Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як виглядає російська пропаганда очима ШІ — американський експерт

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
16 березня 2023 5 хвилин читання

Російська пропаганда настільки відома своїми абсурдними твердженнями та величезними масштабами, що експерти почали залучати для аналізу їхніх меседжів штучний інтелект. Експерт з протидії дезінформації американської компанії Logically Кайл Волтер розповів в інтервʼю проєкту KYIV NOT KIEV, яким чином алгоритм визначає російську пропаганду і як змінилися меседжі від початку повномасштабної війни.

Команда поставила Волтеру кілька запитань від SPEKA , зокрема, як навчити штучний інтелект знаходити саме російську пропаганду і як це допомагає дослідникам. Ділимося відповідями експерта щодо алгоритму, а також того, як змінювалася пропаганда від початку повномасштабної війни. 

Кайл Волтер
Кайл Волтер
експерт з протидії дезінформації Logically

ШІ шукає пропаганду

Які завдання виконує ШІ Logically? 

Одне з ключових завдань, яке виконує наш ШІ, — це підкреслювати потенційні (пропагандистські. — Ред.) наративи, які потім можуть дослідити аналітики. Ідея полягає в тому, щоб спростити аналітикам роботу зі збирання даних, аби вони не мусили вручну збирати інформацію в інтернеті.

Яким чином він визначає саме російську пропаганду? 

Російська пропаганда — це дещо унікальне. Ми багато працюємо з російською мовою. Залучаємо експертів, які розуміють російське інформаційне поле, знають найбільші російські телеграм-канали, сторінки «ВКонтакте» та твіттер-акаунти, через які поширюється пропаганда чи дезінформація. 

ШІ допомагає автоматично розбити інформацію на категорії для подальших досліджень. Його тренують через взаємодію за прикладом Chat GPT.

Спочатку ми надаємо власну експертизу з окремих питань, а потім допомагаємо моделі розпізнавати те, що експерти вважають потенційною неправдою та дезінформацією.

На яких джерелах Locically тренували алгоритм і які платформи вивчають?

Основні джерела для аналізу російської дезінформації, які використовує алгоритм Logically, — це Telegram, VK та Twitter. Також ми маємо власну платформу, яка збирає потрібні дані з мільйонів доменів.

Безпосередньо над розслідуваннями у Logically працюють приблизно 40 людей, загалом у команді 200 осіб. 

Кайл Волтер розповів, як штучний інтелект допомагає боротися з російською пропагандою

Головні тренди російської пропаганди

Найбільш абсурдний з пропагандистських меседжів росії? 

Що у Києві при владі сидить сатаністський культ, хоча меседж про те, що Зеленський, який має єврейське походження, насправді нацист, теж був яскравий. 

На кого росія таргетує свої пропагандистські меседжі?

Я не бачу, щоб росія таргетувала свої меседжі на США так старанно, як це було колись. На жаль, у таких країнах, як-от США та Британія, вони вже створили самодостатні системи пропаганди та дезінформації. У США вже є люди, які із задоволенням діляться російською пропагандою та дезінформацією. 

Меседжі, які росія поширює на американську аудиторію, майже не відрізняються від тих, що вона таргетує на решту країн, аби виправдати свій напад на Україну. Це звинувачення України у нацизмі, сатанізмі та терористичній діяльності

Як російські наративи про Україну резонували в англомовному просторі за час від осені 2021-го до лютого 2023-го?

За допомогою ШІ ми проаналізували тисячі доменів, повідомлення із соцмереж та вебплатформ за ключовими словами Nazism/Satanism/Terrorism, вилучивши з пошуку їх використання на позначення власне росіян. 

Від початку російської повномасштабної агресії в Україні згадування про Україну як «нацистську державу» зросли на 2600%, звинувачень у сатанізмі побільшало на 7300%, а в тероризмі — на 16200%.
Кайл Волтер
Кайл Волтер експерт з протидії дезінформації

Пік звинувачень України у нацизмі припадав на перші місяці після початку вторгнення — лютий-березень 2022 року. Наративи про сатанізм та тероризм найбільше поширювали наприкінці 2022-го на тлі зростаючої збройної підтримки України союзниками. Англомовна аудиторія цих меседжів сягає десятків мільйонів людей. 

Як російські наративи еволюціонували за рік повномасштабної війни?

Риторика стала серйознішою щодо жертв, на які доведеться піти російському народові. Вона суттєво перегукується з темою Другої світової війни, Сталінграду, зображує російські війська визволителями, «як за часів Другої світової». Посилилися й наративи про «колективний захід» та НАТО, яке не зупиниться, поки не знищить росію. Міністр закордонних справ рф Лавров порівнює русофобію з Голокостом, а в офіційних меседжах росію зображають жертвою імперського колоніального Заходу. Зовнішню ж аудиторію росія залякує ескалацією війни як наслідком підтримки України. 


KYIV NOT KIEV — англомовний проєкт від команди Truman, що прагне покращити комунікацію України зі світом. Засновниці проєкту вважають, що недостатня комунікація залишає простір для дезінформації, який заповнює росія. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українська A3tech сертифікує машину для розмінування MV-10

Вікторія Рудзінська 13 червня 2024 17:08

Родичі поранених військових можуть скористатися новим сервісом від Укрзалізниці

Владислав Паливода 12 червня 2024 12:01

Масована ракетна атака на Україну 12 червня 2024 року: деталі

Владислав Паливода 12 червня 2024 09:49

Західних мікросхем у росії поменшає: США планують посилити санкції до їхнього доступу

Владислав Паливода 12 червня 2024 08:07

Залякати Європу ядерною зброєю намагається росія та залучає до цього білорусь

Владислав Паливода 11 червня 2024 10:39