Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
19 червня 2024 9 хвилин читання

Приватність найвищого рівня. Як Apple показала конфіденційний AI, а Ілон Маск не зрозумів

Компанія Apple не зрадила своїй ідеї конфіденційності, запускаючи штучний інтелект. Ілон Маск, який пообіцяв заборонити Apple-гаджети у своєму офісі, не оцінив революційність задуму.

Компанія Apple лише цього місяця продемонструвала інтеграцію штучного інтелекту у свої продукти — анонс зробили на конференції для розробників WWDC. Розробник iPhone обіграв назву інноваційної технології та назвав штучний інтелект, який використовуватиме компанія, не Artificial Intelligence, а Apple Intelligence, що не могло не спричинити потоки жартів та обговорень.  

Попри те що Apple нарешті приготувалась перетворитися з постійно наздоганяючого на ринку AI у повноцінного її гравця, зважилась інтегрувати штучний інтелект у свої продукти та повідомила про співпрацю із OpenAI. Це рішення викликало дивну реакцію в Ілона Маска. Керівник Tesla повідомив, що заборонить використання пристроїв Apple у своїх компаніях, якщо ці гаджети будуть використовувати штучний інтелект від OpenAI.

Одіозність особистості Ілона Маска та його дивні рішення уже мало кого дивують. У цьому разі така ідея заборонити Apple-гаджети виглядає особливо дивною. Адже компанія Apple під час WWDC продемонструвала інноваційний підхід щодо використання штучного інтелекту на своїх пристроях. По суті, анонс Apple — це спроба реалізувати персоналізований штучний інтелект, який працює здебільшого на пристрої користувача та зберігає конфіденційність його даних, а за потреби звертатися до серверу. Причому Apple створила процедури, які навіть за зверненні у хмару гарантуватимуть захист користувацької інформації.

Private Cloud Compute: персоналізований штучний інтелект у приватній хмарі

Під час інтеграції штучного інтелекту у свої продукти Apple змогла зберегти privacy-орієнтований підхід до даних користувача. Його ідея полягає в тому, аби виконувати всі можливі операції на пристрої юзера, не передаючи дані зовні. Apple підкреслює, що вона намагатиметься взагалі не звертатися до хмарних серверів для тих запитів, які не потребуватимуть цього.

А якщо певну операцію неможливо виконати на гаджеті, Apple створила власну систему передавання даних у хмару, але придумала, як це зробити без шкоди для конфіденційності даних. Саме це компанія назвала новим способом оброблення конфіденційних даних у хмарі Private Cloud Compute (PCC).

Головна особливість Private Cloud Compute — гарантія безпечного передавання даних у хмарні сервери за обробленні складних запитів штучного інтелекту Apple Intelligence.

Реалізовано це завдяки декільком рішенням. По-перше, всі дані під час передавання шифруватимуться. Окрім того, усі ці запити до серверу будуть анонімними завдяки технології маскування IP-адрес iCloud Private Relay — цей підхід дасть змогу приховати походження (IP-адресу) запитів. Завдяки цьому буде неможливо порівняти IP-адресу з конкретною людиною і розкрити анонімність юзера. Окрім цього, хмарні сервери Apple не мають постійного сховища даних і не ведуть логи.

Іще одне рішення — будь-які дані, які обмінюються з хмарними службами, будуть зашифровані, а потім видалені. Це означає, що на хмарному сервері не буде жодних слідів даних юзера після того, як буде виконано запит. А персональні дані або чутлива інформація (до прикладу, фотографії користувача) взагалі не будуть передаватися у хмарне сховище.

У компанії Apple назвали функцію PCC «найдосконалішою архітектурою безпеки, яка колись розгорталася для масштабних хмарних обчислень ШІ».

Такий підхід дає змогу Apple впроваджувати сучасний штучний інтелект, зберігаючи при цьому високий рівень захисту даних. Іншими словами, завдяки Private Cloud Compute компанія Apple змогла створити новий «захищений» штучний інтелект, який працює із повагою до конфіденційності користувацьких даних.

«Вперше в історії Private Cloud Compute поширює найкращі в галузі безпеку та конфіденційність пристроїв Apple у хмару», — написали експерти з безпеки Apple у своєму повідомленні, зазначивши, що особисті дані «недоступні нікому, крім користувача, навіть не Apple».

Privacy-орієнтований AI

Підхід, запропонований Apple, кардинально відрізняється від рішень інших компаній, зокрема Google, OpenAI чи Meta. Ці компанії не лише збирають, але й зберігають величезні обсяги персональних даних та іншої інформації користувачів. Це пояснюється бізнес-моделлю цих техногігантів, які монетизують дані користувачів завдяки рекламі чи навчанню штучного інтелекту.

