29% до 2035 року.
  • Зростання частки мікромобільного транспорту (самокати, велосипеди, моноколеса) з 16% до 19%.
  • Поява та популярність нових форм перевезень, як-от роботаксі.
  • Подвоєння попиту на послуги райдхейлінгу (таксі та оренда самокатів).
Подальші стратегічні плани усіх мобіліті-компаній будуються на тому, що частка поїздок на приватних авто буде зменшуватися. Цей тренд спостерігається по всьому світу: багато розвинених країн обмежують рух середмістям, працюють над усуненням заторів та шукають більш екологічні підходи до автомобілізації.
Сергій Гришков


За статистикою, покоління Z частіше обирає громадський та мікромобільний транспорт, тоді як старше покоління (45+ років) надає перевагу поїздкам на власних авто. Втім, автомобіль все ще залишається домінуючим видом транспорту для всіх вікових груп.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ринки: із Європи в Азію

Натепер найбільше розвинений ринок перевезень у Європі — його оцінюють у $120 млрд. Але до 2030 року справжній бум мобільності відбудеться в Азії.

У Європі важко конкурувати у сфері мобіліті, бо ринок перенасичений, новим гравцям складно отримати інвестиції та масштабуватися. Саме тому згодом очікується фокус на Азії та зростання цього ринку в чотири рази — до $335 млрд до 2030 року. 
Сергій Гришков
Популярність мікромобільного транспорту в Азії (згенеровано ШІ) Популярність мікромобільного транспорту в Азії (згенеровано ШІ)

За словами СЕО Uklon, саме з цієї причини компанія у 2023 році вийшла на ринки Узбекистану та Азербайджану: там низький рівень розвитку міського транспорту та великий потенціал для активності ride-hailing-сервісів.

В Україні у сфері таксі та доставки сьогодні конкурують три найбільші компанії: Uber, Bolt та український Uklon. У Києві та інших великих містах також діють сервіси оренди електросамокатів (Bolt, Kiwi, Skroll, BikeNow, Zelectra та ще кілька) і велосипедів (BikeNow, Nextbike).

Виклики майбутнього

Серед найбільших викликів індустрії у найближчі роки — адаптація до нових міських концепцій, так званих 15-хвилинних екологічних міст, де автотранспорт не є пріоритетом, а акцент роблять на лінійний громадський транспорт та велосипедні доріжки. Так, наприклад, планують переформатувати Париж.

15-хвилинні міста орієнтовані на екологічність та комфорт мешканців 15-хвилинні міста орієнтовані на екологічність та комфорт мешканців
Ця історія дуже обмежує райдхейлінг щодо регулювання і створює певні правила, за яких наш ринок у цих регіонах змушений розвиватися у більш складних та дорогих умовах. 
Сергій Гришков

Тож у найближчі роки гравці працюватимуть над покращенням взаємодії з держорганами і регуляцією нових зон мобільності. А також будуть збільшувати спектр послуг та утримувати користувачів унікальними фішками, створюючи свої super application.

SuperApp — набір різних компліментарних сервісів та продуктів в одному застосунку. Тут і виклик драйвера, і оренда самоката, і передавання посилки, і доставка їжі прямо до квартири. Їх розробляють глобальні гравці на кшталт DiDi, Uber, Bolt, а в Україні ще й Uklon, які тепер конкурують не стільки вартістю поїздок, скільки різноманіттям цих послуг.

Футуристичний транспорт

Йдеться про роботаксі, безпілотні автобуси та будь-який інший автономний транспорт, можливо, керований ШІ, який стане звичним для нас у найближчому майбутньому. 

Поки що невідомо, як безпілотний транспорт вплине на прибуток компаній, безпеку пасажирів та рівень працевлаштування водіїв. Але у дослідженні McKinsey йдеться, що частка такого транспорту у 2035 році сягне 8% по всьому світу. А у Китаї на роботаксі припадатиме чверть ринку.

Безпілотний автобус (згенеровано ШІ) Безпілотний автобус (згенеровано ШІ)

Китай активно експериментує з безпілотним транспортом майже десять років: там їздять автономні трамваї, мікроавтобуси, а нещодавно полетіло ще й перше аеротаксі. Країна випустила нові ПДР щодо поводження з безпілотним громадським транспортом, і це останній крок перед масштабним використання автономних автомобілів.

Більш того, тестувати безпілотні автобуси почали в Японії та Великобританії. А в Сан-Франциско, окрім безпілотних таксі, пасажирів уже возять автономні автобуси. В них немає керма та водійського місця, однак там працює супровідник, який за потреби може керувати автобусом, використовуючи ручний контролер. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інклюзивне таксі Uklon у Львові виконало 800 поїздок за 5 місяців

Кіра Іванова 1 липня 2024 17:27

«Інга» — вантажний електровелосипед, що працює на сонячних батареях

Вікторія Рудзінська 21 травня 2024 10:43

Uber заплатить $950 млн за Foodpanda Taiwan

Олеся Дерзська 14 травня 2024 18:44

Uber One збільшує бонуси для членів, обіцяючи ексклюзивні заходи

Вікторія Рудзінська 8 травня 2024 18:21

Ілон Маск планує запустити роботаксі у Китаї уже найближчим часом

Владислав Паливода 8 травня 2024 10:02