Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

росіяни не дають перевести 5-й енергоблок ЗАЕС у режим холодного зупину. Чим це загрожує Україні

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
14 червня 2023 5 хвилин читання

14 червня стало відомо, що російські окупанти на ЗАЕС не дозволяють перевести 5-й блок станції у безпечний режим холодного зупину. Про це повідомила Державна інспекція ядерного регулювання України. Зараз 5-й блок ЗАЕС — єдиний з шести енергоблоків станції, що залишається у гарячому зупині, а отже, продовжує споживати дефіцитну воду зі ставка охолоджувача, який наповнювався водою з Каховського водосховища. 

Чим загрожує ЗАЕС та Україні черговий злочин росіян та що таке холодний зупин, SPEKA розповіла незалежна експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна. 

Що відбувається на окупованій ЗАЕС зараз  Що відбувається на окупованій ЗАЕС зараз 

Що таке режим «холодного зупину» на ЗАЕС і як він працює 

Енергоблоки ЗАЕС не виробляють електроенергію від початку вересня 2022 року. Зараз п'ять перебувають у холодному зупині, один у гарячому — це п'ятий енергоблок.

Коли почалася зима, то два енергоблоки, п'ятий та шостий, залишалися у гарячому зупині – це було потрібно, щоб вироблялася пара для постачання тепла та гарячої води в Енергодар.

10 березня державним регулюванням видано рішення про переведення 5-го та 6-го енергоблоків блоків у холодний зупин, але не вказано дату. Енергоблок 6 перевели у холодний зупин у квітні. А щодо 5-го енергоблоку 8 червня вдруге ухвалили рішення, про те, що його треба негайно перевести в режим холодного зупину. 

Але негайно — це розпочати підготовку для переведення. Підготовка до процесу займає у середньому чотири години, потім треба подавати велику кількість води для охолодження, щоб витримувати графік зниження температури — 15 градусів на годину, щоб знижувати температуру першого контуру. Загалом процедура займає близько 20 годин. 

Енергоблок має два контури. Перший контур — це вода, яка омиває тепловидільні збірки всередині реактора, це спеціально дистильована вода, щоб не було осаду на поверхнях реактора. А другий контур — це сорочка реактора, і вода там також проходить підготовку.

Чим небезпечний стан «гарячого зупину» на ЗАЕС

Температури першого контуру. Якщо в холодному зупині це 70 градусів, у гарячому зупині — 275 градусів. З гарячого зупину дуже швидко можна вивести блок на мінімально контрольовану потужність.

Тож росіяни зберігають 5-й блок у стані гарячого зупину, щоб знову шантажувати світ. Тобто виводять на мінімально контрольовану потужність, потім вимикають чи обрізають лінію електропередач. У них це останній козир. Можна не використовувати ядерну зброю, якщо є енергоблок №5.

Є таке поняття, як важка аварія з розплавленням активної зони. Важка аварія, як на Фукусімі, сталася, коли не було зовнішнього енергопостачання, резервні дизель-генератори були затоплені цунами. Без охолодження ядерне паливо почало розігріватися. 

За дуже високої температури починається цирконієва хімічна реакція з вивільненням великої кількості водню. А у випадку з воднем 4% об'ємних у повітрі – це вибух. Тож там стався водневий вибух.

Якщо енергоблок перебуває у холодному зупині, то уявимо, що відсутнє зовнішнє енергопостачання, резервні дизель-генератори (яких там 20 стаціонарних і ще є мобільні) чомусь не підключилися. То від цього до початку важкої аварії з розплавленням активної зони у холодному зупині 8 діб. А коли гарячий зупин — лише 27 годин.

Зараз, коли вода в ставку охолоджується, там великий обсяг води – 47 мільйонів кубічних метрів. Але у вихідний день російський водолаз пірнав туди з метою, як пише російська преса, з метою зміцнення шандори.

Шандора – це така заслонка російською, вона піднімається, щоб випускати воду, як на Каховській ГЕС. Але я впевнена, що росіяни вже замінували цю шандору. 

Адже представників світу або українського персоналу з керівництва АЕС не допустили до цієї процедури. Там були МЧСники російські і російський водолаз, хоча в штаті АЕС є власні водолази. Влітку минулого року нашого водолаза закатували до смерті. Він відмовлявся виконувати вказівки росіян. 

Тобто вони готують інформаційне поле для провокацій. Сергій Кирієнко був там на минулому тижні, персонально оглядав той ставок. Кірієнко – права рука путіна. Він очолював державний концерн Росатом близько 12 років. Я впевнена, що окупація атомних станцій була його ідеєю.

Адже Росатом – це корпорація, яка об'єднує не тільки використання ядерної енергії в мирних цілях, але й воєнні ядерні програми. Це такий монстр на 360 підприємств.

Гадаєте, те, що вони не дають перевести енергоблок в режим холодного зупину – це елемент ядерного шантажу?

Саме так. Я вважаю, що вони роблять це, щоб спробувати призупинити контрнаступ України.

Місія МАГАТЕ не впливає на технічні рішення, вони обмежені з пересуванням по майданчику, при них весь час ходять ФСБ. Вони не можуть з персоналом говорити, у них немає доступу до всіх приміщень.

Їх треба виводити, вони будуть нам заважати контратакувати. Тому що росіяни можуть взяти їх у заручники і використати як живий щит при виході з ЗАЕС.

І зараз на ЗАЕС є реальна небезпека аварії?

Я прогнозую, що при виході з ЗАЕС росіяни можуть підірвати шандору на охолоджуючому ставку і пошкодити лінію живлення. Те, що вони підрвали Каховську ГЕС, показує, що у них немає запобіжників в Україні. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Угода росії та КНДР: як це вплине на Україну та постачання зброї

Олександр Тартачний 21 червня 2024 17:05