Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені придумали, як впоратися з глобальним потеплінням: треба хакнути атмосферу

Анна Нагорна
Анна Нагорна
1 березня 2024 3 хвилин читання

Американські вчені з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) та NASA запропонували висушувати верхні шари земної атмосфери, щоб трохи охолодили Землю. Але наслідки такого втручання невідомі. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science Advances.

Геоінженерія — наука чи зло? Геоінженерія — наука чи зло?

Льодяні ін’єкції

Дослідники розмірковують над осушенням водяної пари, яка утримує тепло у межах стратосфери. Вона робить значно більший «внесок» у глобальне потепління, ніж вуглекислий газ, метан, озон та інші парникові гази разом.

Більшість водяної пари потрапляє в стратосферу через тонкий шар, що має назву тропопауза. Повітря, збагачене парою, може протягом кількох років циркулювати до полюсів, перш ніж повернутися на землю у вигляді опадів.

Тож вчені пропонують робити льодяні ін’єкції: за допомогою спеціальних літаків вприскувати наночастинки льоду у ділянки тропопаузи на висоті приблизно 17 км. Ці частинки будуть охолоджувати пару та перетворювати її на лід, який не зможе піднятися ще вище в стратосферу, а падатиме, зневоднюючи її.

Охолоджувальний літак у стратосфері (фото згенеровано ШІ) Охолоджувальний літак у стратосфері (фото згенеровано ШІ)

За розрахунками вчених, введення двох тонн льоду на тиждень може дати помітний ефект. Однак цей спосіб не варто використовувати як альтернативу боротьбі зі зменшенням викидів СО2. Та й літаків для розпилення наночастинок льоду людство ще не має.

Критика геоінженерії

Спосіб боротьби із глобальним потеплінням, який запропонували дослідники з NOAA та NASA, належить до розділу геоінженерії. Це методи, які допускають навмисне втручання людини у природні системи планети, щоб протидіяти кліматичним змінам. Але жоден вчений не може спрогнозувати, до яких наслідків може призвести таке втручання. 

Лін Рассел, атмосферний хімік з Інституту океанографії Скріппс, називає ідею льодяних ін’єкцій цікавою, але такою, що «не дає достатньо відповідей, враховуючи всі невизначеності». А кліматолог Університету Вікторії у Канаді Ендрю Вівер вважає, що такі кардинальні спроби змінити атмосферу можуть призвести до цілого каскаду нових проблем.

Глобальне потепління перетворить Землю на пустелю (згенеровано ШІ) Глобальне потепління перетворить Землю на пустелю (згенеровано ШІ)

На думку переважної більшості вчених, набагато ефективніше боротися з першопричиною кліматичних змін — викидами парникових газів.

Гаряча проблема

Наша планета продовжує нагріватися, а людство дедалі частіше фіксує нові температурні рекорди. Так, січень 2024 року вже визнали найтеплішим січнем за всю історію спостережень. Лютий, ймовірно, теж отримає таке звання.

У новому дослідженні, опублікованому в ScienceAlert, науковці стверджують, що людству залишилося п’ять років, щоб досягти нульових викидів CO2. Інакше температура Землі підвищиться на 1,5 °C, що призведе до безлічі негативних наслідків. Зокрема, протягом наступного століття через кліматичні катастрофи може загинути понад 1 млрд людей.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Небезпечний астероїд наблизиться до Землі у ніч з 27 на 28 червня 2024-го: де дивитися

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:50

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

SpaceX проведе четвертий тестовий політ Starship: як працює ракета?

Олеся Дерзська 5 червня 2024 16:51

Як кішки допомагають вченим

Сергій Коноплицький 5 червня 2024 14:09