Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вартові безпеки. Як працює проєкт BRAMA від Кіберполіції

Анна Нагорна
Анна Нагорна
12 лютого 2024 5 хвилин читання

BRAMA — це спільний проєкт Кіберполіції та волонтерів, створений, щоб «бомбити русню» у Telegram, TikTok, YouTube, Instagram, Х та інших доступних каналах. Раніше відомий як StopRussia | MRIYA, у лютому цього року проєкт провів ребрендинг, тож тепер назва відображає ключову місію спільноти — бути вартовими на брамі кібербезпеки України.

Від мрії до дії

До повномасштабного вторгнення проєкт, тоді ще MRIYA, займався геть іншим — блокуванням так званих шопів, які розповсюджували наркотики через інтернет. Для приймання скарг від небайдужих громадян створили Telegram-бот (його адреса @stopdrugsbot) та канал з апдейтами. Але після 24 лютого 2022 року довелося переглянути пріоритети.

«Ми побачили більшу потребу у блокуванні російської пропаганди, знищуванні осередків ворога для збирання коштів та груп, де вони об’єднувалися у хакерські спільноти для проведення любительских DDoS-атак», — 
розповідає начальник управління департаменту Кіберполіції Євген Панченко.

Ще одна місія BRAMA — підняти рівень інформаційної гігієни серед українців. У каналі щодня публікують поради, як протидіяти новим кіберзагрозам і схемам онлайн-шахрайства. Також адміни постять меми з актуальних інфоприводів.

Виконуєш квест — баниш росіян

Натепер спільнота налічує понад 300 тис. учасників за всіма соцмережами проєкту. Зокрема, у Telegram-каналі BRAMA більш як 170 тис. підписників. Щодня вони отримують завдання заблокувати проросійський Telegram чи YouTube-канал, персональні сторінки прихильників «руського міра» або TikTok-акаунти пропагандистів.

Волонтери BRAMA працюють за схожим принципом з IT-армією України, але використовують інший інструмент — масові скарги у соцмережах. У чатбот BRAMA можна надіслати проросійські, фейкові або просто шкідливі ресурси для їхньої перевірки та подальшого блокування. 

«Лінк потрапляє до наших адміністраторів, його валідують, після цього спрямовують нашим волонтерам. Ті масово надсилають скарги, і таким чином адміністрація соцмережі блокує цей контент або принаймні закриває доступ для України з наших ІР або номерів телефону, якщо ми говоримо про меседжери», — 
ділиться Євген Панченко.

А щоб навчити підписників фактчекінгу, у каналі постять вікторини, де потрібно визначити одну несправжню новину серед кількох абсурдних, проте реальних новин з країни 404.

Досягнення кібервартових

За майже два роки волонтери BRAMA домоглися блокування або обмеження майже 27 тис. проросійських ресурсів:

  • YouTube («Первый канал», «60 минут», «Вечерний Ургант», «россия 1»);
  • Telegram-канали пропагандистів («Рыбарь», Beregini, @boomsclay)
  • Instagram (заблоковано та видалено акаунти соловйова, ємельяненка, крайта).
Скріншот з Telegram-каналу BRAMA Скріншот з Telegram-каналу BRAMA
«Тепер отримати інформацію звідси набагато складніше. Потрібно зробити певні дії — обійти блокування, встановити VPN тощо. Тому більшість пересічних українців не мають доступу до цих каналів пропаганди», — 
наголошує Євген Панченко.

За його словами, атаки скаргами були набагато результативнішими у перші дні повномасштабної війни. Зараз алгоритми блокування у соцмережах змінилися, тож результат потрібно чекати впродовж тижня. 

Telegram та його небезпека

Сьогодні основна платформа для комунікації BRAMA — це Telegram-канал. У ньому досить зручно орієнтуватися за допомогою хештегів та знаходити завдання (наприклад, #блокуємо_Instagram чи #кібергігієна), а також подавати скарги через бот.

Водночас, попри популярність Telegram в Україні, Кіберполіція розуміє небезпеку цього месенджера через його афілійованість з російськими спецслужбами і намагається поступово виходити з платформи.

«Для цього у нас є сторінки у Facebook та Instagram, а також групи у Viber та WhatsApp, де ви можете отримати ті самі завдання і рекомендації, що й користувачі Telegram», — 
каже Панченко.

Якщо ви все-таки користуєтеся Telegram, то ось іще корисний чатбот від Кіберполіції — StopFraudMriyа, який дозволяє перевірити безпечність онлайн-шопінгу чи банківського переказу.

«Чатові онлайн»

Кіберполіція та волонтери працюють над масштабуванням проєкту. Зокрема, планують запустити мобільний застосунок, щоб користувачам було ще зручніше блокувати ворожі ресурси. 

Крім того, незабаром запрацює сайт «Чатові онлайн», який розширить функціонал Telegram-каналу та міститиме великий освітній блок. Користувачі зможуть пройти інтенсивне тестування з різних напрямів кібербезпеки у повсякденному житті (як поводитися з паролями, файлами тощо) та отримати за це сертифікат, верифікований Кіберполіцією.

Також, за словами Панченка, щоб підняти активність, у «Чатових онлайн» користувачі зможуть трекати свою кількість поданих скарг і конвертувати це у бонуси та подарунки від Кіберполіції.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Масштабний збій у Telegram: користувачі не можуть відправляти повідомлення

Вікторія Рудзінська 7 годин тому

Автоматизоване сканування: ефективне рішення для кібербезпеки вашого бізнесу

Олег Полігенько 27 червня 2024 18:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Експерти стурбовані відкриттями Дурова про безпеку Telegram

Вікторія Рудзінська 25 червня 2024 11:36

Українська IT Army “поклала” всі банківські платежі в росії

Олеся Дерзська 20 червня 2024 21:36