Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як вплинуть далекобійні ракети ATACMS на перебіг війни

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
25 квітня 2024 4 хвилин читання

Сполучені Штати кілька тижнів тому поставили Збройним силам України партію ракет великої дальності ATACMS. Про це повідомляє Reuters із посиланням на американського високопосадовця. SPEKA нагадує, що це за зброя і чому вона так важлива для ЗСУ.

«Бойовий дух українців був підірваний в останні кілька місяців, коли їм видавали по 8-10 снарядів на день. Росіяни нині переважають у артилерії 10 до 1. Не можна недооцінювати українську рішучість, але якщо вони не мають снарядів, воне не можуть перенести цю боротьбу на росіян», — зазначив Марк Ворнер. Законопроєкт має підписати президент США Джо Байден у вівторок чи середу. Одразу після цього військова допомога поїде в Україну.

Успішний досвід 

Варто наголосити, що Україна вже використовувала ATACMS під час нічної атаки на аеропорти Бердянська та Луганська у жовтні минулого року. 

Ці атаки назвали найсерйознішими від початку повномасштабного вторгнення росії. Бердянськ, окупований на самому початку війни, розташований за 85 км від найближчої точки фронту, Луганськ — майже за 100 км. 

Тоді у Бердянську та Луганську було знищено:

  • дев’ять гелікоптерів різних модифікацій;
  • спеціальну техніку, яка була на аеродромах;
  • пускову установку ППО;
  • склад боєприпасів; 
  • пошкоджено злітні смуги аеродромів.

Склад боєприпасів у Бердянську детонував до 4-ї ранку. Детонація у Луганську тривала до 11-ї ранку. Втрати у живій силі противника становлять десятки загиблими та пораненими.

Цього разу ЗСУ може отримати нову модифікацію, з дальністю польоту до 300 км.

Що відомо про ракети ATACMS

ATACMS (Army TACtical Missile System — армійська тактична ракетна система) — це балістична ракета малої дальності. Виробник — компанія Lockheed Martin.

Ракета має дальність польоту до 300 км, її довжина — 4 м, діаметр — 61 см. Існує у п’яти варіантах, запускати її можна з реактивних систем залпового вогню M142 HIMARS (одна ракета) та M270 MLRS (дві ракети). 

ATACMS застосовували під час війни у Перській затоці та в Іраку. Окрім США є на озброєнні у Бахрейну, Польщі, Румунії, Греції, Південної Кореї, Туреччини, Катару, ОАЕ. Кілька країн планують придбати ракети невдовзі, зокрема Австралія, Естонія, Литва. 

Характеристики ракети ATACMS Характеристики ракети ATACMS

Чому ATACMS важливі для України

ATACMS готовий до використання українськими військовими. На відміну від британських ракет Storm Shadow, які скидають за допомогою вразливих літальних апаратів, ракети ATACMS можуть запускатися з пускових установок, які раніше поставили Україні.

Ракети ATACMS та система залпового вогню HIMARS Ракети ATACMS та система залпового вогню HIMARS

Радіус дії ракет ATACMS, залежно від моделі, становить від 240 до 300 км, що перевершує наявні ракети HIMARS, які вже суттєво налякали ворога.

За словами виробника, кожна ракета має осколкову боєголовку вагою 225 кг. Вони можуть бути життєво важливою зброєю для підриву логістичних і транспортних вузлів росії та знищення постачання у глибині окупованої території України.

Особливо важливо, що ця зброя зможе досягати Криму, а оскільки це балістична ракета з надзвуковою швидкістю 4,287 км/год, її складно перехопити. Тож Кримський міст знову може з’явитися в інформаційному полі як пріоритетна ціль.

Аеропорти також найлогічніша ціль для ATACMS. Це дозволить знищити або відігнати від фронту ворожу авіацію. Це буде означати щонайменше значне зменшення її ефективності та кількості літаковильотів на день.

Також їх можна використовувати для знищення найпотужніших систем протиповітряних комплексів росії — С-300 або С-400. 

ATACMS — це суттєва технологічна перевага, що дасть змогу обмежити можливості ворога, логістику, відтягнути його бази та командні пункти від лінії фронту, послабити окупаційні війська та створити значну напругу у ворожому стані.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 8 годин тому

Німеччина купить тисячі ракет та розроблятиме надзвукову зброю

Владислав Паливода 28 червня 2024 23:22

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09

Угода росії та КНДР: як це вплине на Україну та постачання зброї

Олександр Тартачний 21 червня 2024 17:05