Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Космічні перегони США та Китаю набирають обертів

Ганна Гілова
Ганна Гілова Журналіст Speka
19 травня 2023 4 хвилин читання

Експерти кажуть про стрімкий розвиток Китаю у космосі і припускають, що ця країна може стати серйозним конкурентом США.

США досі домінує у головних космічних можливостях, і ця перевага посилюється  потужною мережею партнерів. 

Однак країни мають приблизно рівні можливості у космосі. У кількох ключових сферах США значно випереджають не лише Китай, а й усі разом космічні країни. Але є моменти, де Китай на крок попереду США. 

Космічний бюджет США та Китаю

У 2021 році космічний бюджет США становив приблизно $59,8 млрд. Протягом останнього десятиліття Китай інвестує значні кошти у космічні та ракетні технології, і за останні п’ять років подвоїв свої витрати. Але з орієнтовним бюджетом у $16,18 млрд  у 2021 році вона все ще витрачає менше третини бюджету США.

Супутники США та Китаю

США також значно лідирують за кількістю активних супутників. Наразі налічується всього 5465 робочих супутників на орбіті навколо Землі. З них 63% припадає на власність США — 3433 супутника. Натомість у Китаї – 541.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Космодроми США та Китаю

Так само США лідує і за кількістю активних космодромів. США має 7 діючих пускових майданчиків у країні та за кордоном і щонайменше 13 космодромів в розробці. Натомість у Китаї лише 4 діючі космодроми та планується побудувати ще 2.

Орбітальні запуски США та Китаю

У 2021 році Китай здійснив 55 спроб орбітальних запусків — на 4 більше, ніж у США (51). Хоча цифри приблизно однакові, країни запускали протилежно різні корисні навантаження: 84% китайських запусків були спрямовані на урядові військові цілі, в той час як 61% запусків США були призначені для невійськового, академічного чи комерційного використання, переважно для спостереження Землі чи телекомунікацій.

Космічні станції США та Китаю

США з 1990-х років є членом Міжнародної космічної станції, у якій фігурують 14 країн. МКС достатньо велика, має 16 модулів, і здійснила немало технологічних та наукових проривів. Однак МКС зараз 24 роки, і країни-учасниці планують  вивести її з експлуатації в 2030 році.

Натомість Китай має власну нову космічну станцію “Tiangong”. Вона значно менша — має всього лише 3 модулі. Китай поки залишається єдиним оператором станції, хоча вже пропонував іншим країнам приєднатися.

Космічні союзники США та Китаю

Головною відмінністю між США та Китаєм є характер і кількість міжнародної співпраці. 

NASA продуктивно розвиває міжнародне та комерційне партнерство в усьому: від розроблення конкретних космічних технологій до польотів людей у ​​космос. Уряд США також підписав 169 угод про обмін космічними даними з 33 державами та міжурядовими організаціями, 129 з комерційними партнерами та 7 з академічними установами. 

У Китаю також є союзники, які допомагають у космосі, зокрема росія та члени Азійсько-Тихоокеанської організації космічного співробітництва, куди входить Іран, Пакистан, Таїланд і Туреччина. Партнери Китаю мають менш розвинені космічні можливості.

Перегони на Місяць — хто буде першим

У 2019 році  росія та Китай домовилися спільно відправити місію на Місяць до 2028 року. Для цього росія надасть свої посадкові апарати «Луна» та орбітальні апарати з екіпажем «Орел», а Китай вдосконалить свій роботизований космічний корабель Chang'e . Їхня майбутня місія «відкрита для всіх зацікавлених сторін і міжнародних партнерів», але на сьогоднішній день жодна інша країна не приєдналася.

В рамках місій Artemis з 2020 року США підписали угоду про співпрацю з 24-ма країнами. Місія Artemis спрямована на повторення висадки людей на Місяць до 2025 року та створення бази на Місяці та місячної космічної станції невдовзі після цього.

Хто ще претендує на лідерство у космічних перегонах

Наразі Індія виділяє мільярди доларів на  розвиток космічної галузі у країні, і планує власну місію на Місяць у найближчому майбутньому, можливо навіть у колаборації з Японією. Південна Корея, Ізраїль, Японія, Об’єднані Арабські Емірати, ТуреччинаНімеччина та Європейський Союз також планують незалежні місячні місії.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Невдача Falcon 9 змушує NASA переглянути плани запуску Crew-9 на МКС

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

Рейтинг ШІ-стартапів із США з доходом понад $100 млн у 2024 році

Олеся Дерзська 14 липня 2024 16:12

До Марса за 2 місяці: почалася розробка двигуна для прискорення міжпланетних перельотів

Дмитро Мухін 13 липня 2024 19:41

Meta скасує обмеження в Instagram та Facebook для Трампа

Владислав Паливода 13 липня 2024 13:12

США оголосили про 61-й пакет допомоги Україні на $225 млн

Владислав Паливода 11 липня 2024 21:20