Apple, яка отримує більше прибутку від обладнання та послуг, ніж від реклами, менше зацікавлена в агрегації особистих даних користувачів. Саме це позиціонування компанії, яка з повагою ставиться до конфіденційності й захищає дані користувачів, Apple активно використовує у своїх маркетингових активностях. Та почасти цим вона виправдовує завищені ціни на її пристрої.

А відмова компанії зламувати її пристрої навіть на вимогу спецслужб ще більше зміцнила її реноме захисника приватності.

Запропонована компанією модель Private Cloud Compute дасть змогу перетворити штучний інтелект від Apple на найбільш конфіденційне рішення із максимальним функціоналом та потужностями. Це означає, що Apple вкотре обіцяє зберігати приватність юзерів та готова аналізувати конфіденційні дані — фотографії, повідомлення та електронні листи, що можуть містити секрети чи інтимні подробиці. При цьому Apple обіцяє допомагати користувачам та надавати послуги на основі цих чутливих даних. Але робитиме вона це, гарантуючи конфіденційність, не зберігаючи жодних цифрових слідів у мережі та не перетворюючи ці дані на вразливі.

Чи небезпечна дружба Apple з OpenAI

Анонсоване співробітництво між Apple та OpenAI особливо перспективне для виробника iPhone, надто сьогодні, коли Apple виглядає компанією, яка наздоганяє лідерів у сегменті AI. Ілон Маск, коментуючи це рішення, підкреслив, що «Apple не має знає, що насправді відбувається, коли вони передають ваші дані OpenAI». Хоча опис ідеї Private Cloud Compute якраз протирічить гучним заявам очільника Tesla.

Сем Альтман (Open AI) та Ілон Маск. Фото: diendandoanhnghiep.vn Сем Альтман (Open AI) та Ілон Маск. Фото: diendandoanhnghiep.vn

На тлі компаній, які роблять все, аби якомога більше зібрати даних про своїх користувачів, рішення Apple виглядає якщо не революційним, то принаймні незвичним. Хоча аналогічні спроби створити «локальний AI» були раніше й від інших компаній. До прикладу, саме такою спробою є модель Gemini Nano від Google, що може працювати локально на пристроях Android разом із моделями Pro та Flash, які обробляють дані у хмарі.

Так само Microsoft та її рішення Microsoft Copilot Plus може обробляти запити штучного інтелекту локально. Проте ці спроби техногігантів доволі точкові. Адже жоден із них не наголосив на своїх зобов’язаннях щодо конфіденційності користувацьких даних.

Попри гучні обіцянки Apple, очевидно, що поки сервіс остаточно не запрацює, ринку доведеться довіряти PR-публікаціям та вилизаним статтям.

Однак справжнє випробування штучного інтелекту Apple відбудеться пізніше цього року, коли ми побачимо Apple Intelligence у дії. Нам потрібно буде побачити, чи зможе Apple досягти балансу між якісним AI-досвідом та конфіденційністю. Компанія, яка зробила ставку  на приватність, не може помилитись, адже навіть натяк на те, що Apple не дотрималась обіцянок, коштуватиме їй дорого.

Хоча у цій угоді між Apple та OpenAI є невелика лазівка — той самий диявол, який криється у деталях. Компанія завжди зможе перекласти відповідальність за неналежне ставлення до даних на когось, у цьому разі на OpenAI. І сказати, що за взаємодії даних з OpenAI на них поширюється угода з користувачами не Apple, компанії OpenAI, яка має власні політики. А отже, користувач, який хоче використовувати цей потужний штучний інтелект, буде вимушений погодитися з цими політиками й правилами.

Про те, що такий розвиток подій доволі ймовірний, можна зробити висновок з інтерв’ю генерального директора Apple Тіма Кука, який сказав, що ChatGPT буде використовуватися для запитів, пов’язаних із «світовими знаннями», які «виходять за межі особистого контексту». Тож користувач може отримати вибір, який більше скидається на дилему — обрати персоналізований захищений AI від Apple чи поступитися конфіденційністю та скористатися OpenAI.

Автори MIT Technology Review цитують  Альберта Фокса Кана, виконавчого директора проєкту з контролю за технологіями спостереження та спеціаліста Інституту інформаційного права юридичної школи Нью-Йоркського університету, який говорить, що наразі ми не знаємо, чи зможемо ми відмовитися від передавання наших конфіденційних даних при роботі з штучним інтелектом Apple: «Мене хвилює, що ми бачимо ці перегони озброєнь із штучним інтелектом, які передають дедалі більше наших даних у руки інших людей».

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 15 годин тому

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 16 годин тому

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 20 годин тому

Компанія EvolutionaryScale виділить на розвиток ШІ в біології $142 млн

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:48