Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

США повернулися на Місяць після більш ніж 50 років. Що відомо про безпілотний апарат Odysseus

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 березня 2024 6 хвилин читання

Після пандемії космічні перегони між провідними країнами почалися з новою силою, а їхнім головним об’єктом став Місяць. За останні кілька років туди висадили свої безпілотники Китай, Японія та Індія. А за останні п’ять років багато роботизованих місій пролетіло повз Місяць, вийшло на місячну орбіту або врізалося в неї. Зокрема, космічні кораблі, розроблені Південною Кореєю, ОАЕ та Ізраїлем. 

Тим часом американська компанія Intuitive Machines у співпраці з NASA відсвяткувала «повернення Америки на Місяць» успішною посадкою свого космічного корабля Odysseus.

Нещодавні китайські місії набагато складніші, ніж цей проєкт. І хіба NASA не відрядила десяток людей на Місяць, коли мікрохвильові печі були передовою технологією? То чим же відрізняється ця місія, розроблена американською компанією?

Як Odysseus доставив перший комерційний вантаж на Місяць Як Odysseus доставив перший комерційний вантаж на Місяць

Чим вирізняється місія Odysseus на Місяць

Нещодавня висадка «Одіссея» виділяється з двох причин. Це перший випадок, коли космічний корабель, побудований у США, приземлився на Місяці та не розбився за понад 50 років.

По-друге, що набагато важливіше, це перший випадок, коли приватна компанія успішно доставила вантаж на поверхню Місяця.

Останнім часом NASA зосередилася на напрямах за межами системи Земля-Місяць, зокрема на Марсі. Але завдяки своїй програмі Commercial Lunar Payload Services (CLPS) вона також фінансувала розробки концепцій посадки на Місяць, сподіваючись зменшити витрати на доставку корисних навантажень і дозволити інженерам NASA зосередитися на інших викликах.

Співпрацюючи з NASA, Intuitive Machines вибрала місце посадки приблизно за 300 км від південного полюса Місяця. Серед інших труднощів посадка потребує виходу на полярну орбіту навколо Місяця, що призведе до споживання додаткового палива.

На цій широті земля вкрита кратерами. Через це автономним системам важко знайти безпечне місце для приземлення.

NASA витратила приблизно $118 млн на співпрацю з Intuitive Machines. Безпілотний апарат «Одіссей» мав 6 відсіків для корисних вантажів. Це відносно дешево. Використовуючи недорогі апарати для посадки на Місяць, NASA матиме ефективний спосіб перевірити нове космічне обладнання, яке потім можна використовувати в інших місіях на Місяць або далі.

Як проходила місія та чому вона заледве не провалилася

Intuitive Machines перед спуском зрозуміли, що в «Одіссея» була несправна частина навігаційного обладнання. Компанія вирішила обійти зламані шматки та використати експериментальний прилад NASA, який випадково опинився на борту: навігаційний доплерівський радар, або NDL, розроблений у дослідницькому центрі NASA Langley.

Інженерам компанії довелося по суті діяти як хакери, вигадуючи спосіб підправити дані з NDL NASA, вважаючи, що це може врятувати місію. Після десяти хвилин мовчання  прийшов слабкий сигнал від «Одіссея». У кімнаті управління місією прогриміли оплески. Адміністратор NASA оприлюднив відео, в якому вітає всіх із поверненням Америки на Місяць.

Відтоді стало зрозуміло, що посадковий модуль орієнтований не ідеально вертикально. Генеральний директор компанії Стів Альтемус сказав, що пізніше отримані дані показали, що космічний корабель, ймовірно, перекинувся на бік після того, як зачепився однією ногою за місячний камінь. Однак сонячні батареї виробляють достатньо енергії, і команда повільно отримує перші зображення з поверхні.

Запланований спосіб посадки модуля «Одіссей» та фактичний (на схемі вгорі праворуч)  Запланований спосіб посадки модуля «Одіссей» та фактичний (на схемі вгорі праворуч) 

На щастя, здається, що більша частина наукового корисного вантажу ще може бути розгорнута, оскільки вона розташована на боці посадкового модуля, спрямованому вгору. Невдалий елемент корисного навантаження, звернений донизу, — скульптура Джеффа Кунса. У коробці міститься 125 мініскульптур Місяця, які показують 62 фази Місяця, які видно із Землі, 62 фази, видимі з інших точок у космосі, і одне місячне затемнення. На кожній скульптурі написано ім’я новаторської постаті в історії людства. 

Джеф Кунс із скульптурами, які відправились вантажем на безпілотнику  Джеф Кунс із скульптурами, які відправились вантажем на безпілотнику 

Посадковий модуль, ймовірно, існуватиме щонайменше тиждень, перш ніж сонце зайде на місце посадки, і темна місячна ніч перетворить його на ще один музейний експонат.

Як NASA намагається знайти дешевий спосіб доправити вантажі на Місяць

Комерційний підхід NASA до стимулювання недорогих послуг корисного навантаження практично гарантує деякі невдачі. Але врешті NASA сподівається, що кілька підрядників з’являться у межах програми разом із деяким навчальним досвідом.

Ноу-хау, накопичене в організаціях, що працюють з обладнанням у космосі, такі ж важливі, як і розробка посадкових модулів.

Ринок комерційних вантажів на Місяць залишається незрозумілим. Можливо, щойно новизна вичерпається і бренди більше не зможуть викликати галас, наприклад, відправивши куртку Columbia на місяць, тоді це джерело фінансування може скоротитися.

Однак, як і сьогодні, цивільні космічні агентства та платники податків продовжуватимуть фінансувати дослідження космосу для досягнення спільних наукових цілей.

В ідеалі комерційні постачальники запропонують NASA ефективний метод тестування ключових технологій, необхідних для майбутніх наукових роботизованих місій, а також польотів людини у космос у програмі Artemis. Хоча проблеми з бюджетом США, скорочення фінансування та штату загрожують цим амбіціям.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Lego створив цеглинки з метеоритного пилу

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

NASA та Boeing прояснюють ситуацію із затримкою повернення астронавтів Starliner

Вікторія Рудзінська 30 червня 2024 13:11

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00

NASA обрало SpaceX для розробки космічного корабля, що зніме орбіту МКС у 2030 році

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 07:07

NASA готує програму екомоніторингу через супутник GOES-U

Олеся Дерзська 24 червня 2024 16:49