Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вам можна у трейдинг? Кому і коли не варто навіть починати

Сергій Жданов
Сергій Жданов СЕО криптовалютної біржі EXMO
7 вересня 2022 15 хвилин читання

Трейдинг — заняття веселе, але специфічне. Успішний трейдер — не той, хто один раз добре заробив, а той, хто заробляє регулярно та стабільно. А щоб це робити, важливі не лише знання, а й психологія.

Сьогодні поговоримо про тих, кому не варто йти у трейдинг. 

Якщо ви боїтеся ризику та ринкової турбулентності

Крипторинок – найволатильніший із усіх ринків, тобто, у відсотковому співвідношенні, крипта стрибає найсильніше. Наприклад, середній рух за день акції $AAPL – 2%, у біткоїна – 4%, в ефіра – 5%, а в інших альткоїнів – усі 10%+.

Це означає, що сходити біткоїну вгору чи вниз на 4% за один день – це нормально. Так само, як людині їсти на день 1700 ккал – добова норма.

Волатильність криптовалют. Ілюстрації автора Волатильність криптовалют. Ілюстрації автора

А тепер уявіть типову ситуацію: біткоїн падає на 1% вниз і ви собі кажете: «Ну все, це падіння, треба звалювати!» – хіба у вас ніколи не виникала така думка? І можете мені повірити, 50% людей, особливо ті, хто має акаунт у мінусі, продадуть біткоїн. Але хочеться запитати: «Чого раптом?». Адже ми щойно сказали, що біткоїн має волатильність 4%, тому цей рух в 1% нічого не означає.

Це як сказати людині, яка за день з'їла 500 ккал: «Ні, ну все, ти точно за 1700 ккал перевалиш». З чого це має статися? Ну а добиває ситуацію момент, коли біткоїн, впавши на 1%, розгортається і йде на 10% – так воно зазвичай і відбувається. 

На скриншоті нижче графік біткоїна в момент, коли середньоденна волатильність була 12%. І якби ви вийшли, просто тому, що він упав на 1% спочатку, то не зловили б все це ралі. 

Ілюстрації автора Ілюстрації автора

Тому людям, які в моменті бояться втратити гроші, дуже важко дається трейдинг, особливо крипто.

Якщо ви маєте фінансові зобов"язання

Від людей, які прийшли у трейдинг із кредитами, часто можна почути: «Я маю заробити на ринку, у мене сім'я, діти, кредити». Потрібно чітко усвідомити, що ринок вам нічого не завинив. Ринок – це zero-sum game: якщо ви виграєте в угоді, то з іншого боку хтось програв. А хто вам сказав, що з іншого боку не така сама людина з кредитами та сімейними зобов'язаннями?

Ситуацію посилює наближення платежу за кредитом, коли людина починає сильно метушитися, адже треба заробити. Замість того щоб втрачати по $50 і вчитися, люди втрачають по $200, адже сім'я, адже має повезти. В результаті баланс облікового запису стрімко знижується і з ймовірністю 99% такі люди залишаться ні з чим. І це ще хороший результат, e гіршому випадку деякі влізають e ще більші борги.

І про це мій наступний приклад.

Якось мої знайомі з брокерської компанії розповіли про клієнтку, яка брала кредити під трейдинг. Все йшло дуже добре, зелені числа, приблизно $500 прибутку на день. Але після зеленої смуги, коли ринок дає заробляти, настає режим, коли ринок забирає гроші і потрібно вміти віддавати мало, але клієнтка цього не вміла.

Все почалося з -$500, потім середній мінус – -$1,000, сподіваючись відбити свій акаунт, вона підвищувала ризики, і, як у всіх, це призводило до втрати -$3,000. А тут уже й платежі за кредитами насідають. В результаті вона залізла e такі борги, що посварилася з усіма своїми друзями, брала ще 3 кредити під трейдинг і все злила, посварилася з дітьми, залишивши їм важку травму, продала гарний будинок, повернулася до батьківської квартири – повністю зіпсувала собі життя і без психолога не могла прийти до ладу.

Отже, оцінюйте свої можливості завчасно. 

Якщо ви хочете заробити багато протягом кількох років

Якось у TikTok я побачив безперервну стрічку історій, де люди розповідали, що за 15 секунд навчать вас прибуткової стратегії. Кожен другий роз'їжджає на ламбі і кожен показує велику стопку грошей. Але ці люди дають хибну надію.

