Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Робота учителя із ChatGPT: як правильно робити запити

Наталія Морзе
Наталія Морзе Член-кореспондентка НАПН України, докторка педагогічних наук, професорка, експертка ЮНЕСКО
3 січня 2024 8 хвилин читання

Чи можемо ми заборонити учням використовувати ШІ? Звісно ж, ні. Тож учитель має знайти у цьому процесі плюси та зробити штучний інтелект своїм асистентом. Дискусія про використання ШІ під час навчання набирає обертів у спільноті учителів. Але спочатку треба самому опанувати інструменти ШІ, щоб позбавитися від величезного масиву рутинної роботи, і вже потім навчати учнів. Адже якщо процес зупинити неможливо, його слід очолити. Почнімо із ChatGPT.

Принципи роботи чатбота

ChatGPT не є штучним інтелектом, що навчився і спроможний відповідати на ваші запитання. Це мовна модель, що здатна передбачати найімовірніше слово, яке буде далі. Саме тому ChatGPT недоцільно використовувати як пошукову систему, бо чатбот лише передбачає слова, а не видає факти чи дані. Він чутливий до формулювання запитів (промтів) і може надавати неправдиву інформацію. Отже, треба передусім навчитися робити правильні запити й завжди перевіряти отримані відповіді

Формулювання правильного запиту — запорука того, що ChatGPT краще зрозуміє своє завдання й надасть максимально точну відповідь. При цьому слід сприймати складання запиту як спілкування: запит — відповідь — уточнення запиту — відповідь – уточнення запиту тощо.

Важливо розуміти: чатбот відповідає на запит не як звичайний співрозмовник, бо він не думає, а просто передбачає. І таке прогнозування засновано на вашому запиті та даних, на яких його вчили й до яких він має доступ.

Як правильно писати запити для ChatGPT

Засвоїмо принцип, який лежить в основі створення запитів: відповідь, яку отримаєте, буде настільки якісною, наскільки хорошим був запит (підказка, промт), сформульований вами.

Для розуміння порівняймо приклади запитів: 

  • Основний запит: напиши анотацію до цієї статті.
  • Покращений запит: напиши короткий виклад цієї статті на 500 слів, зрозумілий для підлітка 15 років.
  • Основний запит: мені потрібний інструмент рубрики для оцінювання презентації проєкту.
  • Покращений запит: створи інструмент рубрики, щоб допомогти мені оцінити проєкти для 5-го класу, де учні повинні використовувати програмне забезпечення для презентацій для навчання інших безпечного інтернету.

Як бачимо, покращені запити містять більше конкретики й починаються з дієслова.  Тож, щоб навчитися створювати ефективні запити, потрібно потренуватися. 

Корисні поради щодо формування запитів

Отже, надам декілька корисних порад для роботи із ChatGPT.

Будьте конкретними

Ставтеся до запитів ChatGPT як до вказівок, які даєте учням. Використовуйте конкретні ключові слова й фрази, що відповідають темі чи завданню, зазначайте умову, яка зробить відповідь більш конкретною.

Почніть запит із вказівки, а не запитання

Поставте чітке завдання ChatGPT за допомогою дієслова та призначте своєму помічнику ШІ «роботу». Можна попросити його класифікувати, підсумувати, перекласти або сформувати покрокову інструкцію, згенерувати 20 запитань і дати відповідь на п'ять із них, написати запрошення в діловому стилі на сім речень тощо.

Уникайте надто складних мовних конструкцій або заплутаних структур у реченнях. Пишіть природно, використовуйте потрібний вам тон і стиль.

Порівняймо

  • Основний запит: чи можеш пояснити міграцію? (Цей запит найімовірніше дасть енциклопедичний опис міграції.)
  • Покращений запит: створи план уроку для ознайомлення з міграцією у 5-му класі. (Запит дасть дієві кроки для навчання та пояснення нової концепції вашому класу.)
  • Основний запит: на яких прикладах краще пояснювати розрахунок відсотків учнів?
  • Покращений запит: згенеруй 5 задач з математики на розрахунок відсотків для 6-го класу.
  • Основний запит: де учні будуть в житті використовувати дроби?
  • Покращений запит: напиши 4 приклади, як у житті дітям знадобиться вивчення теми «Дроби».

