Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як змінилося сприйняття криптовалюти бізнесом в Україні за останні п’ять років

Вадим Груша
Вадим Груша Co-founder, CEO Trustee Plus
19 лютого 2024 7 хвилин читання

Багато чого сталося за п’ять років — пандемія коронавірусу, війна, економічна криза. Зміни торкнулися кожного з нас і не пройшли повз багатьох сфер нашого життя, зокрема й криптовалютної

Привіт, мене звати Вадим Груша, я CEO Trustee PlusУ цій статті хотів би обговорити, як змінилося сприйняття цифрових активів і блокчейн-технології українським бізнесом за останні п’ять років. Як держава, суспільство, компанії змінювали ставлення до цієї сфери на прикладі бізнесу, регулювання, масового прийняття і суспільного запиту.

Сприйняття криптовалюти на прикладі бізнесу нерухомості

Перша купівля нерухомості за криптовалюту відбулася в Україні у 2017 році між засновником видання TechCrunch і власником квартири у центрі Києва. Вона була проведена на блокчейні Ethereum, а вартість становила 212 ETH — $60 000 тоді і $550 000 зараз. Договором була угода обміну на основі смартконтракту.

Варто зазначити, що це була угода між двома людьми (посередником виступила платформа Propy). І тільки через п'ять років, у 2022-му, з'явився перший забудовник, який зважився приймати криптовалюту як оплату. Ним стала компанія DIM, яка запропонувала купівлю квартир за стейблкоїни USDT, USDC, Binance USD і DAI. У майбутньому компанія пообіцяла розширити список класичними активами (Bitcoin, Ethereum), а також запустити базу даних про угоди на основі блокчейну. 

Незважаючи на обережність, це важливий крок з боку бізнесу в бік зміни ставлення до криптовалют як до реальних активів з реальною цінністю.

Сприйняття криптовалюти на прикладі податків і регулювання

На жаль, ми не можемо оцінити рівень податкових відрахувань криптобізнесу, який би явно говорив про зростання інтересу з боку користувачів і зміни у сприйнятті криптовалют. Але можемо поглянути на декларації чиновників.

Попри відсутність регулювання, українські чиновники зобов'язані декларувати криптовалюту. Але 2018 року лише 57 службовців вказали активи на своєму рахунку, а 2016-го лише 25 осіб. У 2021 році було подано вже 788 декларацій, а 2022-го вдвічі більше — 1428. Найпопулярніші активи — Bitcoin (приблизно 50%), ETH і USDT. 

У 2024 році податкові ставки на прибуток від операцій із криптовалютою в Україні ще не ухвалено, а закон «Про віртуальні активи» фактично заморожено. Ринок усе ще не легалізовано, що не тільки уповільнює розвиток, а й заважає традиційному бізнесу побороти свій скепсис щодо криптовалюти і впроваджувати їх у роботу.

Що відбувається з масовим сприйняттям криптовалюти 

Зміни у сприйнятті також можна оцінити за рівнем сприйняття криптовалют. Від 2019 року Україна посідає провідні позиції в рейтингу, що оцінює ставлення до цифрових активів у суспільстві. У 2020 році ми посіли 1-ше місце, а у 2023 році — 5-те. Сьогодні у країні володіють і користуються криптовалютою вже понад 6,5 млн осіб.

Бізнес також не стоїть на місці. Запущений ще у 2017 році блокчейн Solana здобув світову популярність: у 2024 році SOL посідає 4-те місце у списку найбільших криптовалют. Його головою є Анатолій Яковенко, який жив в Україні до 11 років. 

Також українці заснували міжнародну компанію Hacken, блокчейн NEAR, одну з найбільших майнінг-компаній Bitfury та багато іншого. Такі успішні кейси благотворно впливають на позитивне сприйняття криптовалюти – не тільки серед користувачів, а й серед класичних компаній і державних структур. 

При цьому ці компанії беруть участь у житті країни, займаються благодійними фондами, відвідують і виступають на криптовалютних зустрічах і хакатонах.

На рівні запиту користувачів

Провідні позиції країни в питанні ухвалення також вплинули і на розвиток бізнесу. Якщо п'ять років тому в Україні не було сервісів для роботи з цифровими активами, то сьогодні є щонайменше кілька місцевих рішень, які не тільки не поступаються за зручністю та безпекою міжнародним конкурентам, а й випереджають їх.

Прикладом таких проєктів є WhiteBIT — найбільша криптобіржа Європи і 41-ше місце у рейтингу з 4,5 млн щотижневих відвідувань, і платформа для управління активами Trustee Plus зі 100 000 активних користувачів лише через рік після запуску. А є ще протокол ліквідного стейкінгу Stroom Network, протокол HAPI та багато інших.

Але запит користувачів на зручні інструменти викликав не тільки запуск нових проєктів, а й пошук нових рішень. Так Trustee Plus випустив криптовалютну картку для оплати покупок у мільйонах торгових точок по всьому світу. А компанії, які ніколи не мали справ із криптовалютою, почали приймати цифрові активи в якості за товари. До їх числа, наприклад, входить ритейлер техніки Foxtrot, Swarovski, DEKA, Riker тощо.

Дві сторони однієї монети

Сприйняття криптовалюти також змінилося після початку війни. Одразу виникло питання подвійності того факту, що блокчейн задля своїх цілей можуть використовувати всі сторони. Тут важливо розуміти, що найважливішими принципами технології є незалежність і доступність. Блокчейн децентралізований, що робить його незалежним від бажань і рішень Центральних банків і державних органів. Він доступний кожній людині незалежно від її поглядів і статусу кво.

Така стійкість до цензури означає, що блокчейн можуть використовувати всі, як у позитивному, так і в негативному ключі. Яскравим прикладом другого є відмивання грошей за допомогу USDT та інших стейблкоїнів, ухилення від податкових зобов'язань через предмети мистецтва у вигляді NFT або обхід санкцій Північною Кореєю і РФ.

Подібні приклади використання блокчейну викликають багато суперечок і піднімають питання контролю всього криптовалютного сектора. І якщо компанії виконуватимуть регуляторні вимоги, оскільки вони є частиною економіки, то спроби контролю криптовалют не тільки неможливі, а й суперечать їхній суті – ідеї вільного ринку, незалежного від будь-якого адміністрування та посередництва.

Наступні п’ять років

Протягом п'яти останніх років ми бачимо як змінюється сприйняття криптовалют – як на державному, так і на приватному та бізнес рівнях. Компанії, спостерігаючи запит суспільства на нові, зручні інструменти та способи оплати, готові впроваджувати інноваційні рішення, готові йти в ногу з часом.

На жаль, відсутність регуляторної бази уповільнює цей процес. Він заважає вийти на новий рівень — зробити криптовалюти по-справжньому масовим, звичним способом роботи з особистими фінансами. Всупереч цьому українські криптовалютні сервіси шукають способи обійти непотрібні обмеження і дати користувачам той рівень сервісу, що відповідатиме їхньому запиту. 

У наступні п'ять років ми сподіваємося, що цифрові активи будуть легалізовані на території країни, що залежить також і від нас. Сьогодні важливо не тільки ухвалити регулювання, а й змінити парадигму, щоб не тільки люди, а й банки та бізнес були готові використовувати криптовалюти та впроваджувати блокчейн-технології у життя.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 12 годин тому

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 17 годин тому

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 1 липня 2024 13:26

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 1 липня 2024 13:15