Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені припускають, що комахи також мають свідомість

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
23 квітня 2024 8 хвилин читання

Останніми роками дослідники почали визнавати, що свідомість може бути поширена і серед тварин, зокрема серед безхребетних з набагато простішою нервовою системою. SPEKA публікує переклад зі статті Quanta Magazine, в якій мовиться про нову Нью-Йоркську Декларацію про свідомість тварин.

19 квітня 2024 року на одноденній конференції «The Emerging Science of Animal Consciousness» («Наука про свідомість тварин, що розвивається») представили Нью-Йоркську Декларацію про свідомість тварин. Її авторами є філософиня і когнітивістка Крістін Ендрюс із Йоркського університету в Онтаріо, філософ й еколог Джефф Себо з Нью-Йоркського університету та філософ Джонатан Бірч з Лондонської школи економіки та політології. На момент проведення заходу її підписали 39 дослідників, серед яких психологи Нікола Клейтон та Ірен Пепперберг, нейробіологи Аніл Сет і Крістоф Кох, зоолог Ларс Чіттка, а також філософи Девід Чалмерс і Пітер Годфрі-Сміт.

Що відбувається у голові бджоли? Науковці заявляють, що існує цілком реальна можливість наявності у бджіл свідомості. Tran The Ngoc/Shutterstock Що відбувається у голові бджоли? Науковці заявляють, що існує цілком реальна можливість наявності у бджіл свідомості. Tran The Ngoc/Shutterstock

У декларації, зокрема, йдеться: «Емпіричні дані свідчать про можливість свідомого досвіду у всіх хребетних (зокрема рептилій, амфібій і риб) і багатьох безхребетних (головоногих молюсків, головоногих ракоподібних і комах)». 

Натхненний результатами останніх досліджень, які описують складну когнітивну поведінку цих тварин, документ відображає новий погляд на проблему і припускає, що дослідники, можливо, переоцінили ступінь нейронної складності, необхідної для свідомості.

Феноменальна свідомість

У декларації основну увагу приділили найпростішому виду свідомості, відомому як феноменальна свідомість. Простіше кажучи, якщо істота має феноменальну свідомість, то бути цією істотою вже означає бути чимось. Цю ідею висунув філософ Томас Нейгел у своєму популярному есеї 1974 року «Як це — бути кажаном?»

Якщо істота феноменально свідома, вона здатна відчувати такі почуття, як біль, задоволення чи голод, але не обов’язково складніші психічні стани, як-от самосвідомість.

Я сподіваюся, що декларація приверне більше уваги до питань нелюдської свідомості та етичних викликів, які супроводжують можливість свідомого досвіду, що виходить далеко за межі людського. Я сподіваюся, що вона стане поштовхом до дискусії, посприяє формуванню політики і практики у сфері захисту тварин, а також сприятиме розумінню й усвідомленню того, що ми маємо набагато більше спільного з іншими тваринами, ніж з такими речами, як ChatGPT.
Нейробіолог з Університету Сассекса Аніл Сет

Зростання обізнаності 

Декларація почала формуватися минулої осені після розмов між Джеффом Себо, Крістін Ендрюс і Джонатаном Бірчем:

Ми утрьох говорили про те, як багато сталося за останні 10-15 років у науці про свідомість тварин.
Джефф Себо
Джефф Себо, Крістін Ендрюс та Джонатан Бірч (зліва направо). Кейт Рідер; Бен Вульф; Марія Мур/LSE Джефф Себо, Крістін Ендрюс та Джонатан Бірч (зліва направо). Кейт Рідер; Бен Вульф; Марія Мур/LSE

Наприклад, відомо, що восьминоги відчувають біль, а каракатиці пам’ятають деталі конкретних минулих подій. Дослідження риб показали, що губань-чистильник, здається, проходить версію «дзеркального тесту», який вказує на ступінь самоусвідомлення, а риба-зебра демонструє ознаки допитливості. У світі комах бджоли демонструють очевидну ігрову поведінку, а плодові мушки дрозофіли мають чіткий режим сну, на який впливає їхнє соціальне середовище. Тим часом раки показують стани, схожі на тривогу, і ці стани можна змінити за допомогою заспокійливих препаратів.

Годфрі-Сміт, філософ науки із Сіднейського університету, який багато працював із восьминогами, вважає, що складну поведінку, яку демонструють ці істоти, зокрема розв’язання проблем, користування знаряддям та ігрову поведінку, можна інтерпретувати лише як індикатори свідомості.