Приклад шаблону виразу для запиту: Переклади текст нижче [мовою]. Далі: текст.

Наведіть контекстну інформацію

Краще надати ChatGPT забагато контекстної інформації, ніж недостатньо. Поясніть чатботу, навіщо вам ця інформація та в якій сфері він зараз має працювати. Це може бути середня школа, освітні дослідження, розроблення навчальних програм, робота з батьками. Надайте більше деталей для отримання кращих відповідей. Поясніть вік та рівень навичок учнів вашого класу, зазначте їхні інтереси тощо. Будьте специфічними, надавайте довідковий текст, наведіть приклади.

Порівняймо:

  • Основний запит: напиши план уроку про вулкани.
  • Покращений запит: напиши план уроку про вулкани для 7-го класу (учням 11-13 років). Тривалість уроку — 45 хвилин. Додай практичну частину та 5 тестів.

Використовуйте у спілкуванні рольову гру

Визначте, хто має надати інформацію, наприклад, директор, учитель, аналітик, архітектор, батьки. Від ролі буде залежати, яку інформацію ChatGPT проаналізує та в якому форматі надасть відповідь.

  • Виконання ролі певного персонажа. ChatGPT може взяти на себе роль різних персонажів або історичних діячів. Сценарії рольової гри можуть імітувати реальні життєві ситуації, як-от замовлення їжі в ресторані, бронювання готелю або участь у невимушеній розмові, аби учні практикували й вдосконалювали свої мовні навички.
  • Сценарії розв’язування проблем. ChatGPT вміє створювати імітаційні сценарії розв’язування проблем, де він бере на себе роль наставника або керівника. 
  • Історичні чи наукові реконструкції. У ролі історичних діячів або вчених ChatGPT може відтворити важливі відкриття, експерименти чи дебати з минулого.

Надайте цитату, щоб підкреслити важливість деяких слів

Візьміть потрібну фразу в лапки, аби ChatGPT міг зрозуміти, що ви хочете зосередитися на ній.

Надайте конкретні приклади

Вони допоможуть уточнити вашу мету та скерувати чатбот у потрібному напрямі. Після наведення прикладу можна попросити більше аналогічних версій. Це зручно використати для створення, наприклад, диференційованих завдань для учнів.

Вкажіть бажану довжину відповіді чи кількість прикладів або текстів

Додайте бажану довжину до підказок.

Запит: Створи 4 завдання для учнів 2-го класу з теми «Сонячна система» й напиши відповіді.

Задайте потрібний тон запиту за допомогою прикметника (дружній, професійний, нормативний тощо)

Приклад: Нумо думати крок за кроком. (ШІ думатиме логічно, що буде корисним  для процесів і розв’язання проблем.)

Приклад шаблону виразу для запиту: У стилі [відома людина або студент із рівнем класу].

Намагайтесь уточнити отриману версію відповіді як у розмові зі співрозмовником

Коли ChatGPT дасть відповідь, можете продовжити розмову з ним, адже він залишається у контексті завдання. Наприклад, попросіть уточнити щось або доповнити. Якщо чатбот зупиняється на півслові, напишіть йому «Продовжуй», і він відновиться з того місця, де зупинився. Якщо ж потрібно поставити запитання на нову тему, почніть новий чат (new chat у меню).

Уточнюйте й повторюйте

Результат виявився не таким, як очікували? Зробіть повторний, більш конкретний та цільовий запит. Такі експерименти допоможуть визначити, які типи запитань слід ставити чатботу для отримання якісної відповіді. Вивчайте відповіді й повторюйте для отримання найкращих результатів: підказуйте кроки дій для виконання завдання, розбивайте завдання на підзавдання, ставте  запитання.

Постійно оцінюйте вихідні дані та перевіряйте отриману інформацію

ChatGPT — мовна модель, а такі системи галюцинують. Отже, чатбот може видавати неправдиву інформацію. ChatGPT залюбки вигадає щось. Тож за ним варто все перевіряти.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01