Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Головний постачальник новин із космосу: історія та сьогодення NASA

Анна Омельян
Анна Омельян
11 грудня 2023 7 хвилин читання

Що таке NASA? Національна гордість США чи поглинач десятків мільярдів доларів платників податків? Навіщо функціонує та які завдання виконує? Чому назва NASA настільки масштабована та відома? Ми зібрали факти, які дають певне розуміння.

Що таке NASA  Що таке NASA 

Що таке NASA і навіщо його заснували

У 1960-х роках питання дослідження космосу визначало не лише наукові інтереси людства, але й баланс сил на міжнародній арені. США, маючи срср за головного конкурента у цій царині, у 1958 році створили Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Воно відповідає за наукові та технологічні досягнення у галузі аеронавтики, зокрема світового масштабу.

Навіщо заснували NASA? Управління реалізує Президентську директиву щодо космічної політики, щоб «очолити інноваційну та стійку програму досліджень з комерційними та міжнародними партнерами, щоб забезпечити експансію людини над Сонячною системою». NASA як цивільна адміністрація підпорядковується безпосередньо президенту США, а не військовим, хоча деякі проєкти оборонного призначення виконують разом. Авіаційні та космічні технології, Всесвіт, Сонячна система та Земля — це те, що досліджують у NASA протягом 65-літнього існування. 

Найгучніші досягнення NASA

Діяльність розпочалася цілеспрямовано та інтенсивно. У відповідь на те, що радянський союз відправив у космос першу людину, президент Джон Кеннеді оголосив про намір США до кінця десятиліття висадити людину на Місяць і безпечно повернути її на Землю. Знадобилося вісім років і три глобальні проєкти («Меркурій», Gemini та «Аполлон»), щоб США досягли мети та щоб згодом піти значно далі. 

«Меркурій» — перша американська програма польоту людей у ​​космос

У межах проєкту здійснили 25 польотів, протягом яких досягли амбітних цілей: вивести космічний корабель з екіпажем на орбіту Землі, забезпечити функціонування людини у космосі та її відновлення. 

Програма Gemini («Близнюки») 

Наступний крок на шляху до Місяця — підготовка астронавтів, під час якої використовували розроблену для двох капсулу. У межах цієї програми американський астронавт вийшов у відкритий космос у 1965 році.

Славетна програма «Аполлон»

Розпочалася програма з трагедії: під час підготовки першого екіпажу до польоту внаслідок загоряння командного модуля загинули троє астронавтів. Зробивши кропітку, але й миттєву роботу над помилками, NASA досягло успіху — 20 липня 1969 року командир «Аполлона-11» Ніл Армстронг першим серед людей крокував поверхнею Місяця. 

На основі драматичних подій місії «Аполлон-13», коли на кораблі сталася аварія, зняли популярну однойменну кінострічку. 

Pioneer та Voyager: дослідники Сонячної системи

Дві найпотужніші серії космічних кораблів у справі дослідження зовнішньої частини Сонячної системи. Досягали Сатурну, Юпітеру, пролітали повз Уран і Нептун. Pioneer-10 першим вийшов за межі орбіти найдальшої планети, а Voyager у 2012-му став першим зі створених людством об’єктів, що досяг міжзоряного простору.

Припускаючи, що Voyager потенційно може зустрітися з інопланетними цивілізаціями, NASA лишало на кораблях візитівку — диски з інформацією про місцерозташування Землі. 

Перший у світі багаторазовий космічний корабель «Колумбія» 

Був введений в експлуатацію NASA 1979 року. Шатл літав у космос 28 разів і здійснив 4808 обертів навколо Землі. 

Останній політ «Колумбії» у лютому 2003 року закінчився трагедією через руйнування зовнішнього теплозахисного шару. Загинуло семеро членів екіпажу. 

Детальні дослідження Марсу від NASA

Посадковий апарат «Вікінг-1» досяг Марсу 1976 року й зробив першу фотографію його поверхні. А у 2015-му марсохід NASA Curiosity зробив селфі на Марсі! Великим кроком у дослідженні Червоної планети стала можливість переміщатися його поверхнею за допомогою марсоходів Mars Exploration Rover. 

Що NASA дізналося про вік і склад Всесвіту

Супутник NASA Wilkinson Microwave Anisotropy Probe здобув дані, що дозволили вченим визначити вік Всесвіту — аж 13,77 млрд років. До того ж виявили, що у складі Всесвіту лише 4,6% атомів, а решта — це темна матерія. Телескопи NASA допомогли краще вивчити темну матерію і визначити, що її маса уп’ятеро перевищує масу звичайної матерії. Перше пряме виявлення темної матерії здійснили за допомогою рентгенівського телескопа Chandra у 2007 році під час спостережень скупчення галактик Bullet.

Чорні діри: неможливо побачити, але можливо вивчати

Вчені NASA змогли досліджувати чорні діри, спостерігаючи за їхньою взаємодією з навколишнім середовищем. У 2017 році телескоп Swift склав мапу спіралі смерті зірки під час її поглинання чорною дірою.

Позитивний вплив на клімат 

Дані, що отримував спеціальний космічний супутник NASA, дали можливість зрозуміти, як саме відбувається виснаження озонового шару Землі внаслідок діяльності людства. У 1990-х роках ухвалили міжнародні рішення щодо обмеження використання хімічних речовин, які його спричиняють. У 2018 році дослідження NASA показали, що відбувається відновлення рівня озону.

Що NASA робить сьогодні

Найпрогресивніші методи дослідження Сонячної системи, вплив на кліматичні зміни на Землі, а також стрімкий рух до комерціалізації навколоземної орбіти. Що NASA робить сьогодні? 

Місія SOHO вивчає Сонце і його вплив на Землю

Спільна місія NASA та ESA (European Space Agency) під назвою SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) вивчає Сонце від глибини його ядра до корони, спостерігає за сонячним вітром, викидами корональної маси та супутніми явищами типу магнітних бур

Космічний телескоп Hubble

Від запуску 1990 року на низьку навколоземну орбіту Hubble назавжди змінив уявлення людства про те, як виглядає Всесвіт. Обертаючись навколо Землі, він фотографує небесні тіла і надає інформацію, необхідну для безлічі досліджень.

Космічний телескоп Spitzer

Високочутливий телескоп Spitzer розробили для виявлення насамперед теплового або інфрачервоного випромінювання. Його запустили у 2003 році. Телескоп дозволяє вченим бачити ділянки у космосі, приховані від оптичних телескопів, зокрема пилові зоряні ясла, центри галактик і новоутворені планети та їхні системи. Інфрачервоні інструменти також дозволяють спостерігати за холоднішими об’єктами, як-от коричневі карлики, екзопланети, гігантські молекулярні хмари та органічні молекули, що можуть розкрити таємницю життя на інших планетах.

Довгострокові цілі NASA максимально амбітні

Космічне управління має намір запустити та втілити план «Від Місяця до Марсу». Він передбачає будівництво нової космічної станції на місячній орбіті та створення придатної для життя бази на Місяці, а також планує висадити астронавтів на поверхню Марсу до 2040 року.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00

NASA обрало SpaceX для розробки космічного корабля, що зніме орбіту МКС у 2030 році

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 07:07

NASA готує програму екомоніторингу через супутник GOES-U

Олеся Дерзська 24 червня 2024 16:49

NASA знову перенесла повернення Boeing Starliner на Землю

Анастасія Ковальова 23 червня 2024 14:37

22 червня українці можуть спостерігати за «полуничним Місяцем»

Вікторія Рудзінська 21 червня 2024 22:34