Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Розкрито таємницю чорно-білих котів

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
4 лютого 2024 5 хвилин читання

Нещодавно у соціальній мережі Twitter з’явилося цікаве повідомлення від користувача Lucy Huber:

«Вчора десь прочитала, що причина, через яку у кішок часто бувають білі лапи та животи, але ніколи не буває навпаки, полягає в тому, що ще в утробі матері їхнє забарвлення починає розвиватися на хребті і потім поширюється далі. І все, що не готове до народження, залишається білим. І я не можу припинити про це думати»
Розкрито таємницю чорно-білих котів Розкрито таємницю чорно-білих котів

Ця публікація швидко стала вірусною, у неї вже понад 13 млн переглядів. У коментарях авторка запропонувала ділитися фото котів і кішок, іронізуючи над їхньою «готовністю».

За цією логікою чорна кішка є «повністю готовою», абсолютно біла — «сира», а чорно-біла — «середньої готовності», або «середньої прожарки» (за не дуже доречною аналогією зі стейками).

Розкрито таємницю чорно-білих котів Розкрито таємницю чорно-білих котів

На запитання про те, чи правильна теорія про білі лапи та живіт, спробував відповісти портал Womansworld після консультації з низкою ветеринарів та вчених. Якщо коротко, то не так просто.

За словами доктора Гранта Літтла, ветеринара та експерта JustAnswer, річ у генетиці.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«На малюнок та колір котячої шерсті впливає безліч генетичних чинників. Коли у кішки (або іншої тварини) з’являються білі плями, її називають рябою. Це генетична особливість, за якої меланін не повністю дозріває у волоскових клітинах, і у більшості кішок таке частіше буває на кінцівках, ніж на тулубі»
доктор Грант Літтл
Розкрито таємницю чорно-білих котів Розкрито таємницю чорно-білих котів

У твердженні про поширення забарвлення зі спини є правда, зазначила ветеринарка Ліндсі Вендт.

«Темні ділянки котячої вовни утворюються із клітин, відомих як меланоцити. Клітини-попередники меланоцитів ембріона походять з ділянки, яка називається нервовим гребенем, що розташована біля спини і стає хребтом»
ветеринарка Ліндсі Вендт

За словами Вендт, одна з теорій полягає в тому, що ці клітини-попередники мігрують по поверхні шкіри, починаючи з хребетної зони, але вони не досягають найвіддаленіших зон, як-от лапи, кінчик морди і живіт, що призводить до відсутності пігментних клітин, а отже, до білої шерсті.

Розкрито таємницю чорно-білих котів Розкрито таємницю чорно-білих котів

Друга теорія полягає в тому, що пігментні клітини-попередники мігрують рівномірно по всій поверхні шкіри, але існує протилежний генетичний або клітинний механізм, який працює у зворотному напрямку, знищуючи пігмент та залишаючи кінцівки білими.

Хоча є можливість, що темна шерсть починає розвиватися від хребтової зони, професор Літтл зазначає, що поширення забарвлення ніяк не пов’язане з часом.

«Як би не було смішно думати, що кішка «неповністю готова» (і я посміявся з цього жарту), білі лапи цілком можуть бути пов'язані з внутрішньоутробними змінами і не мати жодного стосунку до терміну перебування в утробі»
доктор Грант Літтл

Білі лапи слід розглядати з еволюційного погляду, каже докторка Енні Валушка, фахівчиня з поведінки домашніх тварин з Purina.

«Той факт, що кішки взагалі мають білу шерсть, цікавий. Особливо якщо врахувати, що для мезохижаків такі відмінні риси швидше мінус, адже вони означають велику помітність, привертаючи увагу інших хижаків»
фахівчиня з поведінки домашніх тварин з Purina Енні Валушка

Також наявність білих лап припускає, що люди, можливо, грали роль в активному відборі таких рис у процесі одомашнення, додала Енні. За її словами, коли йдеться про кішок і собак, у різних видів поведінкові риси, які відбираються під час приручення, генетично пов'язані з фізичними особливостями, як-от завиті хвости, висячі вуха і також шерсть з білими плямами.

Розкрито таємницю чорно-білих котів Розкрито таємницю чорно-білих котів

Хоча всі ветеринари кажуть, що у вірусному повідомленні з X є дещиця правди, воно не розкриває всієї історії. Кішки зі світлою шерстю та темними лапами теж зустрічаються, хай і набагато рідше. Вважається, що вони мають «обмеження за кольором», додала докторка Вендт. Це означає, що у них є генетична мутація, яка впливає на чутливі до температури зони і призводить до зменшення пігменту на більш теплих ділянках тіла та збільшення концентрації кольору на кінцівках, а також вухах, хвості та морді. Така шерсть найчастіше зустрічається у чистокровних сіамських кішок.

Це підтвердила і Енні Валушка, яка зазначила, що, оскільки пігмент виробляється тільки у найхолодніших частинах тіла, сіамські кошенята народжуються повністю білими, адже їм було тепло в утробі матері.

Якщо підсумувати, то генетичний процес, внаслідок якого з’являються білі лапки, набагато складніший, ніж передбачає пост у соцмережах. Але при цьому у версії про поширення темного забарвлення з хребта таки є зерно правди. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вчені знайшли новий спосіб закріплення живої шкіри на роботах

Вікторія Рудзінська 28 червня 2024 07:44

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

Вчені знайшли сліди найдавнішої глибоководної корабельної аварії

Дмитро Мухін 22 червня 2024 20:08

Інтернет підкорив «чеширський» котик з неймовірною усмішкою

Дмитро Мухін 8 червня 2024 19:16

Як кішки допомагають вченим

Сергій Коноплицький 5 червня 2024 14:09