Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Український ШІ-стартап Mantis Analytics отримав інвестиції. Що розробляє команда та як підкорює ринки ЄС та США

Анна Нагорна
Анна Нагорна
29 лютого 2024 7 хвилин читання

Mantis Analytics — це ШІ-платформа для аналізу даних та керувати ризиками в реальному часі. Проєкт зародився у березні 2022 року як волонтерська ініціатива для боротьби з російською дезінформацією та пропагандою. Наразі команда підіймає seed-раунд та планує надалі розвиватися у комерційному секторі.

Про тренування ШІ-моделей, перспективи їхнього використання та плани на майбутнє SPEKA поговорила із співзасновником Mantis Analytics Антоном Тарасюком.

СЕО Максим Терещенко, СТО Остап Вихопень та Expertise Lead Антон Тарасюк. СЕО Максим Терещенко, СТО Остап Вихопень та Expertise Lead Антон Тарасюк.

Що робить стартап

Mantis Analytics збирає, обробляє, аналізує дані та дає щодо них певні висновки, щоб організації (аналітичні центри, приватні компанії, держоргани, фонди тощо) мали змогу керувати своїми ризиками — фізичними та інформаційними.

Для ризик-менеджментну важливо розуміти події або сигнали, які до них ведуть. Тож чим кращі у вас дані, тим кращі рішення ви ухвалюєте.
співзасновник стартапу Антон Тарасюк

Платформа Mantis Analytics працює так:

  • Фахівці збирають великі обсяги даних з соцмереж, ЗМІ або інших джерел (це можуть бути і приватні, внутрішні дані компанії);
  • За допомогою ШІ очищують ці дані та відсіюють “сміття”;
  • NLP та LLM-моделі обробляють і аналізують дані. Штучний інтелект дозволяє виявити певні тенденції наративів чи пропаганди, або ж встановити на карті геолокацію фізичних подій;
  • Результати репрезентуються на платформі у вигляді дашборду, мапи, або надсилаються як звіт замовнику.

ШІ дозволяє вирішувати більш складні задачі, ніж звичайні моніторингові та аналітичні рішення. Візьмемо традиційний для, скажімо, бренд-менеджменту кейс пошуку по «ключовим словам». Наприклад, є інформаційна кампанія про Крим, і якщо в масив даних потрапить новина про якийсь столичний магазин із такою ж назвою, ключові слова тут зіграють погану службу, пояснює Антон Тарасюк.

Рішення та інструменти

На сьогодні у Mantis Analytics є шість ШІ-інструментів, які допомагають аналізувати дані та керувати ризиками для різних потреб бізнесу, медіа або держави. 

  • Ідентифікація наративів та інформаційних кампаній у медіа та соцмережах.
  • Ситуаційна обізнаність: візуалізація подій на мапі в реальному часі. 
  • Детектор пропаганди.
  • Визначення потенційної дезінформації.
  • Пошук першоджерел та візуалізація того, як поширюються фейки.
  • Аналіз настроїв і сентиментів у суспільстві.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Головне рішення і амбіція Mantis Analytics — це, звісно, інтеграція  сервісів, бо в разом вони потужніші, створюють синергії та підсилюють одна одну; в результаті ми маємо платформу для комплексного ризик-менеджменту.
Антон Тарасюк

ШІ проти російських наративів

Ще на початку повномасштабного вторгнення Mantis Analytics розпочала співпрацю на волонтерській основі з Радою національної безпеки і оборони (РНБО), яка триває й досі. Тож моніторинг інфопростору, відстеження російських вкидів та пропаганди сьогодні автоматизовано. Mantis Analytics відстежує для РНБО 70 інформаційних кампаній рф, пов’язаних, серед іншого, із Донбасом, Кримом, західною допомогою та подібними речами.

Аналіз інфопростору по заданими темам Аналіз інфопростору по заданими темам

ШІ-інструменти здатні обробляти кілька тисяч одиниць контенту (статей, постів, коментарів) одночасно, а також дозволяють оцінити, наскільки та чи інша тема в інфопросторі насичена маніпулятивними техніками. Це дає спеціалістам зі стратегічних комунікацій в РНБО та ще кількох держорганах, співпрацю з якими стартап не може розголошувати, перевагу в часі.

