Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені працюють над генномодифікованими рослинами, щоб боротись з глобальним потеплінням

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
18 жовтня 2023 3 хвилин читання

Кілька компаній працюють над генною модифікацією рослин, щоб ті мали здатність поглинати більше вуглекислого газу для боротьби з парниковим ефектом та глобальним потеплінням. Про це повідомляє The Guardian. 

Наприклад, компанія Living Carbon створює модифіковані тополі. Наразі в рамках невеликого випробування стартап висадив близько 300 акрів свого варіанту. За оцінками компанії, якщо до 2030 року висадити мільйон гектарів цих дерев (близько третини області України — ред.), вони можуть забрати з атмосфери понад 600 мегатонн CO₂, або близько 1,6 % глобального річного викиду

Як генномодифіковані рослини зберігають більше вуглекислого газу 

Підхід Living Carbon полягає в тому, щоб підвищити ефективність фотосинтезу дерев, процес, під час якого рослини використовують CO₂ і сонячне світло для створення цукру, а як побічний продукт – кисень. Зробити це непросто, але його вчені кажуть, що вони винайшли обхідний шлях, який передбачає відведення більшої кількості вуглецю, який зазвичай виділяється під час «дихання» під сонячним світлом, назад у біомасу дерева.

По суті, дерева Living Carbon покликані рости більше та швидше, утримуючи при цьому більше вуглецю. Дослідження, опубліковане цього року, показало, що генно-зламані тополі зберігали на 27%  більше CO₂, а їх біомаса зросла на 53%. 

Модифіковані саджанці тополі з посиленим фотосинтезом. Джерело: Living Carbon Модифіковані саджанці тополі з посиленим фотосинтезом. Джерело: Living Carbon

Існують варіанти з іншими рослинами. Велике дослідження, очолюване Інститутом біологічних досліджень Солка, з'ясувало, що такі культури, як рис, кукурудза та пшениця, можуть бути генетично модифіковані для більшої здатності поглинати вуглець. Оскільки ці культури живуть не так довго, як дерева, дослідники почали створювати для них більші та глибші корені, які можуть довше зберігати вуглець під землею, навіть після того, як з рослин зібрали урожай або вони мертві.

Чому ідею генномодифікованих рослин критикують 

Обидва проєкти зараз на стадії експериментів у теплицях та невеликих полях без монокультур. Критики відзначають, що ефективність цих рослин у великих масштабах поки не доведена, а також незрозуміло, як вони вплинуть на клімат

А щодо сільськогосподарських культур незрозуміло, як накопичення в них вуглецю може вплинути на життєздатність ґрунту. 

Інші скептики стверджують, що ефективний спосіб боротьби з глобальним потеплінням — висаджувати більше дерев, оновлювати енергетичну інфраструктуру скорочувати викиди. «Як і багато нових технологічних підходів до боротьби з викидом CO2, [розробка таких рослин] значно відвертає увагу», — сказав The Guardian Бен Раскін, керівник відділу садівництва та агролісомеліорації в Soil Association.

Натомість засновниця Living Carbon Медді Холл каже, що ми: «перебуваємо в кліматичній надзвичайній ситуації».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Києві побудують дві ТЕЦ, які працюватимуть на спаленні сміття

Олеся Дерзська 25 червня 2024 20:49

Китайські вчені роблять успіхи у лікуванні вродженої глухоти за допомогою генної терапії

Вікторія Рудзінська 6 червня 2024 12:36

Знищення Каховської ГЕС: рік потому. Які наслідки для економіки, екології та електроенергетики

Олександр Тартачний 5 червня 2024 16:25

Вчені розповіли про раніше невідоме забарвлення котів

Дмитро Мухін 1 червня 2024 19:39

Як штучний інтелект впливає на довкілля: інтервʼю з ChatGPT

Анна Корягіна 30 травня 2024 17:30