Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Starlink працює на окупованих територіях, але Маск тут ні до чого — експерти

Анна Нагорна
Анна Нагорна
13 лютого 2024 7 хвилин читання

Днями інтернетом розійшлася «зрада» — супутниковий інтернет Starlink офіційно працює на частині окупованих територій Луганщини та півдня України. Ворог закуповує та використовує Starlink у війні проти нашої країни, і це явище набуває системного характеру, заявили у ГУР.

SPEKA розібралась, як це стало можливим, які особливості роботи Starlink на окупованих територіях і чому це не чергова зрада від Ілона Маска.

Армія ворога вже давно використовує Starlink у війні проти України Армія ворога вже давно використовує Starlink у війні проти України

Як та де працюють термінали Starlink?

Для роботи інтернету Starlink потрібно три елементи: мережа супутників, наземні станції, що підключаються до них, і тарілки-термінали, які приймають супутниковий сигнал. Наземні станції стоять у різних країнах, а найближчий до нас шлюз у Польщі.

У коментарі SPEKA Володимир Степанець, керівник групи «Народний Starlink», радник командувача військ зв’язку і кібербезпеки України у 2022-2023 роках, пояснив:

Достатньо, щоб хоча б одна така станція була десь на планеті. В Україні їх поки що немає, і велике питання, чи варто їх встановлювати під час війни, оскільки вони можуть стати гіпотетичними цілями.
Володимир Степанець

Зони покриття Starlink та зони заборони надання послуг, так звану geofence, визначає компанія-оператор SpaceX, зазначив Степанець. Якщо термінал, навіть з підміненими координатами свого місця розташування поза зоною покриття, він не зможе достукатися до супутника, який не обслуговує його локацію. 

Чи працює Starlink у рф?

Компанія-оператор SpaceX не заходила на ринок росії та заперечує будь-які офіційні справи з урядом або збройними силами рф. Якщо подивитися на мапу покриття Starlink, то країна-агресорка розташована у зоні geofence. Немає на території рф і наземних станцій для зв’язку із супутником. Отож ні — Starlink не працюєву рф.

Покриття від Starlink Покриття від Starlink

Як Starlink потрапляє до росіян?

Окупанти закуповують Starlink в арабських країнах, що засвідчило перехоплення розмови, яку опублікувало Головне управління розвідки. Також термінали активно закуповуються та перепродаються російськими реселерами через треті країни на підставних осіб. Прикрити такі схеми неможливо, до того ж українські волонтери так само скуповують усі доступні Starlink у країнах ЄС, оплачуючи їх з різних карток. 

Але, на жаль, існує «альтернативний» шлях отримання росіянами Starlink, зазначив у дописі керівник «Народного Starlink».

Від початку використання терміналів супутникового зв’язку Starlink захисниками України є досить значна кількість, яка опинилася в руках ворога, зокрема у робочому стані.
Володимир Степанець

У коментарі SPEKA експерт додав, що в Україні кількість терміналів Starlink перевищує 120 тис., а у ворога їх набагато менше.

Чи можна відібрати у ворога Starlink?

Це можна зробити, лише фізично захопивши позиції ворога разом з обладнанням Starlink.

Можливості визначити, хто користується терміналом Starlink, та заборонити його використання конкретно для росіян, сьогодні не існує. Однак українські волонтери, держслужбовці та військові працюють над тим, щоб це стало можливим, і одного дня так і буде.
Володимир Степанець

Чому інтернет Маска працює на окупованих територіях?

Щоб регулювати роботу Starlink на тих чи інших підконтрольних територіях, держструктури країн звертаються до представників SpaceX, тож реалії застосування обмежень у певних локаціях відомі лише цим двом сторонам. Через це зони покриття можуть частково не відповідати мапі на сайті Starlink. Але термінали працюють виключно на території України, зокрема на тимчасово окупованих частинах. 

Starlink використовують з обох сторін фронту Starlink використовують з обох сторін фронту

Крім того, сама технологія стільникового зв’язку та геопозиціювання Starlink (H3 resolution 5 cell) припускається похибок. Кожна локація (стільник) Starlink відповідає круглій зоні діаметром майже 20 км і не завжди повністю відповідає географічним кордонам країн чи регіонів. Тому на окупованих територіях або працюватимуть всі термінали Starlink, або не працюватимуть взагалі.

Інколи термінали Starlink фактично не працюють там, де мали б, наприклад, у деяких прикордонних локаціях країн ЄС. Або навпаки — працюють там, де не мали б працювати — так само у прикордонних локаціях країн, де послуги Starlink не надаються.
Володимир Степанець

Чому в ЗСУ впала швидкість інтернету?

Це пояснюється перенасиченням терміналами в окремих локаціях: ресурсу супутників може бракувати, що призводить до сповільнення швидкості з’єднання та проблем із доступністю зв’язку.

«В одному стільнику радіусом 20 км усі термінали сидять на одному каналі та під одним планувальником з боку супутника. Як наші, так і не наші. Зараз в одній зоні сконцентрована просто неймовірна кількість терміналів, тому система не витримує»,написав інженер Олег Кутков, відомий як dr.Starlink.

Тож це не зрада від SpaceX?

Starlink на орбіті Starlink на орбіті

Враховуючи баги технології стільникового зв’язку та відсутність будь-якого представництва SpaceX у росії, появу супутникового інтернету Starlink на окупованих територіях України складно назвати зрадою. 

Те, що ворог використовує зв’язок Starlink на окупованих територіях, означає, що він просто скористався такою ситуацією. Та це, так би мовити, ельфійське залізо для орків: сьогодні працює, але потім його не стане, чи ще й обернеться для них бідою.
Володимир Степанець

Військовий експерт у галузі зв’язку Сергій «Флеш» Бескрестновий вважає, що сьогодні хайп навколо використання росіянами Starlink перебільшений. Ворог спеціально публікує провокаційні пости з фото «старлінків» і розповідає, як буде застосовувати їх на дронах. За його словами, противник користувався Starlink усю війну, і нічого зробити з цим неможливо. Втім, на думку експерта, масштабного характеру це явище не матиме.

Вони працюють через європейські або інші облікові записи. Де знайти стільки європейців, які ризикують нажити собі проблем?
Сергій «Флеш» Бескрестновий

До того SpaceX як резидент США має підлаштовувати свої процеси до вимог міжнародного та американського законодавства, зокрема дотримуватися санкцій, що запроваджені проти рф у технологічній галузі. Тож імовірність офіційного постачання Starlink у рф дуже мала, хоча проблема реселерів та придбання терміналів через третіх осіб, на жаль, не зникне.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX запустила 23 супутники Starlink з Флориди 18 квітня — фото, відео

Богдан Камінський 1 годину тому

Штучний інтелект у російсько-українській війні: «новий порох» чи переоцінена технологія

Олександр Тартачний 17 годин тому

Оскароносні «20 днів у Маріуполі» 21 квітня з’являться на Netflix в Україні

Богдан Камінський 16 квітня 2024 16:26

Маск пропонує новим користувачам Х заплатити за можливість публікацій

Вікторія Рудзінська 16 квітня 2024 07:00

Tesla звільняє понад 10% співробітників по всьому світу через падіння продажів

Вікторія Рудзінська 15 квітня 2024 18:40