На те, щоб ефективно відреагувати на інформаційну кампанію, зазвичай є від години до доби. Після цього вона фактично виходить з-під контролю.
Антон Тарасюк

Тож як тільки в інфополі з’являється новий ворожий наратив, фахівці можуть вжити негайних заходів: провести брифінг для важливих стейкхолдерів, опублікувати спростування, запустити контрнаратив тощо.

Як працює детектор пропаганди

ШІ-моделі можуть науковими методологіями визначати 18 технік маніпуляцій та пропаганди. Ідея в тому, що штучний інтелект детектить пропаганду не на одиничних текстах, а одночасно на десятках тисяч одиниць контенту і бачить, наскільки певний інформаційний потік перенасичений цими техніками.

Панель детектора пропаганди Панель детектора пропаганди
Наприклад, один потік даних насичений техніками впливу на 70%, а інший на 20%. Тож в експерта є надійний метод для визначення, з яким потоком варто працювати насамперед.
Антон Тарасюк

Інша модель — детектор дезінформації, тренований на інфовійні з росією, показує у відсотках імовірність того, що певний текст є дезінформаційним. Потім реальна людина може перевірити і покращити ці дані. 

Як навчають ШІ-моделі

Mantis Analytics розробляють власні ШІ-моделі, лише у деяких кейсах беруть за основу моделі з відкритих джерел. І це стратегічне рішення, говорить Антон Тарасюк. 

Щоб ідентифікувати наративи, можна використовувати і ChatGPT, проте це не надійно з погляду бізнесу та методології. OpenAI — це приватна компанія, і якщо вона захоче, то просто закриє нам доступ до ChatGPT — і кінець дослідженню.
Антон Тарасюк

Як це відбувається: пошук, тренування, адаптація моделей ML-інжеренами під різні завдання й перевірка їхньої якості через застосування на різних кейсах. Наприклад, модель для виявлення дезінформації тренують по-різному залежно від теми: російсько-українська війна, арабо-ізраїльський конфлікт, віруси та фармацевтика або гендерна рівність. 

Ситуативна карта в реальному часі Ситуативна карта в реальному часі

Mantis Analytics залучає експертів з різних галузей, які надають фреймворки для роботи з тою чи іншою темою, щоб логіка, яка лежить в основі моделі була зрозумілою, відтворюваною та етичною. Не можна просто називати все, що нам не подобається, дезінформацією — має бути певна методологічно обгрунтована оцінка. 

Наприклад, якщо ми хочемо притягнути рф до відповідальності за геноцидальні вислови, нам потрібно довести, що їхні вислови: а) є геноцидальними; б) можуть влпивати на поведінку. Тож ми маємо все це дослідити на великих даних, показати, як ми це дослідили, і це дослідження має бути переконливим для юристів, які працюють з цією темою.
Антон Тарасюк

Нові горизонти та плани на майбутнє

За два роки існування Mantis Analytics поступово трансформувався із волонтерської ініціативи у комерційну продуктову компанію і надалі планує рухатися у цьому напрямі.

Через рік роботи ми зрозуміли, що в нас є команда та MVP, а отже, ми стартап.
Антон Тарасюк

В 2023 році команда отримала перший контракт від американського аналітичного центру, зареєструвала компанію та розпочала пошук інвестицій. Окрім цього, стартап отримав грант у $25 000 від Brave1

Ми не припиняємо волонтерську співпрацю з нашими українськими клієнтами, зокрема РНБО, але й плануємо масштабуватися. Пріоритетом для нас є ринки США та Євросоюзу, наші перші комерційні контракти якраз там.
Антон Тарасюк

Натепер у команді 15 людей, зокрема троє фаундерів: СЕО Максим Терещенко, СТО Остап Вихопень та Expertise Lead Антон Тарасюк. Решта — волонтери та штатні співробітники, які займаються аналітикою великих даних, машинним навчанням, UI/UX та QA.

Mantis Analytics готує платформу до стадії продакшену, а поки що команда сфокусована на проєктній співпраці. У майбутньому планується продавати підписку на ШІ-платформу. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 2 липня 2024 09:42