Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Визнана загроза: в Україні гучнішають публічні звинувачення Telegram

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
16 лютого 2024 8 хвилин читання

Українські спецслужби та медіарегулятори заговорили про загрозу Telegram. Чи стануть розмови початком реальних кроків до її усунення? SPEKA розповідає, що загрожує популярному месенджеру.

Дискусії щодо безпеки месенджера Telegram та його загрози для українського медіапростору тривають давно. Проте публікації про небезпеку Telegram як месенджера та пояснення від експертів щодо ризиків цього застосунку, схоже, ніяк не впливають на його популярність.

Telegram залишається основною платформою для отримання новин українцями, на якій постійно з’являються нові офіційні канали. Наприклад, улітку Повітряні сили ЗСУ створили свій канал, аби сповіщати українців про загрози ракетних ударів та атак безпілотників. Комунікацію у Telegram веде очільник Мінцифри Михайло Федоров, існують канали глави держави та колишнього головнокомандувача, депутатів, медіапроєктів, бізнесів та лідерів думок.

Попри те що Україна має свій власний патерн використання Telegram (українці масово читають на цій платформі новини), у світі Telegram є доволі популярним мобільним месенджером. До прикладу, станом на початок 2023 року Telegram став другим за популярністю комунікаційним інструментом після WhatsApp.

Реальна небезпека чи надумана загроза?

Тим часом в Україні приблизно рік триває публічна дискусія стосовно того, наскільки ризикованим є така глобальна залежність від Telegram як від платформи поширення контенту і як месенджера. І це попри те, що думки фахівців з безпеки щодо захищеності комунікацій у Telegram однозначні: довіряти листування інструменту, який закордонні журналісти вважають афільованим із спецслужбами, не варто.

Та й загалом до мобільного застосунку Telegram є багато запитань — до того, як він агрегує дані користувачів, до вразливостей, про які час від часу повідомляють експерти з безпеки.

Публічна дискусія щодо активного використання Telegram та почасти залежності від нього українського медіапростору, ініційована Ярославом Ажнюком у березні 2023 року, в останній тиждень активізувалася. До обговорення безпеки цього інструменту долучилися представники спецслужб та медіаменеджери.

Подкаст "Куди Котиться Світ", де обговорюється також й загроза Telegram

«Реальні загрози для українського суспільства» — ГУР про Telegram

Саме такими словами про реальні загрози описав Telegram представник ГУР Андрій Юсов під час  обговорення «Два роки інформаційної війни. Висновки та перспективи», влаштованого Центром стратегічних комунікацій. Фахівець сказав, що загрози стосуються не окремих користувачів чи медій. Ця платформа загалом, за словами Юсова, несе низку загроз для інформаційної та іншої безпеки нашої країни, і це на тлі неможливості вибудувати комунікацію із компанією, що керує платформою.

Свою думку стосовно регулювання Telegram висловила й голова Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк, яка сказала, що штрафи та контроль діяльності Telegram — це лише питання часу. Вона додала, що спроби Нацради з питань телебачення та радіомовлення звернутися до адміністрації Telegram виявилися марними: компанія не надсилала відповіді на листи до адміністрації сервісу.

Це не перша заява керівниці Нацради. Ще у вересні минулого року Герасим’юк наголошувала на існуванні у Telegram великої кількості медіа, які поширюють ворожу пропаганду та навіть тих, сайти яких заблоковані в Україні.

Про те, що Telegram не реагує на запити державних структур, раніше розповідав колишній міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. Він сказав, що очолюване ним відомство запрошувало соцмережу до діалогу, але марно. «Їм це не потрібно, тому що вони перебувають повністю поза зоною регулювання», — додав міністр.

Відсутність реакції Telegram на запити спецслужб — таким був стиль роботи платформи у попередні роки. До прикладу, про те, що Telegram не відповідає на запити СБУ, фахівці служби розповідали ще 2022 року.

Проте, ймовірно, у Telegram починають розуміти серйозність свого становища в Україні. Редакція Speka навіть отримала коментар від компанії у відповідь на статтю «Вартові безпеки. Як працює проєкт BRAMA від Кіберполіції».

