Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому алгоритм Google бореться з ШІ-контентом та як йому сподобатись

Ігор Воловий
Ігор Воловий СЕО & co-founder ELIT-WEB
11 квітня 2024 8 хвилин читання

Погодьтесь, від самого початку розповсюдження штучного інтелекту та нейромереж було очевидно, що рано чи пізно Google почне боротися з ШІ-згенерованим контентом. Це було лише питанням часу. І, схоже, він таки настав. У березні цього року пошуковий гігант вкотре оновив алгоритм ранжування і відтепер каратиме сайти, вміст яких створено за допомогою ШІ. Пропоную розглянути докладніше, як та чому Google вдається до таких обмежень, а найголовніше, як створювати контент, щоб не потрапити під санкції.

ШІ-контент ШІ-контент

Чому контент, створений ШІ, не відповідає вимогам Google

Якщо говорити коротко, то причини у низькій якості, відсутності експертизи та практичної користі. Штучний інтелект, по суті, не створює нічого нового, а лише «абсорбує» наявну в інтернеті інформацію та подає її у потрібній формі. А враховуючи, що й «вихідний матеріал» може бути не надто якісним, ми зрештою отримуємо контент, який для Google є фактично неприйнятним. Йдеться насамперед про тексти, але з відео, зображеннями чи аудіо ситуація аналогічна.

Для Google важливими чинниками оцінювання якості контенту є:

  • особистий досвід, відтворений у матеріалі;
  • практична користь для аудиторії;
  • підтверджена експертність автора;
  • наявність довідкової сторінки про автора тощо.

У Google навіть опублікували перелік запитань щодо контенту, на які ви маєте відповісти, перш ніж публікувати його на сайті:

  • Чи подається інформація у контенті таким чином, щоб вам хотілося їй довіряти? Наприклад, чи містить вона чіткі джерела, докази залучення експертів, відомості про автора або сайт, який її публікує, як-от посилання на сторінку автора або ресурсу?
  • Чи у сторонньої людини складається враження, що портал заслуговує на довіру або є авторитетним у своїй ніші?
  • Чи був контент написаний або принаймні переглянутий експертом, який добре знає тему?
  • Чи є в контенті фактичні помилки, які легко перевірити?

Матеріали, створені за допомогою ШІ, здебільшого не відповідають вимогам Google. І причин чимало. По-перше, будь-який ШІ «галюцинує» — видає вигадку за реальні факти. По-друге, коли ШІ наводить перелік джерел, звідки бере ту чи іншу інформацію (якщо він в принципі це робить), часто це абсолютно нерелевантні джерела, у яких іноді взагалі немає відповідних даних. І по-третє, у випадку з ШІ-згенерованим контентом ні про яку експертизу взагалі не йдеться.

ШІ-контент ШІ-контент

Декілька слів щодо унікальності

Унікальність та оригінальність контенту (зокрема текстів) завжди були важливими вимогами Google. І тут є один нюанс у самих принципах роботи більшості нейромереж для створення саме текстового контенту. Вони зазвичай не працюють з українською мовою напряму, а діють таким чином:

  • 1
    Перекладають ваш промпт (запит) англійською.
  • 2
    Шукають відповідну інформацію в англомовних джерелах.
  • 3
    Генерують вміст і одразу ж перекладають його українською.

Результат — ми отримуємо унікальний, але все ж не оригінальний контент. Власне, якщо просто взяти статтю англійською та перекласти її слово в слово, вона також може виявитися унікальною (якщо хтось не зробив переклад і не опублікував його раніше). Але про оригінальність тут не йдеться. А для Google це критично. І це погані новини для власників сайтів, які почали масово наповнювати свої вебресурси згенерованим контентом тільки через те, що він унікальний і читабельний. Рано чи пізно це може призвести до вкрай негативних наслідків.

Та чи насправді створення контенту за допомогою ШІ є критичною помилкою?

У 2022 році, коли великі мовні моделі типу GPT тільки набирали обертів, у Google доволі рішуче виступили проти використання ШІ для створення контенту у будь-якому вигляді. Тоді представник компанії Джон Мюллер заявив, що такий контент буде розцінюватися як спам:

«Усе це суперечить інструкціям для вебмайстрів. З нашого погляду, якби ми зіткнулися з чимось подібним, то сприйняли б такий контент саме як спам».

