Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Міленіали, бумери та зумери разом: як застосовувати теорію поколінь для створення ефективних команд

Олексій Вітченко
Олексій Вітченко фаундер та СЕО Digital Future
31 серпня 2022 8 хвилин читання

Хоч би скільки критикували теорію поколінь, для мене це робочий інструмент, який допомагає розбиратися в нюансах взаємодії з людьми різного віку: ставити завдання, знаходити підхід у конфліктних ситуаціях і створювати комфортну робочу атмосферу. Особисто для мене теорія поколінь — це орієнтир, який допомагає формувати ефективні команди зі співробітників різного віку.

Олексій Вітченко, фаундер та СЕО Digital Future Олексій Вітченко, фаундер та СЕО Digital Future

Загальновідомо, що покоління відрізняються одне від одного, часом кардинально, а це впливає на мотивацію, ухвалення рішень та поведінку людей у колективі. Керівнику або власнику бізнесу важливо розуміти ці особливості, якщо він хоче не лише ефективно керувати, а й створювати сприятливе середовище, в якому співробітникам хотілося б працювати і досягати значних результатів.

Так вийшло, що від початку своєї підприємницької діяльності у мене в команді завжди були представники всіх поколінь: бебі-бумери, ікси, ігреки, або міленіали, а зараз додалися ще й зети. За 20 років я накопичив суттєвий управлінський досвід: будував команди та створював компанії, переживав кризи, закривав проекти, бував на вершині успіху. Коротше, звичайний підприємницький досвід.

Не повторюватиму опис та особливості кожного покоління — цієї інформації повно в мережі. Моє завдання — поділитися своїми спостереженнями та набутим досвідом.

Міленіали — ставте цілі

Міленіали, або покоління Y, сьогодні займають більшу частину ринку праці. Це покоління, яке добре освічене і постійно розвивається, вони звикли до змін та стресів, знайомі з конкуренцією. Тому вони працьовиті, амбітні та нестандартно мислять. Головна мотивація для них – професійний розвиток та досягнення цілей. Тому сміливо ставте складні цілі та будьте впевнені – вони вирішаться найкращим способом. А якщо ви ще поясните, яку користь для компанії це принесе, то це взагалі джекпот. Міленіалам важливо усвідомлювати свій внесок у спільну справу, здобувати визнання.

Покоління Z — дайте свободу, але тримайте фокус уваги

За інформацією консалтингової компанії Deloitte, очікується, що до 2030 року частка зетів у глобальній робочій силі сягне 30%, тому я зупинюся на цьому поколінні докладніше.

Z більш амбітні порівняно з міленіалами, у них немає кордонів і можливо все. До речі, це і моє життєве гасло. Вони добре володіють останніми технологіями, стежать за світовими трендами і прагнуть саморозвитку з юності. Вони постійно самонавчаються, використовуючи безліч технологій: подкасти, вебінари, YouTube, щоб швидко просунутися на початку своєї кар'єри. Робота є важливою частиною їхнього життя, але їхня мотивація відрізняється від міленіалів. Зети готові працювати більше не стільки заради грошей, скільки заради власного розвитку.

При цьому вони не хочуть перебувати в офісі з 9 до 6, тому що не бачать у цьому сенсу, якщо є можливість працювати віддалено та бути на зв'язку. А на зв'язку вони 24/7. За даними наших рекрутерів, ще до війни 80-85% кандидатів розглядали повну дистанційку. Тому заганяючи зетів в офіс, ви швидше за все відлякаєте потенційних співробітників. Зрозуміло, я про мирний час.

Також для покоління Z важливо виділятись. Я помітив, що більшість зетів прагне створювати власні стартапи, навіть не маючи достатнього досвіду. Це абсолютно не заважає роботі в компанії, у мене в команді є такі люди, це найбільш мотивовані та заряджені співробітники.

Це те покоління, яке дбає про своє ментальне здоров'я, тримає особисті межи, також для них дуже важлива приватність. Тому їх немає у facebook, отже немає сенсу робити ставку на рекрутинг у цій соцмережі. За останніми даними, TikTok має 60% аудиторії, якої немає більше ніде – тут я бачу великий потенціал, не лише для рекрутингу, а й для реклами наших продуктів у найближчому майбутньому. За кордоном ще є популярним Snapchat, але в наших реаліях він не зайшов.

