Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шість аргументів «за», щоб блокувати небезпечні повідомлення і коментарі у Telegram

Дмитро Вакуленко
Дмитро Вакуленко Conversational Frontend Engineer в IT-компанії Master of Code Global
27 червня 2023 5 хвилин читання

З нагоди Дня Конституції України пропоную подискутувати про використання в сучасних умовах статті 34 Конституції, що гарантує право на свободу думки і слова, на вільне виявлення своїх поглядів і переконань. 

З початком повномасштабної війни наша команда з IT-компанії Master of Code Global запустила безоплатний сервіс UA Anti Spam Bot. Цей бот автоматично блокує у Telegram-каналах і групах повідомлення та коментарі з інформацією про прильоти, місцеперебування блокпостів, військової техніки та позицій ЗСУ. Навіть більше, сьогодні наш бот може автоматично видаляти коментарі із шахрайським змістом, дописи російською мовою та будь-які згадки про контрнаступ.  

Чи не перегнули ми палицю цензури? Чи не занадто жорстко ми обмежуємо право українців на свободу думки і слова? Чи не порушується стаття Конституції України? 

Коротка відповідь — ні. Довга та аргументована відповідь — нижче. 

Аргумент 1. У Конституції прописані можливі обмеження свободи слова

Більшість українців, скоріш за все, чула лише про першу частину статті про свободу слова. Але ця ж стаття містить можливі обмеження свободи слова — зокрема, в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення та інші умови. 

Тобто не існує абсолютної свободи слова без відповідальності. Інакше свобода слова перетвориться на свободу дезінформації, свободу фейків і свободу маніпуляцій з усіма жахливими наслідками.  

Аргумент 2. Існує додатковий фільтр обмежень свободи слова через воєнний стан

Це законно (і, за великим рахунком, логічно), що свобода слова під час війни може обмежуватись значно більше, ніж у мирний період. Тому до цього треба ставитися з розумінням. 

Наприклад, в березні 2022 року в українському Кримінальному кодексі з'явився новий злочин —  “несанкціоноване розповсюдження інформації про засоби протидії збройній агресії РФ”. 

Фактично наш інструмент UA Anti Spam Bot допомагає людям уникнути цього злочину — необережного розповсюдження небажаної інформації про розташування техніки та переміщення української армії.  

Аргумент 3. Інформація — це зброя, яка може вбивати 

За оцінкою заступниці Міністра оборони України Ганни Маляр, 80% усієї розвідувальної інформації отримується ворогом з відкритих джерел, зокрема, соцмереж і месенджерів.

Тому коли деякі громадяни, іноді необдумано та несвідомо, розповсюджують інформацію про переміщення міжнародної військової допомоги в Україну або інформацію про рух чи розташування ЗСУ, то це може бути використано ворогом. І, як наслідок, можуть загинути люди.  

Наприклад, коли хтось публікує в соцмережах, що ворог промахнувся чи вдарив не туди, противник може коригувати свій вогонь для знищення об’єкта.

Аргумент 4. Це про добровільні дії адміністраторів Telegram-каналів і груп

Кожна функція блокування різних типів коментарів може бути ввімкнена або вимкнена, залежно від бажань і потреб адміністраторів Telegram-каналів і груп. Наприклад, адміністратор може хотіти, щоб у його Telegram-спільноті в коментарях не було “стратегічної” інформації про ворожі “прильоти”. А може підключити ще й функцію блокування коментарів про контрнаступ ЗСУ.

Це про відповідальність і свідомість адміністраторів Telegram-каналів і груп, які мають свободу дій. Фактично наш UA Anti Spam Bot виступає інструментом самоцензури для них. 

Аргумент 5. Найголовніший пріоритет — перемога України

Мені дуже імпонує інформаційна кампанія Міноборони “Плани любить тишу”. Тому що режим тиші може сприяти успішним військовим діям. І навпаки, умовно зайва інформація може сприяти поразкам, трагедіям і катастрофам.

З цієї точки зору, “невинні коментарі” у соцмережах можуть віддаляти перемогу України. І без втручання у те, щоб блокувати шкідливі коментарі, не обійтися.

Аргумент 6. Саморегулювання інформаційного простору є показником зрілості суспільства

Саморегуляція інформаційного простору в месенджерах і соцмережах — це найвищий рівень свідомості громадян, адже адже свідчить про здатність відповідально ставитися до створення, розповсюдження та споживання інформації. Це означає не пускати інформацію на самоплив без жодної модерації, а нести колективну та індивідуальну відповідальність. Це абсолютно етично.  

Таким чином, блокування небезпечних коментарів у соцмережах і месенджерах — це про інформаційну безпеку та інформаційну гігієну в умовах воєнного стану. Це не просто допустимо, обґрунтовано та виправдано, це ще й необхідно.  

Тому шануймо сакральну свободу слова. Але водночас робімо поправку на воєнний стан. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Масштабний збій у Telegram: користувачі не можуть відправляти повідомлення

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 17 годин тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36