Втім, поступово у Google почали лояльніше ставитися до ШІ та створеного ним контенту. Сьогодні пошуковий гігант концентрується на якості вмісту, а не на тому, хто та яким чином його створив. Тому ШІ за потреби все ж таки може використовуватися для створення контенту. Але вимоги дійсно високі. І надалі вони будуть ще жорсткішими.

Як створювати контент за допомогою штучного інтелекту, щоб відповідати вимогам Google

Перше і найголовніше — жодного сліпого копіювання вмісту, навіть якщо текст унікальний. І навіть якщо в ньому є якісь факти, цитати, розрахунки тощо — все це може взагалі не відповідати дійсності. А маніпуляції з фактажем — це серйозний негативний тригер для пошукових алгоритмів.

Втім, повністю відмовлятися від ШІ не варто. В умілих руках це справді зручний, корисний та ефективний інструмент, який можна використовувати:

  • для генерації ідей та тем наступних публікацій;
  • для створення змісту статей та їх структури;
  • для зміни тональності подачі матеріалу;
  • для масштабування тексту — його збільшення чи зменшення;
  • для пошуку та виправлення граматичних чи інших помилок;
  • для резюмування чи покращення вже написаного тексту.

Ще один приклад використання ШІ — самостійно створювати «грубий» варіант тексту, завантажувати, наприклад, у ChatGPT і просити відшліфувати його. Однак памʼятаймо, що мовні моделі в принципі не дуже коректно працюють з українською мовою, тому результат може не відповідати очікуванням. Коригувати та доопрацьовувати його в будь-якому разі доведеться вручну.

Чи вплине оновлений алгоритм ранжування саме на ваш сайт найближчим часом

Певні (іноді доволі значні) коливання позицій сайту під час впровадження оновлених алгоритмів — це поширене явище. Здебільшого згодом ситуація нормалізується. Але якщо ви бачите відчутне падіння позицій надалі, ймовірно, ваш сайт дійсно не відповідає оновленим вимогам Google.

За заявами самої компанії, березневий апдейт має зменшити кількість неякісного вмісту в результатах пошуку аж на 40%. Поки що складно сказати, чи дійсно це так. Для якихось обʼєктивних висновків потрібен час. Але є ймовірність, що українськомовний сегмент наразі не зазнає значного впливу, якщо говорити саме про використання ШІ-згенерованого контенту.

Річ у тім, що досі просто не існує інструментів, які б з високою точністю могли встановити, чи було створено вміст за допомогою ШІ. Навіть англомовні тексти наявні «аналізатори» не завжди оцінюють коректно, а українськомовні і поготів. Свого часу компанія OpenAI закрила власний сервіс для перевірки текстів на предмет генерації через те, що він працював дуже неточно. Google також не може гарантувати, що алгоритми зможуть визначати, який контент створено ШІ, а який людиною. Особливо якщо у згенерований текст вносили зміни та доповнення вручну.

ШІ-контент ШІ-контент

Що робити просто зараз?

Найголовніше — працювати над якістю та експертністю контенту на вашому сайті. Не так важливо, використовували ви ШІ чи створювали його самостійно. Він повинен відповідати актуальним стандартам та рекомендаціям Google. Інакше ви справді ризикуєте потрапити в ті 40% сайтів, які просто випадуть з пошукової видачі, або ж щонайменше втратять позиції.

Надалі ж варто не зловживати можливостями та інструментами ШІ. Якщо алгоритми Google ще не досить добре вирізняють згенерований зміст, то у майбутньому вони, напевно, будуть покращуватися й працюватимуть точніше. Тоді економія на якісному авторському контенті може призвести до серйозних санкцій. І це варто розуміти вже зараз.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Instagram замінив позначку «Зроблено за допомогою ШІ» на «Інформація про ШІ»

Кіра Іванова 12 хвилин тому

YouTube прийматиме скарги на ШІ-імітацію голосу та обличчя користувачів

Кіра Іванова 7 годин тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41