Є ще деякі нюанси, на які менеджеру варто звертати увагу. Зети виросли з гаджетами в руці, у них кліпове мислення, тому їм важко тримати фокус. Це те покоління, яке ще менше читає книги, тому їх знання та загальна ерудованість можуть бути не такими глибокими, як у міленіалів. Так, вони технологічно дуже підковані, але це не ті глибокі знання, які я отримав у юності, або мої батьки. Технологічний прогрес нас усіх розслабив, ми покладаємось на гаджети і мало задіюємо здібності нашого мозку. Я простежую цю тенденцію у зетів. З іншого боку, у них чудово розвинені софт скіли: емоційний інтелект, навички презентації – все те, чого нас ніколи не вчили.

Розуміючи ці нюанси, можна виробити стратегію поведінки із зетами, від якої виграє як бізнес, так і співробітники цього покоління. Можливо, доведеться переглянути корпоративну культуру та EVP. Тільки так можна залишатися конкурентним на ринку, наймати та утримувати найкращих.

Виклики та баланс work-life для покоління Х 

Мій досвід показує, що потрібно більше уваги приділяти поколінню X — тим, кому сьогодні 43-55 років. Я вважаю, що вони мають чудові здібності, які створюють цінність для бізнесу: мають вплив, привносять якість, відповідальність та адаптивність у культуру компанії. І можуть цим ділитися як ментори з міленіалами та зетами. Причому це двосторонній процес, наприклад, більш технологічний Z може підказати X, як швидше впоратися зі стомлюючою роботою. Це не тільки допомагає співробітникам набувати нових навичок та інформації, але й покращує їхню спільну роботу.

Найлояльніші співробітники вашої компанії — це саме X. Вони не відразу піддаються впливу трендів, цінують стабільність, схильні до альтруїзму. Такого співробітника не переманиш високою зарплатою просто так, бо він засидівся на одному місці. Це зрілі особистості, які добре адаптуються у стресових ситуаціях та звикли до різних випробувань. Багато хто з них не раз починав з нуля і саме Х здатний довести проєкт до кінця попри все.

Як тепер їх усіх поєднати в одну команду?

Мій рецепт такий: відмова від авторитарності та вікових стереотипів, персоніфікований зворотний зв'язок та індивідуальний підхід до робочого графіка. Протягом останніх років відбувається серйозна трансформація бізнес-процесів, комунікації стають прозорішими. Співробітники самі цікавляться розподілом завдань та навантаженням у команді, перспективами проекту, його цінністю для суспільства тощо.

Авторитарний стиль управління більше не працює навіть із поколінням Х, які ще можуть «робити, як сказав начальник». Міленіали не визнають беззастережних авторитетів, заперечують ідеї, відстоюють свою думку, готові брати на себе відповідальність і робити по-своєму. У покоління Z поняття авторитету зовсім відсутнє, вони мають свою думку про все у світі, навіть якщо вона й неправильна. Саме тому їх особливо важливо залучати, а не тиснути авторитетом.

Для покоління X зворотний зв'язок схожий на критику, їм не подобається контроль, тому що вони самостійні і незалежні. А ось Z хочуть отримати миттєвий зворотний зв'язок про свою роботу. І що найцікавіше – вони готові давати зворотний зв'язок і вам. Це абсолютно новий рівень робочих взаємин. Я таке практикую вже кілька років – прошу менеджерів давати мені зворотний зв'язок. Спочатку було не просто, але потім, відчувши довіру, вони стали сміливішими та активнішими. А для мене це теж цінне джерело інформації для роботи над собою.

Резюмуючи свої думки, стереотипи не працюють. Є як креативні Х, які будуть сперечатися з вами до хрипоти, обстоюючи свою точку зору, так і зети, які є хорошими виконавцями, на яких завжди можна покластися. Все дуже індивідуально і до кожного співробітника потрібен персоналізований підхід, тільки так ви досягнете максимальної ефективності, зберігаючи продуктивну атмосферу.

Тому я переконаний, що з вікового розмаїття співробітників можна і потрібно отримувати вигоду для бізнесу. Представники різних поколінь можуть запропонувати унікальні перспективи та привнести різні переваги у робочі процеси. Інакше кажучи, теорія поколінь — це ключ до створення команди мрії. Хтось креативить, хтось оцінює ризики, хтось відповідальний виконавець, а хтось захоплено піарить це все у соцмережах.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У світі дикого венчура. Штучний інтелект, контент-мейкери, та до чого тут інвестиції

Наталія Миронова 30 вересня 2022 16:48

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43