Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українські стартапи почуваються оптимістичніше за традиційний бізнес — дослідження Gradus Research

Богдан Камінський
Богдан Камінський
29 листопада 2023 3 хвилин читання

Українські стартапи демонструють більший оптимізм та активність порівняно з традиційним бізнесом в умовах війни. Про це свідчить дослідження Gradus Research для Web Summit.

Ділова активність українських стартапів та бізнесів до повномасштабного вторгнення Ділова активність українських стартапів та бізнесів до повномасштабного вторгнення

18% опитаних стартапів фактично «народилися» після початку повномасштабної війни. Для порівняння, серед традиційного бізнесу частка новостворених компаній становить лише 2%. Дослідники пов'язують це зі складністю генерування та втілення нових ідей в умовах кризи для звичайних компаній.

69% стартапів досі перебувають на початковій стадії розвитку. 10% працюють над формуванням бізнес-ідеї, 9% — шукають початкове фінансування, чверть вже почали продавати продукт чи послугу, а ще чверть намагається залучити інвестиції для зростання.

Стадія розвитку українських стартапів станом на листопад 2023 року Стадія розвитку українських стартапів станом на листопад 2023 року

Релокація та ключові ринки українських стартапів у 2023 році

Коли йдеться про релокацію бізнесів через війну, то тут стартапи також активніші за традиційний бізнес — 17% з них частково або повністю перенесли діяльність за кордон. Для порівняння, серед звичайних компаній цей показник становить 13%.

Переїзд українських стартапів та бізнесів через повномасштабне вторгнення Переїзд українських стартапів та бізнесів через повномасштабне вторгнення

Основними причинами такого рішення називають потребу у безпечних умовах роботи, бажання врятувати бізнес та зберегти робочі місця.

Причини релокації українських стартапів після початку повномасштабної війни Причини релокації українських стартапів після початку повномасштабної війни

Втім більшість як стартапів, так і традиційного бізнесу поки не бачать потреби у релокації — для них Україна лишається ключовим ринком. Хоча ЄС та США розглядаються багатьма компаніями як перспективні цільові ринки.

Ключові ринки для українських стартапів та бізнесів у 2023 році Ключові ринки для українських стартапів та бізнесів у 2023 році

Виклики для українських стартапів та бізнесів у 2023 році

Серед основних викликів стартапи називають інфраструктурні ризики, пов'язані з можливими перебоями з електроенергією, а також мобілізацію членів команд. Для традиційного ж бізнесу головне — зберегти повноцінну команду, клієнтську базу та безпеку персоналу.

Найбільші ризики для українських стартапів у 2023 році Найбільші ризики для українських стартапів у 2023 році

Щодо тривалості війни, то стартапи налаштовані оптимістичніше — 54% очікують її завершення до кінця 2024 року. Серед «класичних» компаній так вважають 38%.

Попри це стартапи й бізнес планують активний розвиток на наступні періоди, що свідчить про високі очікування до зростання навіть в умовах війни.

Стратегія українських стартапів та бізнесів на 2024 рік Стратегія українських стартапів та бізнесів на 2024 рік
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Труднощі комунікації: як вік, стать та культурні особливості впливають на розуміння емодзі

Олександр Тартачний 16 годин тому

Інноваційні залаштунки «Нової пошти». Інтерв’ю з директором R&D компанії Євгеном Хоменком

Сергій Коноплицький 21 лютого 2024 12:48

Вже 546 дітей безкоштовно навчаються програмуванню на курсах Scratch від Favbet Foundation та Code Club Україна

Анна Старкова 20 лютого 2024 12:35

ВАКС призначив ексмайору ЗСУ Андрію Квірелю 11,6 років позбавлення волі

Максим Красіков 19 лютого 2024 17:55

Мінфін погодив стратегію цифровізації Держмитслужби до 2026 року

Максим Красіков 19 лютого 2024 17:00