Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Web3: як виник і як працює

Kateryna Romanenko
Kateryna Romanenko Digital-журналіст
15 листопада 2023 11 хвилин читання

Важко уявити собі епоху людської історії, яка б відзначалася такою швидкою та глибокою еволюцією, як всесвітнє павутиння. Навіть сам термін «всесвітнє павутиння» сьогодні здається застарілим, особливо якщо врахувати, що технологія вперше з'явилась у цифровому світі приблизно три десятиліття тому. Відтоді розвиток онлайн-простору був надзвичайно швидким і насиченим. Нині ми переживаємо етап, коли багато експертів стверджують, що інтернет вже переходить на третю ітерацію, яку називають Web3, або Web 3.0. Розгляньмо докладно цей новий етап та порівняймо Web та Web3. 

Я не маю на меті використовувати багато складних термінів, проте давайте послідовно пройдемось цими поняттями, аби зрозуміти, що це все не просто терміни, а можливості, що стосуються усіх користувачів.

Історія створення інтернету

Отже, історію інтернету наразі можна розділити на три етапи. Розповім детальніше про кожен з них.

Web

Web (мережа тільки для читання) — перша версія інтернету, яка складається з вебсторінки, створеної розробником для великої групи читачів, що дозволяє їм отримувати доступ до фактів, інформації та контенту з джерел.

Тім Бернерс-Лі Тім Бернерс-Лі

Характеристики Web:

 • Складається зі статичних сторінок, підключених до системи через гіперпосилання.
 • Містить елементи HTML 3.2, такі як кадри та таблиці.
 • HTML-форми надсилаються електронною поштою.
 • Вміст надходить із файлової системи сервера, а не із системи управління реляційними базами даних.
 • Оснащений GIF-елементами та графікою.
 • Розроблений для людей, аби краще знаходити інформацію. 
 • Містить URI/URL: унікальні вебсторінки.
 • Складається з HTTP: протоколу передачі гіпертексту.

Web2

Web2 (соціальна мережа участі) — друга версія інтернету, яка дозволяє створювати інтерактивні вебсайти високого рівня дизайну, які легко знаходити у пошуку та мобільних додатках, які можуть зберігати, відображати та оновлювати дані в режимі реального часу через інтерфейси. Web2 з'явився у 1995 році завдяки створенню технологій, таких як AJAX, Javascript та інших. Він є поточною версією Інтернету, до якої ми звикли. Web2 визначає наше сучасне спілкування з будь-якою платформою, наприклад Amazon, Facebook, Spotify або Discord.

Web 2 Web 2

Підписуйтеся на наші соцмережі

Властивості Web2:

Web3

Web3 (читання, запис, виконання) — це нова версія “Всесвітньої павутини”, яка включає такі концепції, як децентралізація, технологія блокчейну та токеноміку (економіку засновану на токенах). 

Web3 Web3

Web3 був запроваджений як семантична мережа сером Тімоті Бернерсом-Лі та змінений Web3 Джоном Маркоффом у 2006 році (The New York Times) та співзасновником Ethereum, Гевіном Вудом у 2014 році.

Його можна визначити як все, що включає наступну версію Інтернету, яка просуває децентралізовані протоколи в надії знизити залежність від великих технологій (Facebook, Apple, Amazon, Netflix і Google).

Web3   Web3  

Властивості Web3:

 • Створення більш доступного та універсального Інтернету.
 • Прозорий, з відкритим вихідним кодом та децентралізований.
 • Використовує IPFS(мережа доставлення контенту).
 • Використання штучного інтелекту та машинного навчання, такі як обробка природної мови, щоб розуміти світ та інформацію, яку він отримує, для отримання більш значущого досвіду чи результатів.

Успішні приклади застосування Web3:

 • Metaverse — це наступне покоління цифрових платформ, який включає стек технологій, включаючи віртуальну реальність (VR) та доповнену реальність (AR), блокчейн та штучний інтелект створюючи захопливий досвід, поєднуючи цифрові елементи з реальним світом.
 • WhiteBIT — одна з найбільших європейських криптобірж родом із України інтегрувала нову Web3 функцію. Для доступу до системи, користувачі можуть користуватись Web3-гаманцем, який також дозволяє поповнювати та виводити кошти. Це спрощує використання основних функцій біржі та забезпечує захист даних.
 • Huobi — криптовалютна біржа, уклала партнерство з P2E-проєктом Gala Games для спільної роботи над ініціативами Web3. Платформа для геймінгу Gala Games надає розробникам можливість створювати криптовалюту та невзаємозамінні токени, які дозволяють гравцям купувати та продавати внутрішньоігрові предмети. Huobi назвав створення екосистеми Web3 "важливою" довгостроковою ціллю і заявив, що нове партнерство прискорить цей процес.

Що про Web3 кажуть іноземні інфлюенсери?

Багато людей висловлюють критику щодо нової технології, але також існують прихильники, які переконані в цінності Web3 та розуміють її потенціал. Погляди на це питання справді різняться, проте більшість,  гортаючи новини у соц мережах — хоча б раз чули про Web3 технології. Розглянемо позиції популярних інфлюенсерів до Web3, щоб зробити об'єктивні висновки:

 • В одному зі своїх інтерв'ю, Віталік Бутерін висловив позицію, що важливо поступово адаптувати користувачів до Web3, поєднуючи їх наявні знання про традиційні сервіси з криптонативними альтернативами.

Послідовники Web3 в Україні: 

 • 1
  Міністр цифрової трансформації Олександр Борняков. У своєму пості на Facebook, Олександр Борняков обговорив концепцію Web3 як повністю самодостатню екосистему. Він акцентував увагу, що архітектура Web3 не потребує підтримки з боку держави, але одночасно зазначив, що держава може сприяти інтеграції Web3 та реальної економіки.
 • 2
  CEO WhiteBIT, Володимир Носов, висловив свою думку щодо розвитку Web3 в Україні, підкресливши важливість наступних аспектів: чіткого і зрозумілого законодавства, прозорої судової системи, спеціалізованої освіти, підвищення загальної криптограмотності серед українців та звичайно, наша якнайшвидша перемога у війні над ворогом. 

Завершальні думки

Враховуючи важливість та потенціал Web3 як технології, яка може кардинально змінити інтернет, ми маємо зрозуміти, що технічна еволюція значно впливає на наше майбутнє у цифровому просторі. Web3 передбачає децентралізацію, безпеку, прозорість та інноваційні можливості для користувачів, розробників та бізнесу. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00