За статистикою, 98% людей зливають свої акаунти у внутрішньоденному трейдингу, 90% у свінг-трейдингу. Для того, щоб почати заробляти на ринку, знадобиться три роки: перший рік — ви зливаєте цілу стопку акаунтів, другий рік — вже можете тримати обліковий запис в 0, третій рік — починаєте потихеньку заробляти і розумієте, що 90% інформації, які ви до цього вчили, – марна. 

Трейдинг – заняття, якому можна і потрібно вчитися нескінченно. Вивчайте стратегії, jбирайте для себе найбільш підходящу, удосконалюйтеся в ній, вивчайте різноманітність інструментів і т.д.

Якщо ви читаєте багато фінансових новин

Дуже точно було помічено у фільмі «Вовк з Уолл-Стріт»: «Number one rule of Wall Street. Nobody – and I don't care if you're Warren Buffet or if you're Jimmy Buffet – nobody knows if a stock is going to go up, down, sideways or in circles.»

Уявіть, що різко виходить новина, що ЄЦБ та ФРС вирішили купити біткоїн у свої резерви. Що станеться з біткоїном? Він відлетить у космос на +20%-30% за перші 2 секунди. Але проблема в тому, що ви не встигнете купити біткоїн у ці 2 секунди, і коли зайдете на криптобіржу, ціна вже буде +30%.

Тут починається найцікавіше: він продовжить рости і дійде до +50% чи почне відкочувати до +20%? На це питання неможливо однозначно відповісти, тому новини – марна річ. Щоразу потрібно буде ставити собі питання, на яке не буде відповіді: «А новина вже зіграла чи ні?».

Єдина можливість заробити на виході новин – це підключати ботів, які стежитимуть за ринковими новинами. Саме тому багато інвестиційних домів мають доступ до терміналу Bloomberg, тому що навіть криптоновини туди потрапляють на 1-2 секунди раніше, ніж в інші джерела, а ви самі бачите, як це важливо.

Є ще один аспект: сама новина нічого не означає, має значення лише реакція грошей на цю новину. У моїй практиці було кілька випадків, коли компанії падали на дуже хороших новинах.

Наприклад $GLUU: компанія за квартал виросла за виручкою на 50%, чистий прибуток зріс на 30%, клієнтська база зросла на 60%, чудові перспективи.

Виходить новина: компанія випустила нову гру з відмінним первинним продажем. І в цей момент акції падають на -20%. Люди відразу починають шукати причину, слухати аналітиків, а насправді просто якийсь великий фонд використав цю новину, щоб закрити свій прибуток, але зробив це так неакуратно, що обрушив ціну.

Ілюстрації автора Ілюстрації автора

Тому важлива не новина, я реакція гравців, особливо великих.

4. Якщо ви не можете сказати собі, коли варто зупинитися трейдити

За свою кар'єру я зустрічав кілька людей, які після повного занурення в трейдинг на стадії навчання сказали собі: «Це не моє, у мене не вийде заробити». І повірте, таким рішенням вони позбавили себе багаторічних страждань. 

Одного разу мені трапилося інтерв'ю з арабським шейхом Балвіндером Раджем Сані, який розповів дуже повчальну історію зі свого життя. У 18 років шейх вирішив заробити гроші на Forex і зміг залучити від батька $2.000.000, батько навіть не став умовляти сина не розпочинати всю цю історію, а просто подарував конверт, який сказав відкрити за місяць. Пройшов місяць, Балвіндер Радж Сані втратив свої гроші в трейдингу на Форексі, після чого відкрив конверт і там було написано: «Ти правда думаєш, що натиснувши на 3 кнопочки, ти зможеш заробити мільйони?»

Шейх засвоїв урок від батька і зрозумів, що великі статки створюються лише великою працею, після чого ніколи не повертався до трейдингу і заробив мільярди у бізнесі.

Трейдинг — це захоплююче і трохи азартно, тут можна добре заробити, а можна заробити трохи, але весело провести час. У жодному разі, не варто ставити на трейдинг все.

