Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
27 червня 2023 6 хвилин читання

Чим ремонтувати HIMARS. Репортаж SPEKA з презентації МТО від «Реактивної Пошти»

Війну росії з Україною недарма називають війною артилерії. Трохи більше року тому, 23 червня 2022, Київ отримав першу партію РСЗВ HIMARS, які дозволили ЗСУ почати нищити склади БК окупантів, а зрештою – дотягтися до захопленого росіянами Антонівського мосту. Завдяки високоточній артилерії Україна перемагає окупантів попри їх майже десятикратну перевагу у кількості снарядів. 

Але HIMARS, M777, Caesar, а тим паче радянські «Гради» та «Урагани» потребують ремонту. І ніхто не знає це краще за ЗСУ та благодійну організацію «Реактивна Пошта», засновники якої, айтівці Павло Нарожний та Дмитро Чуканов, допомагають українським артилеристам ще з 2014 року.

26 червня 2023 року «Реактивна Пошта» вперше показала журналістам МТО для ремонту армійської техніки, здатний у якості тягача підняти навіть 16-тонний HIMARS, а також мобільний штаб на базі військової вантажівки. Тягач закупили в Данії (раніше ця вантажівка стояла на озброєнні НАТО), і вже незабаром він поїде допомагати українським артилеристам у найгарячіші точки. 

Куди саме – розповісти не можемо, а чому сучасні МТО життєво необхідні артилеристам, пояснюють Павло Нарожний та Дмитро Чуканов. 

Що таке МТО 

  • МТО – це мобільна СТО, яка складається з армійської вантажівки з Данії з краном-балкою, причепу та 2 морських контейнерів. У контейнери встановлено спеціальне обладнання, яке забезпечить 90% ремонту артилерійської техніки прямо біля лінії фронту. Вони обладнані пускозарядним споряддям, сварками та іншими інструментами. Шиномонтаж, буксирування, виготовлення деталей — завдяки МТО можна буде зробити ремонт будь-якої складності оперативно і прямо на місці.
  • Штабна машина — це мобільний штаб на базі військової вантажівки, повністю обладнаний для стратегічних задач командування артилерійських бригад. Цей проєкт забезпечує планування й проведення військових операцій, а також оперативність реагування та мінімізацію втрат серед командування завдяки своїй мобільності.

Які потреби артилеристів закриє данська МТО

Обидві машини побудовані на основі тягачів IVECA Eurotracker, що виготовляли у 1995-2004 роках. Їх закуповувала данська армія. Зараз цей тягач офіційно демілітаризований. 

«Штабна» вантажівка, яку придбала «Реактивна Пошта» для артилеристів, виготовлена у 1998 році, але  має усього 30 тис. км пробігу. «Для такого транспорту це навіть не обкатка, вона легко зможе витягти мільйон до ремонту. Вона в ідеальному стані. Так, у неї є моменти на зразок іржі подекуди, але двигун та гідравліка ідеальні», – розповідає Павло Нарожний.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Вона 6х6, до неї підключаються мости, їсть 30 літрів дизелю на 100 км. Для техніки такого типу це просто сльози – радянська техніка починається від 60 на 100 км», уточнює Павло. 

МТО для артилеристів – технічні характеристики 

Засновник «Реактивної Пошти» підводить нас до МТО – це тягач та два морських контейнери, один виконує функцію загального ремонту, другий призначений саме під шиномонтаж. Шиномонтажний контейнер обладнаний вбудованим генератором – тож тягач може відчепити його, поїхати виконувати завдання, а тим часом шиномонтаж також буде здатен робити свою справу. 

Тягач має двигун на 8 літрів та 16 швидкостей, механічну коробку передач.  Він обладнаний лебідкою, що може «дьорнути», як каже Павло, 16 тонн – до речі, саме стільки важить HIMARS. Лебідка змонтована на рамі самої машини, тому здатна витягти майже усе, що завгодно, навіть вантажівку, у якої заклинило колеса. Кран тягача, у свою чергу, може підняти 2,9 тонн – наприклад, джип або гаубицю М30. 

Шиномонтаж для артилеристів – обладнання та на що здатен 

Ми заходимо у відсік для шиномонтажу, оглядаємо генератор та набір інструментів для СТО, вартість якого – близько 55 тис. грн. 

Шиномонтаж у МТО
Шиномонтаж у МТО

«Одна з головних проблем армії – це шини і колеса, – пояснює Павло. – Чому так? Все це зроблене під артилерію. Тягачі тягають гаубиці, боєприпасники возять боєприпаси, заправники привозять паливо. А колеса їм потрібні усім». 

Він показує нам балансір, гайковерт та бортувальний станок, на який можна монтувати від звичайних автомобільних колес до авто для КРАЗа. Автоматична кран-балка дозволяє підняти колесо, яке інакше мали б тягти 5-7 солдат. 

МТО – обладнання та на що здатен

Відсік МТО ми оглядаємо з іншим засновником «Реактивної Пошти», Дмитром Чукановим. 

Дмитро відкриває відсік МТО. Вага цих сходів – близько 100 кг, але завдяки дотриманню техніки безпеки ніхто не постраждав Дмитро відкриває відсік МТО. Вага цих сходів – близько 100 кг, але завдяки дотриманню техніки безпеки ніхто не постраждав

Це також перероблений морський контейнер, у якому встановлене все, що може знадобитися для ремонту техніки – шафки з інструментами (вартість наповнення кожної, зазначає Дмитро, близько 30-40 тис. грн), стіл для роботи, набір ключів від найменших до найпопулярнішого в армії 32-го. Під столом – повітряні трубки для підключення пневмоінструментів. 

Всередині МТО
Всередині МТО
Всередині МТО

Генератор та компресор встановлені у спеціальній шафці зі звукоізоляцією, яка дозволить працювати, навіть коли генератор увімкнений. 

Дмитро показує нам гідравлічний прес, професійний токарський станок для виточування деталей просто на місці, не чекаючи постачання, наприклад, із Заходу. У кутку станок для ремонту гідравлічних шлангів, віддалено схожий на серце Тоні Старка.  

«Артилерія працює з гідравлікою, і під час пострілу ці шланги дуже часто рвуться. Вартість такого невеликого станочка – 30-40 тис. грн, і він дозволить ремонтувати ці шланги на місці. Цілий шланг – значить, працює артилерія», – пояснює Дмитро. 

Дмитро Чуканов пояснює, чим обладнаний МТО 

Підтримати «Реактивну Пошту» та українських артилеристів можна тут: 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

США планують передати Україні артилерію та боєприпаси на $275 млн

Владислав Паливода 24 травня 2024 17:42

Rheinmetall отримав замовлення на 300 млн євро через війну в Україні

Владислав Паливода 24 травня 2024 17:34

У США випробували нову безекіпажну установку HIMARS — відео

Владислав Паливода 7 травня 2024 12:08

Як працює шведська САУ Archer на фронті: відео

Владислав Паливода 25 квітня 2024 11:28

Locheed Martin прогнозує зменшення доходів попри підвищений попит на військову техніку

Богдан Камінський 23 січня 2024 18:46