Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від південного полюса Місяця до вкритого льодом океану: головні космічні місії 2024 року

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
9 січня 2024 7 хвилин читання

Торік у дослідженні космосу не бракувало новин. Телескоп Джеймса Вебба почав надсилати перші фотографії та наукові дані, місія NASA OSIRIS-REx повернула зразок з астероїда, а на Землі людство продовжує будувати найбільшу у світі обсерваторію, щоб шукати позаземне життя.

Але рік вже у минулому, а у 2024-му низка організацій планує нові місії з дослідження космосу. Планетолог Алі М. Бремсон розповіла про головні події, за якими спостерігатиме у космосі. SPEKA адаптувала матеріал. 

Головні космічні місії 2024року: дати запусків та експедицій Головні космічні місії 2024року: дати запусків та експедицій

Europa Clipper досліджуватиме супутник Юпітеру  

NASA запустить  орбітальний апарат Europa Clipper, який досліджуватиме Європу —один із найбільших супутників Юпітеру. Цей супутник трохи менший за Місяць, його поверхня складається з льоду. Вчені припускають, що під шаром льоду є солоний океан, який містить удвічі більше води, ніж усі разом океани на Землі.

Візуалізація орбітального апарата та супутника Європа Візуалізація орбітального апарата та супутника Європа

Основне завдання Europa Clipper — дослідити, чи може цей океан Європи бути придатним середовищем для позаземного життя. 

Оскільки Європа добре розташована у радіаційних полях, що оточують Юпітер, навіть захищений космічний корабель на ближній орбіті міг би працювати лише кілька місяців. Тому Europa Clipper здійснить 44 обльоти Європи на висотах від 25 до 2700 км кожен упродовж своєї 3,5-річної місії.

Коли спостерігати. Вікно запуску (період, коли місія може стартувати та досягти запланованого маршруту) відкривається 10 жовтня 2024 року та триває 21 день. Космічний корабель стартує на ракеті SpaceX Falcon Heavy і прибуде до системи Юпітеру 2030 року.

Запуск місії NASA «Артемідa II»

Програма Artemis, названа на честь сестри-близнюка Аполлона у грецькій міфології, є планом НАСА повернутися на Місяць. Космічний корабель відправить людей на Місяць вперше від 1972 року, зокрема й першу жінку. «Артеміда ІІ» також має плани щодо тривалої присутності у космосі, що підготує NASA до відряджання людей ще далі — на Марс.

Астронавти місії Artemis II  Астронавти місії Artemis II 

Artemis II є першим кроком щодо цих планів з чотирма астронавтами, які перебуватимуть на борту впродовж 10 днів.

Нагадаємо, що місія Artemis I наприкінці 2022 року відправила капсулу без екіпажу на орбіту навколо Місяця. «Артеміда II» виведе астронавтів на орбіту навколо Місяця, а потім поверне їх додому. 

Коли спостерігати. Запуск місії планують на листопад 2024 року, але є ймовірність, що його перенесуть на 2025 рік, залежно від того, чи буде готове все необхідне устаткування, як-от скафандри та кисневе обладнання.

VIPER для пошуку води на Місяці

Робот VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) NASA використовуватиме для дослідження південного полюса Місяця наприкінці 2024 року.

Спочатку планувалося, що місія відбудеться 2023-го, але NASA відтермінувала запуск, щоб завершити додаткові випробування посадкового модуля, який створила приватна компанія Astrobotic на замовлення космічної агенції.

Ця роботизована місія призначена для пошуку летких речовин, які легко випаровуються, як-от вода та вуглекислий газ, за ​​місячних температур.

Робот VIPER покладатиметься на батареї, теплові трубки та радіатори протягом своєї 100-денної місії, оскільки він може зазнати й екстремальної спеки місячного денного світла (до +107 °C), а також відвідає холодні затінені зони Місяця, де ​​температура може сягати -240 °C.

Роботизований місяцехід НАСА VIPER

Коли спостерігати. Запуск VIPER і доставлення на поверхню Місяця заплановані на листопад 2024 року.

Місії Lunar Trailblazer та PRIME-1

NASA нещодавно інвестувала у клас малих недорогих планетних місій під назвою SIMPLEx, що означає «малі інноваційні місії для дослідження планети». Ці місії називають «спільною поїздкою», поєднуючи з іншими запусками.

Одним із таких є Lunar Trailblazer. Як і VIPER, Lunar Trailblazer шукатиме воду на Місяці.

Коли VIPER приземлиться на поверхню Місяця і вивчатиме конкретну територію біля південного полюса, Lunar Trailblazer облетить супутник, вимірюючи температуру поверхні та наносячи на мапу розташування молекул води по всій земній кулі.
Прилад Lunar Trailblazer проходить тестування Прилад Lunar Trailblazer проходить тестування

Коли спостерігати. Lunar Trailblazer має бути готовий до початку 2024 року. Та оскільки це вторинне корисне навантаження, час запуску Lunar Trailblazer залежить від готовності основного обладнання до запуску, а саме місії PRIME -1, запуск якої запланований на середину 2024 року. PRIME-1 — це бурильна установка, яка надаватиме зразки породи та лід для апарата VIPER.

Місія JAXA з дослідження Марсу

На 2024 рік заплановані візити не лише на Місяць: Фобос і Деймос, супутники Марсу, також чекають на відвідувачів. Японська агенція аерокосмічних досліджень, JAXA, розробляє роботизовану місію під назвою Martian Moon eXploration, MMX. 

Наукова мета місії — визначити походження супутників Марсу. Вчені не впевнені, чи Фобос і Деймос є колишніми астероїдами, які Марс захопив на орбіту своєю гравітацією, чи вони утворилися з уламків, які вже були на орбіті Марсу.

Космічний апарат проведе три роки навколо Марсу, спостерігаючи за його супутниками. MMX також приземлиться на поверхню Фобосу і забере зразок перед поверненням на Землю.

Коли спостерігати. Запуск планують на вересень 2024 року.

Місія ESA Hera

Hera — це місія Європейської космічної агенції, що спрямована на повернення до астероїдної системи Didymos-Dimorphos, яку місія NASA DART відвідала у 2022 році.

Тоді космічний корабель NASA під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) зіткнувся з невеликим супутником астероїда 65803 Didymos — астероїдом розміром з футбольний стадіон, розташованим приблизно за 10 млн км від Землі. 

DART вразив астероїд з такою силою, що він змінив свою орбіту. DART врізався в астероїд зі швидкістю 23,7 тис. км/год. Внаслідок удару швидкість польоту астероїда зменшилася лише на 0,4 мм/c. Однак завдяки цьому його оберт довкола орбіти запізнився на 32 хвилини (хоча потрібно було лише 73 секунди), що було б цілком достатньо для Землі, якби загроза була реальною.

Місія Hera, яка має виміряти вплив місії NASA DART 2022 року. Візуалізація Місія Hera, яка має виміряти вплив місії NASA DART 2022 року. Візуалізація

Коли спостерігати. Hera стартує у жовтні 2024 року, а наприкінці 2026-го полетить на Дідімос і Діморфос, де вивчатиме фізичні властивості астероїдів.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00

NASA обрало SpaceX для розробки космічного корабля, що зніме орбіту МКС у 2030 році

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 07:07

NASA готує програму екомоніторингу через супутник GOES-U

Олеся Дерзська 24 червня 2024 16:49

NASA знову перенесла повернення Boeing Starliner на Землю

Анастасія Ковальова 23 червня 2024 14:37

22 червня українці можуть спостерігати за «полуничним Місяцем»

Вікторія Рудзінська 21 червня 2024 22:34