За годинниковою стрілкою зверху ліворуч: Svetlana123 / iStock; Colin Marshal/Biosphoto/Science Source; MATTHIASRABBIONE / iStock; Jim Maley/iStock За годинниковою стрілкою зверху ліворуч: Svetlana123 / iStock; Colin Marshal/Biosphoto/Science Source; MATTHIASRABBIONE / iStock; Jim Maley/iStock
Вони так уважно взаємодіють із речами, з нами і з новими об’єктами, що дуже важко не думати про те, що всередині них багато чого відбувається.
Годфрі-Сміт

Ці та інші ознаки свідомих станів у тварин, які довгий час вважалися менш ніж свідомими, схвилювали і кинули виклик біологам, когнітивістам і філософам свідомості. 

Багато людей давно визнали, що, наприклад, ссавці і птахи або свідомі, або з великою ймовірністю свідомі, але іншим хребетним, особливо безхребетним таксонам, приділяли менше уваги.
Джефф Себо

Експерти загалом погоджувалися з тим, що ці тварини повинні мати свідомість. Однак цей новостворений консенсус не був донесений до широкої громадськості, зокрема до інших науковців та політиків. Тому троє дослідників вирішили написати чітку, лаконічну декларацію і розповсюдити її серед своїх колег для схвалення. За словами Себо, декларація не має на меті бути всеосяжною, а радше «вказати на те, де, на нашу думку, ця галузь перебуває зараз і куди вона рухається».

Відмінності мозку та нервової системи — не завада

Хоча мозок і нервова система багатьох тварин, згаданих у декларації, дуже відрізняються від людських, дослідники стверджують, що це не має бути бар’єром для свідомості. Наприклад, мозок бджоли містить лише приблизно мільйон нейронів порівняно з 86 мільярдами у людини. Але кожен із цих бджолиних нейронів може бути дуже складним за своєю структурою. Мережа зв’язків, яку вони утворюють, також неймовірно щільна: кожен нейрон контактує, можливо, з 10 000 або 100 000 інших. 

За словами Крістін Ендрюс, щоб досягти свідомості, «нам може знадобитися не так багато обладнання, як ми думали». Вона зазначила, що навіть кора головного мозку — зовнішній шар мозку ссавців, який, як вважається, відіграє роль в управлінні увагою, сприйняттям, пам’яттю та іншими ключовими аспектами свідомості, може не знадобитися для більш простої феноменальної свідомості, про яку йдеться у декларації.

Була велика дискусія про те, чи є риби свідомими, і багато в чому це було пов'язано з тим, що у них немає структур мозку, які ми бачимо у ссавців. Але коли ви подивитеся на птахів, рептилій і земноводних, то побачите, що у них зовсім інша структура мозку і інший еволюційний тиск, і все ж деякі з цих структур мозку, як ми виявили, виконують ту саму роботу, що й кора головного мозку у людини.
Крістін Ендрюс

Годфрі-Сміт погодився, зазначивши, що поведінка, яка вказує на свідомість, «може існувати в архітектурі, яка виглядає геть чужою для архітектури хребетних або людини».

Усвідомлені стосунки

Хоча декларація стосується поводження з тваринами, а особливо запобігання їхнім стражданням, Себо зазначив, що увага має бути зосереджена не лише на проблемі болю. За його словами, людям недостатньо запобігати тому, щоб тварини у неволі відчували тілесний біль і дискомфорт.

Ми також маємо забезпечити їх можливостями, які дозволять їм виражати свої інстинкти, досліджувати довкілля, бути учасниками соціальних систем.
Джефф Себо

Але наслідки присвоєння ярлика «свідомих» ширшому колу тварин, особливо тим, чиї інтереси ми не звикли враховувати, неоднозначні. Годфрі-Сміт зазначає, що наші відносини із комахами можуть бути «неминуче доволі ворожими». Адже деякі шкідники поїдають врожай, а комарі можуть переносити хвороби.

Думка про те, що ми могли би просто укласти мир із комарами, це зовсім інша думка, ніж думка про те, що ми могли б укласти мир з рибами і восьминогами.
Годфрі-Сміт

Так само мало уваги приділяється добробуту комах, зокрема дрозофілам, яких широко використовують у біологічних дослідженнях.

Ми думаємо про добробут худоби і мишей у дослідженнях, але ми ніколи не думаємо про добробут комах.
Матильда Гіббонс, дослідниця нейронних основ свідомості в Університеті Пенсильванії

Хоча у декларації немає жодної згадки про штучний інтелект, питання можливої свідомості ШІ не залишає байдужими дослідників свідомості тварин. «Сучасні системи штучного інтелекту навряд чи можуть бути свідомими», — каже Себо. Однак те, що він дізнався про свідомість тварин, «змушує замислитися і спонукає до того, аби підійти до цієї теми обережно».

Крістін Ендрюс сподівається, що декларація стане поштовхом до нових досліджень тварин, які часто залишалися поза увагою, що може сприяти подальшому розширенню наших знань про свідомість у тваринному світі. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Mathema проведе онлайн-табір зі знайомства з ШІ для підлітків – як взяти участь

Олеся Дерзська 25 червня 2024 13:48

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57