Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені розповіли про раніше невідоме забарвлення котів

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
1 червня 2024 3 хвилин читання

Ще у 2007 році у Фінляндії з'явилися перші повідомлення про незвичайне забарвлення деяких котів. Вони виглядали так, немов у принтері, де «роздрукували» їхню шкірку, закінчувався тонер. Про це пише Wiley.

Багато в чому пухнастики мали ознаки типового «смокінгу»: білі груди, живіт та лапи. Рідше таке забарвлення отримували черепахові та смугасті коти. Незвичайною у всіх випадках виявлялася спина: волосся на ній має чорне забарвлення біля основи та поступовий перехід до білого на кінчиках.

Дослідники, які взялися за вивчення цього нового типу котячого забарвлення, назвали його «салміак» — через схожість із кольором солоної лакриці, поширеної у Фінляндії. Вчені з Університету Гельсінкі хотіли виявити генетичні основи такого забарвлення.

Для початку вони досліджували область ДНК, що відповідає за типові забарвлення котячих. Вони шукали варіації, що впливають на білий колір у шерсті. Однак там жодних особливостей виявлено не було. Потрібно було більше даних для аналізу.

Дослідники почали шукати по всій Фінляндії кішок з забарвленням «салміак», даючи оголошення в ЗМІ. Але пошук за класичними генами не давав результату. Тоді вчені вирішили копнути глибше і секвенували весь геном двох кішок, виявивши у них мутацію в ділянці хромосоми, дуже близької до гена KIT. У ньому була відсутня більша частина послідовності — близько 95 тис пар основ.

Цей фактор вплинув на експресію гена KIT, який відповідає у багатьох диких тварин за біле забарвлення. Щоб перевірити результат, дослідники вивчили велику групу різних котів, серед яких були й володарі рідкісного забарвлення «салміак». З 181 кота три мали таке забарвлення. І всі вони успадкували описану мутацію гена обох батьків. Ще три кішки мали таку варіацію гена від одного з батьків, а в інших мутація була відсутня зовсім.

Отримані результати дозволили припустити, що мутація носить рецесивний характер, тобто може проявлятися на забарвленні тварини, тільки коли її мають обидва батьки. Автори дослідження вважають, що знайдений новий генетичний механізм набуття забарвлення кішок може стати в нагоді в селекції.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вчені знайшли новий спосіб закріплення живої шкіри на роботах

Вікторія Рудзінська 28 червня 2024 07:44

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

Вчені знайшли сліди найдавнішої глибоководної корабельної аварії

Дмитро Мухін 22 червня 2024 20:08

Інтернет підкорив «чеширський» котик з неймовірною усмішкою

Дмитро Мухін 8 червня 2024 19:16

Як кішки допомагають вченим

Сергій Коноплицький 5 червня 2024 14:09