У коментарі його автори просять внести у публікацію деякі виправлення: «Твердження у статті про афілійованість Telegram із російськими спецслужбами є неправдивими. Telegram був створений спеціально для захисту від російського стеження. Його засновника вислали з Росії ще до появи Telegram за захист даних українців. Застосунки є відкритими, а протокол шифрування повністю задокументований. Telegram є і завжди був безпечним для українців та користувачів у всьому світі».

Засновник Telegram розмірковує, як зробити його безпечним для українців. Фото: Instagram Павла Дурова Засновник Telegram розмірковує, як зробити його безпечним для українців. Фото: Instagram Павла Дурова

Факт відсутності співпраці Telegram зі спецслужбами — це виключно заява компанії, яка протирічить емпіричним даним — і дослідженню журналістів Wired, про яке йшлося вище, й історії українського журналіста, на чиєму телефоні спецслужби відновили все листування у Telegram.

Месенджер чи соціальна платформа

Часто дискусії про безпеку Telegram точаться щодо цього застосунку як месенджера. Саме про це йдеться і у коментарі компанії Telegram. Проте не варто забувати, що Telegram — це не лише месенджер, це платформа поширення контенту з певними соціальними функціями. І на цій платформі працюють багато Telegram-каналів, які поширюють проросійські наративи. Саме це, певно, мав на увазі представник ГУР, який говорив про загрозу Telegram інформаційній безпеці країни.

Рейтинг найпопулярніших в Україні каналів, очолюваний сумнівним каналом «Труха», містить декілька тих, які поширюють російські наративи. Станом на кінець 2022 року у Telegram діяло декілька сотень каналів, які поширювали російську пропаганду. Та й перераховані у пресрелізі СБУ від 2021 року канали, визнані замовними російськими спецслужбами, досі працюють і мовлять на українську аудиторію.

Telegram у світі

Українські претензії до Telegram як нерегульованої платформи, що використовується для вчинення злочинів, не є унікальними. У світі є прецеденти блокування цієї платформи та інші претензії, зокрема, щодо оприлюднення даних її користувачів. До прикладу, в Індії адміністрація Telegram у відповідь на рішення суду розкрила дані користувачів, яких звинувачували у порушенні авторських прав. Це означає, що домогтися від Telegram реакції, приміром, щодо даних адміністраторів каналів, діяльність яких шкодить країні, реально.

Торік дві країни перевірили можливість блокування Telegram — це Іран та Бразилія. Якщо не зважати на досвід першої країни, яка масово блокує онлайн-платформи, то приклад Бразилії може вважатися вельми показовим. Платформу заблокували після того, як її звинуватили у небажанні передати спецслужбам дані неонацистів, які користувалися платформою. Після передння даних платформу розблокували та оштрафували.

Telegram у світі став майданчиком для ведення незаконних операцій — з його допомогою продають таємні документи. Почасти іронічною можна вважати нещодавню заяву представників російських силових структур про те, що Telegram у росії є основною комунікаційною платформою, а взаємодія з керівництвом проєкту складна.  

Примарне майбутнє суперечливого продукту

Увага до Telegram з боку українських високопосадовців є давно очікуваним результатом дискусії, яка давно точиться в українському суспільстві. Активісти кажуть не лише про небезпеку Telegram як месенджера, але й про загрози інформаційній безпеці, адже існує багато пропагандистських каналів. Усе це перетворює Telegram на серйозну гібридну загрозу, агента ворожого впливу та платформу для поширення ворожих наративів.

Проте є глобальна претензія до Telegram, принаймні з боку української влади — відсутність можливості співпраці з адміністрацією платформи. Іншими словами, цылковита безкарність, яка існує в умовах медійної залежності українського суспільства від Telegram.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Signal під прицілом хакерів, які шукають українців

Владислав Паливода 26 червня 2024 12:46

Експерти стурбовані відкриттями Дурова про безпеку Telegram

Вікторія Рудзінська 25 червня 2024 11:36

«Армія+»: Міноборони запускає новий чатбот у Telegram

Владислав Паливода 20 червня 2024 11:26

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:50

Хакери атакували TikTok: зламані облікові записи знаменитостей та брендів

Вікторія Рудзінська 4 червня 2024 22:19