Україна використовує морські дрони Magura V5 із зенітними ракетами Р-73: чому це важливо
Росіяни показали перехоплення українського морського дрона із зенітними ракетами Р-73, що атакував російську авіацію у Чорному морі. Тож теоретичні спроби обладнати морський дрон Magura V5 засобами ППО стали реальністю. Розповідаємо, що відомо про цю розробку та як вона може вплинути на українські спецоперації.
Що відомо про використання дронів із зенітним ракетним комплексом
У відео, оприлюдненому міноборони рф, видно, що ворог веде вогонь з вертольота по дрону з прикріпленою ракетою та двома пусковими установками. Через характерний силует можна припустити, що дрон оснащений ракетою Р-73.
Згодом вертоліт Ка-29 все ж таки підбиває дрон та влучає у ракету, яка детонує. Однією з причин може бути надто близька відстань вертольота до дрона. У будь-якої зенітної ракети є мінімальна дальність пуску (для Р-73 це 300 м).
Також помітно, що, окрім пускових установок, на дроні немає додаткових систем наведення. Це також може підтверджувати версію про використання ракет Р-73, оскільки ця ракета має інфрачервону головку самонаведення. Відомо, що українські військові мають на озброєнні певну кількість ракет Р-73, а підприємства ВПК здійснюють їхню модернізацію.
Чому встановлення засобів ППО на морські дрони — це важливий крок
Про встановлення засобів протиповітряної боротьби на Magura V5 йшлось наприкінці 2023 року, коли ворог почав застосовувати авіацію для боротьби з дронами, яких в України досить обмежена кількість, а їхня вартість щонайменше 10 млн грн. Однак технічно це дуже складне завдання. Зокрема тому, що потрібно було розмістити засоби виявлення цілі, захоплення повітряного об'єкта та ураження розмістити на малогабаритному дроні. Найімовірніше, щоб уникнути перших двох складових, використали самонавідну ракету Р-73.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Однак на цьому труднощі не закінчуються. Удари хвиль і перепади тиску створюють велике навантаження на конструкції дрона, тому важко розробити стабілізатор, здатний поглинути такі коливання. А без стабільної платформи система ураження просто не зможе завестись і вистрілити. Також морська вода є доволі агресивним середовищем, тож зазвичай морські зенітні ракети мають контейнерний запуск.
Що відомо про ракету Р-73
Р-73 призначена для боротьби з повітряними цілями: аеростатами, літаками, гелікоптерами та крилатими ракетами. Стандартно ним озброюють літаки, зокрема МіГ різних версій та літаки СУ-24, 25, 30.
Водночас ідея використати цю ракету для інших цілей не нова. Під час війни у Югославії Сербія створила зенітно-ракетний комплекс Pracka RL-4, який використовував Р-73. Хоча серби підібрали пускові установки для ракет та створили для них прискорювачі, жодної згадки про успішне застосування цих засобів ППО немає.
В Індії на базі цієї ракети створили ЗРК SAMAR-1 із дальністю ураження 10-12 км. Однак цей комплекс має також повноцінну оптико-електронну систему виявлення та наведення.
Як виник морський дрон MAGURA V5
MAGURA V5 — це абревіатура від Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (безпілотний роботизований апарат морської автономної охорони) п’ятої версії. Також названий на честь богині війни та перемоги у слов’янській міфології.
Інформації про розробників у відкритому доступі немає: компанія не хоче оприлюднювати інформацію про свій виріб з міркувань безпеки. До того росія одного разу вже намагалась атакувати завод із виробництва цих дронів.
Дрони постійно вдосконалюються. Наприклад, улітку 2022 року конструкція дрона була набагато простішою: у неї був лише один канал зв’язку через Starlink, простий двигун і система управління. Перша місія «Магури» провалилась через проблеми зі Starlink, який не працював у Криму через втручання Ілона Маска.
Згодом між розробниками та командою СБУ постійно виникали конфліктні ситуації щодо якості дронів, розрахунків та вартості місій. Тож наприкінці 2022 року Служба вирішила розробляти безпілотні апарати самостійно, а компанія запартнерилась із ГУР.
Натепер за допомогою ударних морських дронів Magura V5 було знищено:
- великий десантний корабель: «Цезарь Куніков»;
- десантні катери «Акула» та «Серна»;
- ракетний катер «Івановєц»;
- корвет: «Сєргєй Котов»,
- середній розвідувальний корабель «Іван Хурс» (дуже пошкоджений);
- швидкісний катер.
Технічні характеристики MAGURA V5
- Довжина: 5,5 м
- Ширина: 1,5 м
- Повна вага: 1000 кг
- Корисне навантаження: 320 кг
- Операційний радіус дії: до 400 км
- Дальність ходу: до 800 км
- Автономність: до 60 год
- Крейсерська швидкість: 41 км/год
- Максимальна швидкість: 78 км/год
- Способи навігації: автоматична GNSS, інерціальна, візуальна
- Передавання відеоінформації: до трьох відеопотоків HD
- Зв’язок — mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковий зв’язок