Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Proton, розробник безпечної пошти ProtonMail, перейшов до некомерційної структури

Кіра Іванова
Кіра Іванова Редакторка новин The Page/SPEKA
17 червня 2024 5 хвилин читання

Proton, швейцарська компанія, що розробляє пакет програм, орієнтованих на конфіденційність, зокрема ProtonMail, пішла шляхом Signal і Mozilla та перейшла на нову некомерційну модель бізнесу. Про це пише TechCrunch.

Основним акціонером корпорації Proton AG стає нещодавно створений фонд Proton Foundation (який уже залучив до правління засновника інтернету Тіма Бернерса-Лі). Proton AG надалі працюватиме як комерційна компанія під егідою фонду. 

За словами гендиректора Proton Енді Єна, завдяки реорганізації структура має стати самодостатньою та незалежною від пожертв, грантів чи комерційних зв’язків із корпораціями.

Signal покладається на підтримку співзасновника WhatsApp, мільярдера Браяна Ектона, а Mozilla має значний дохід від пошуку Google.

Єн підкреслює, що Proton Foundation хоче зберегти «прибутковий та здоровий бізнес» як основу. Без потреби переконувати світ, що гарантована «конфіденційність» ProtonMail залежить від зовнішніх організацій, коментує TechCrunch.

Зміна в управлінні не означає зміни в тому, як ведеться наш основний бізнес. Proton не керується прибутком, але ми все одно повинні зберегти прибутковість як основну мету, тому що наріжним каменем захисту місії Proton є незалежність через самодостатність.
Енді Єн, гендиректор Proton, у корпоративному блозі

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому Proton вирішив побудувати некомерційну структуру

Крок Proton сигналізує про невід’ємні проблеми побудови бізнесу навколо конфіденційності, особливо там, де було залучено зовнішнє фінансування та інвестори прагнуть прибутку. 

Proton завжди позиціонував себе «незалежним» як з погляду власності без венчурних інвесторів, так і з технологічного погляду, оскільки він не залучає звичайних публічних хмарних провайдерів, а має власні сервери та мережеве обладнання.

Модель роботи комерційної організації під егідою некомерційного фонду має зберегти для Proton головний принцип конфіденційності і водночас залишити переваги приватних компаній, зокрема можливість пропонувати опціони на акції, щоб «залучити та заохотити найкращих талантів у техніці», каже Єн. 

Жодна зміна контролю не може відбутися без згоди фонду як найбільшого акціонера Proton з правом голосу. Це дозволяє йому блокувати вороже поглинання Proton, забезпечуючи постійне дотримання місії.
Енді Єн

Нова структура бізнесу все одно дозволяє компанії вийти на біржу в майбутньому, якщо це буде потрібно.

Контроль від фонду завжди вимагатиме діяти так, щоб не ставити під загрозу початкову місію Proton. Фінансовий успіх Proton безпосередньо пов’язаний із суспільним благом. Таким чином ми прагнемо зберегти не лише цінності Proton, але й нашу культуру інновацій, підприємництва та амбіцій, а також наш невпинний конкурентний дух.
Енді Єн

Proton Foundation планує виділити 1% доходів Proton на благодійність, зокрема, на підтримання інших продуктів та ініціатив, орієнтованих на конфіденційність.

Що відомо про Proton та ProtonMail 

Компанія Proton була заснована у Женеві (Швейцарія) у 2014 році. Найбільш відомий її продукт — електронна пошта ProtonMail із наскрізним шифруванням (E2EE). Згодом компанія додала до портфоліо Proton VPN, конфіденційний менеджер паролів, календар і хмарне сховище, а також програму зі створення нотаток Standard Notes

Більшість із цих сервісів мають безкоштовні версії, проте компанія пропонує підписки та тарифні плани, які дають доступ до додаткових функцій.

Невдовзі після запуску в 2014 році компанія розпочала краудфандингову кампанію, яка зібрала майже $500 тис., а потім залучила ще $2 млн від венчурної компанії із Кремнієвої долини Charles River Ventures (CRV) і швейцарського некомеційного фонду Genevoise pour l'Innovation Technologique (FONGIT). Нині Proton стверджує, що не має венчурних інвесторів як акціонерів, а CRV продав свою частку FONGIT у 2021 році.

Енді Єн, інший співзасновник Джейсон Стокман і директор з розроблень компанії Дінчао Лу пожертвували деякі акції фонду та зробили його основним акціонером. 

До опікунської ради фонду Proton Foundation увійшли батько інтернету сер Тім Бернерс-Лі, Карісса Веліз, професор етики в Інституті етики ШІ Оксфордського університету, та Антоніо Гамбарделла, директор FONGIT.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Proton запускає власну версію Google Docs

Вікторія Рудзінська 7 годин тому

Творець Всесвітньої павутини хоче повернути людству контроль за даними в мережі

Олександр Тартачний 12 червня 2024 09:00

Proton додає Standard Notes у портфоліо

Вікторія Рудзінська 10 квітня 2024 17:20

Proton запустила VPN-сервіс для бізнес-клієнтів

Артем Житкевич 22 серпня 2023 20:17

У 2022 році ProtonMail видав владі дані майже 6 тис. користувачів

Артем Житкевич 16 серпня 2023 20:16