Якщо ви пересиджуєте у збитковій позиції

Пересиджування в збитковій позиції — це найчастіша причина, чому людям не вдається заробити у трейдингу. Чомусь, коли у вас великий мінус і відкрита позиція, то мозку здається, що це все не по-справжньому, що це нереальні числа, тобто ми не хочемо прийняти цю реальність. На це хочу скинути мега-круте та повчальне відео від Тімоті Сайкса, яке вбиває в голову одне просте правило: «Cut Losses Quickly»

У грудні 2017 року я познайомився з командою хлопців, які змогли заробити на зростанні біткоїну з $3,000 до $20,000, тільки вони це зростання провернули не просто в біткоїні, а в альткоїнах.

Ілюстрації автора Ілюстрації автора

Тобто заробили величезні X. Окрилені заробленими грошима, хлопці почали заздалегідь скуповувати інші монети, які не виросли, пояснюючи це так: «Зараз туди зайдуть, ти просто не знаєш». І тут ринок почав падати.

У 2019 році, коли я знову зустрівся з цими хлопцями, то дізнався, що вони все втратили, тому що їхні монети видалили з бірж. 

Якби хлопці банально використовували стоп-лоси і не пересиджували збитки, то від зароблених на зростанні грошей вони втратили б трохи, але все одно пішли б з великим +. А так кар'єра закінчилась. Не робіть так. 

Якщо ви часто перебуваєте у зоні overconfidence

Overconfidence – психологічний стан, коли ви почуваєте себе дуже впевнено, і що зможете легко заробити. Зазвичай це почуття можна піймати після великого прибутку.

Наприклад, ви вирішили прийняти участь у IEO. Шанс був 1 до 500, що ви зайдете, та у вас вийшло. В момент старту торгів монета зробила вже x4 і ви все продали.

Ілюстрації автора Ілюстрації автора

Так, вклавши $3,000, за 4 секунди ви заробили $12.000. У цей момент – дика ейфорія, здається, що весь світ біля ваших ніг. Нарешті – важка праця окупилася.

Одурманені ідеєю, що IEO – золота жила, і нею потрібно користуватися на всіх криптобіржах, ви вирішили взяти участь в іншому IEO, але помилилися у виборі, і ваша монета запустилася -50% від пресейлу.

Таким чином купа людей втрачають всі свої гроші. Тому ринок, якщо ви загрались, поверне вас у більш сфокусований стан.

Якщо ви не проводите власний аналіз

У попередніх пунктах ми сказали, що 98% людей втрачають гроші у внутрішньоденній торгівлі, а в середньостроці – 90%. Вам не здається дивним, що якщо всі довкола кажуть, що біткоїн падатиме і він гіпотетично впаде, то всі зароблять? Але як можуть усі заробити, якщо ми тільки-но сказали, що 98% людей втрачають свої гроші? Це означає, що натовп помиляється і ринок йтиме у протилежний бік.

Але я розумію, що чинити опір натовпу дуже важко і можна це робити, тільки накопичивши багато досвіду.

Дуже хороший показник дна на ринку, коли всі довкола кажуть: «Все, це кінець, я ж вам казав, що біткоїн – це велика піраміда», «Треба продати всю свою крипту, доки не пізно», «І навіщо я це тільки почав » – всі ці фрази показують вам, що більшість гравців на ринку продають, отже, це саме та група, яка втратить гроші.

У кожного з нас свої очі, і ми бачимо ринок по-різному. І тут немає ні переможця, ні того, хто програв. Наприклад, хтось погано торгує патерни розвороту, але добре торгує моментумні стратегії, але, взагалі, я знаю людей, які на 1 патерні «голова та плечі» сколотили собі стан.

Якщо ви швидко закриваєте прибуткову позицію

Топ-2 проблема всіх трейдерів-початківців. Як тільки угода починає йти в потрібну сторону, в голові починає з'являтися 1000 причин, чому її потрібно закрити. Наприклад, через якусь аналітику чи новини.

Якщо не навчитися сидіти в прибутковій позиції, то у вас сильно зламається ризик/реворд і ви зі 100% ймовірністю втратите гроші. Якщо у вашої стратегії win rate 30%, що дуже реалістично, то щоб заробити, вам мінімум потрібно у прибутковій угоді забирати в 4 рази більше від вашого ризику на угоду:

  • 1
    Втратили в 1-ій угоді -20 $.
  • 2
    Втратили у другій угоді -20 $.
  • 3
    Втратили в 3-ій угоді -20 $.
  • 4
    Втратили в 4-ій угоді -20 $.
  • 5
    Заробили в п'ятій угоді 80 $ – все, мінус відбито.

