Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як IT-університет почав створювати інтерактивні курси з електромонтажу та авторемонту

Максим Почебут
Максим Почебут Chief Learning Officer в Sigma Software
29 березня 2024 8 хвилин читання

Під час та після війни Україні дуже потрібна професійно-технічна освіта. Чи можливо здобувати її онлайн?

Глобальний ринок освіти та специфіка України

На думку експертів аудиторської компанії Morgan Stanley, ринок освіти переживає найбільші еволюційні зміни з XV століття, коли Гутенберг винайшов друкарство. Головний двигун сучасних змін – цифрові технології, що роблять освіту набагато ефективнішою та доступнішою. За прогнозами Morgan Stanley, обсяг світового освітнього ринку зросте з $6 трлн у 2022 році до $8 трлн у 2030-му. 

Не дивно, що й частка онлайн-освіти в загальному обсязі зростає. Аналітики авторитетного порталу Statista прогнозують, що глобальний ринок онлайн-освіти у 2024 році сягне $185,2 млрд. За їхніми оцінками, протягом наступних п’яти років цей сегмент щорічно зростатиме на 9% і в 2028 році сягне $257,7 млрд.

Ще декілька цифр на підтвердження тренду:

  • eLearning-індустрія з 2000 року зросла на 900% — Skill Scouter;
  • понад 40% компаній зі списку Fortune 500 використовують eLearning — Business Wire;
  • засвоєння одного й того самого обсягу знань за допомогою eLearning займає на 40%-60% менше часу, ніж за традиційного навчання — MedCerts & Schoox.

У компанії Sigma Software власний освітній юніт з’явився у 2016 році, коли засновники і топменеджмент вирішили  створити ефективну екосистему для розвитку ІТ-індустрії під єдиним брендом. Найпершим завданням Sigma Software University стала підготовка спеціалістів для материнської компанії, але відтоді Sigma Software University став значно більшим, ніж внутрішньою кузнею кадрів.

Максим Почебут Максим Почебут

Сьогодні це окремий бізнес-напрям, де ми втілюємо сучасні підходи інтерактивного навчання, Microlearning та Instructional Design, щоб надавати послуги фізичним особам, корпораціям, урядовим організаціям тощо. І хоча ми спеціалізуємось на ІТ-освіті, нас уже добре знають як провайдера високотехнологічних освітніх рішень в Україні та світі. 

На підтвердження цієї тези влітку 2023 року до Sigma Software University звернулися представники Міжнародної організації праці (ILO). Вони запросили нас взяти участь у тендері, який проводило Міністерства освіти і науки України. Це був тендер на розроблення дорожньої мапи створення кількох курсів профосвіти для дистанційного навчання. 

Професійно-технічна освіта критично важлива для повоєнного відновлення України. Зараз цій темі приділяють неабияку увагу в державних структурах та українському суспільстві загалом. Сучасні підходи Blended Learning дозволяють опановувати професійно-технічні дисципліни навіть дистанційно. Враховуючи важливість таких професій для України в стані війни та для повоєнного відновлення країни, Міжнародна організація праці разом із МОН і започаткували проєкт «Професійна освіта онлайн». 

Хоча Sigma Software University відомий насамперед завдяки навчанню IT-спеціалістів, тендер ми виграли. І вже понад пів року успішно співпрацюємо з МОН. Про деталі цієї співпраці розкажу нижче. 

Про проєкт: виклики та етапи

Згідно з тендерними умовами, ми мали розробити дорожню мапу кількох дистанційних курсів професійної освіти для платформи «Професійна освіта онлайн». Це всеукраїнська платформа для дистанційного та змішаного навчання, що створена на основі «Всеукраїнської школи онлайн» спеціально для учнів закладів професійної освіти, педагогічних працівників та незалежних здобувачів професійних кваліфікацій. Платформу створено на замовлення МОН за підтримки Міжнародної організації праці (International Labour Organization). Всі курси на платформі безкоштовні. 

Нашим безпосереднім завданням було розробити дорожню мапу для курсів з будівництва, електромереж та транспорту. Хоча для Sigma Software University ці сфери абсолютно нові, але методи і підходи в сучасному Instructional Design доволі універсальні.

Наші спеціалісти розробили дорожню мапу для вказаних напрямів, а на додаток отримали замовлення на розроблення самих курсів. Спеціалісти Sigma Software University вміють і люблять таке робити, тим паче що у проєкту дійсно крута місія – зробити профосвіту доступною безкоштовно онлайн з будь-якого куточка країни. Для нас це серйозний виклик та водночас велика відповідальність – зробити свій внесок у розвиток того сегменту української освіти, який є найважливішим для повоєнного відновлення країни.

Над розробленням дорожньої мапи та створенням курсів працювала розподілена команда експертів із Запоріжжя, Сум, Рівного, представників МОН з Києва, а також наших спеціалістів із різних міст України. У кожного свій професійний досвід і бачення прекрасного, тож формування спільного уявлення про методи, інструменти, терміни та підходи до роботи і стало нашим першим викликом. Допомогло наше уміння працювати з державними і корпоративними структурами — з досвіду роботи ми добре знаємо, наскільки важлива у такій співпраці документація, коли кожен має мати змогу знайти відповідний документ і прочитати, відповідно з якими нормами ми маємо діяти. 

Наступним викликом стало знайти баланс між нашим бажанням виконати роботу вчасно та бажанням експертів надати якомога більше знань майбутнім студентам. А також, звісно, узгодження робочого графіку між зовнішніми експертами та спеціалістами Sigma Software University. 

Втримати увагу сучасного студента доволі важко, тому при створенні курсів ми застосовували нестандартні підходи — інтерактивні вправи, сторителінг, анімацію тощо.  За це відповідала наша команда Instructional Designers, яка зі 100 сторінок нудних навчальних матеріалів здатна зробити цікаву історію з легкозасвоюваними вправами, завданнями та анімаціями.

Онлайн-освіта Онлайн-освіта

Приклади готових курсів з різних напрямів підготовки можна подивитись тут: 

Напрямок «Будівництво»

Напрямок «Електромережі»

Напрямок «Транспорт»

Про результати

За півроку співпраці зроблено чимало. Експерти зібрали і надали величезну кількість матеріалів по своїх спеціальностях, команда Sigma Software University оформила їх в інтерактивні курси з урахуванням численних норм та інструкцій, а спеціалісти МОН затвердили та розмістили курси на майданчику profosvita.online. Наразі 6 курсів у трьох довірених нам напрямках вже готові і приймають перших студентів.

Від команди МОН ми отримали схвальні відгуки не лише на словах, а й на папері. Офіційна подяка від МОН багато значить як для команди, яка більше 6 місяців працювала над розробкою інтерактивних курсів, так і для всієї компанії, яка бачить розвиток України і її освіти зокрема однією із своїх місій.

Подяка від МОН Подяка від МОН

Наразі Міжнародна організація праці розширює нашу співпрацю, довіривши нам розробку курсів для ще одного напрямку. Тож ми раді продовжувати роботу над розробкою нових курсів і з нетерпінням чекаємо відгуків від студентів, які опанують курси, створені з нашою допомогою.

Наша спільна мета — забезпечити доступні та високоякісні освітні можливості для українців. Цей проєкт відкриває нові горизонти для їхнього навчання, розвитку та кар'єрного зростання. Ми також відкриті до співпраці із іншими компаніями та установами, які зацікавлені розвивати сучасну освіту в Україні та за її межами. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Аспірантура на контракті не даватиме відстрочки від мобілізації

Владислав Паливода 24 червня 2024 20:39