Якщо ви полюбляєте усереднюватися

Усереднення – це коли ви постійно купуєте якусь крипту проти тренду. Тобто вона падає, а ви купуєте, вона ще далі падає, ви ще більше скупаєте. Тут треба зробити застереження, що усереднення – це звичайна історія в інвестуванні, де такий процес розглядають як набір позиції.

Але це поганий процес для трейдингу. Мозок постійно каже: «Зараз-зараз, все розгорнеться», «Ще трохи, там же аналітики так сказали», «Ще куплю, вона скоро розгорнеться». Зазвичай процес усереднення починається з моменту, як тільки ви захотіли виходити з угоди зі стоп-лоссу. В 100% випадків це призведе до втрат.

Не полюбляєте робити домашнє завдання

Ринок – найкращий вчитель. Із ринком не домовишся, як в університеті. Якщо ви припускаєтесь якоїсь помилки, то вас каратимуть за цю помилку доти, поки ви її не виправите.

Кожен має торгувати ту стратегію, яку він найкраще бачить. Але щоб знайти цю стратегію, потрібно переглядати щонайменше 50 графіків на день.

Якщо ви не розумієте свої слабкі та сильні сторони

Тут я хочу відзначити 2 складові: психологічну та торгову.

  • Психологічна. Коли починаєте здійснювати угоди, то вискакують різні проблеми: жадібність, страх і т.д. Потрібно зрозуміти, де у вас є проблема, щоб навчитися з нею справлятися шляхом укладання угод з маленьким ризиком, поступово збільшуючи його. Наприклад, спочатку, коли втрачаєте 10$ в угоді, ставите собі запитання: «Мені страшно?» — І якщо відповіді немає, плюс, у вас позитивна статистика, то збільшуєте ризик. Якщо відчуваєте, що метушитеся, то зменште ризик – такий спосіб може дієво допомогти.
  • Торгова. На біржі є 2,000,000 прибуткових і збиткових стратегій, цілком можливо таке, що у 1,999,999 стратегій ви втрачаєте, а 1 розумієте досконало. Так ось, щоб хоч якось звузити пошук, потрібно розуміти, імпульсивна ви людина чи ні, чи можете ви сидіти за екраном цілий день або у вас мало часу, чи можете ви сидіти одночасно в кількох позиціях чи ні, та багато інших факторів.
  • 1
    12.Якщо ви не готові вивчати як правильно користуватися плечима та маржинальною торгівлею

Плечі чи leverage – це додатковий капітал, який позичає вам брокер чи біржа під невеликий відсоток чи безкоштовно. Працює це так:

  • 1
    Наприклад, на вашому рахунку $1000. Ви берете плече 1/5;
  • 2
    Тепер у вас є equity (власний капітал) – $1000, а buying power (купівельна спроможність) – $5,000.
  • 3
    Уявимо, що біткоїн коштує $5,000, і ви вирішили його купити на всі гроші. Так на балансі у вас виявиться 1 біткоїн. Якщо біткоїн впаде на $1.000, то на вашому обліковому записі буде 0 і його заблокують через брак коштів, тому що ваших грошей із цих 5,000$ було лише 1,000$. Але якщо вона виросте, скажімо, до $10,000, то на вашому рахунку буде +$5,000.

Плечі – зручний інструмент, особливо якщо у вас маленький депозит. Але дуже багато людей неправильно користується ними: беруть 1/100, тобто -1% руху проти них призведе до втрати акаунту, але якщо біткоїн виросте на 10%, то заробіток складе 1000%. У результаті, багато хто заграється і втрачає все.

Завжди жорстко дотримуйтесь правил ризик- та мані-менеджменту, особливо при трейдингу з leverage. І якщо у вас ще недостатньо знань, краще відкласти цей інструмент до найкращих часів.

У цій статті ми розглянули основні моменти, які заважають зайнятися трейдингом. Деякі з них вимагають виправлення вже в моменти здійснення ордерів, інші – ще до того, як ви виставити свій перший. Але як тільки будете готові – чекаємо на вас у наших трейдерських лавах.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Співзасновник Ethereum Віталик Бутерін приїздив до Києва

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 07:13

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30

Ethereum втрачає позиції на криптовалютному ринку. Чи врятують його «кити»?

Павло Осадчук 17 червня 2024 13:30

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15

Як повʼязані біткоїн та зайнятість у США?

Павло Осадчук 13 червня 2024 17:45