Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Paperless, ІТ-підходи та співпраця з EPAM. Як Держстат йде у діджитал

Анна Нагорна
Анна Нагорна
1 березня 2024 6 хвилин читання

Державна служба статистики — єдиний в Україні орган, який виробляє офіційну статистику з усіх сфер економіки та життя країни. Ця статистика вкрай важлива для аналітиків компаній та уряду, а також іноземних інвесторів. Наскільки сучасним є цей сервіс сьогодні?

The Page поспілкувався з головою Держстату Ігорем Вернером, щоб дізнатися, як трансформується відомство та чи є ці кроки успішними. SPEKA публікує найцікавіші інсайти.

Все, що треба знати про цифровізацію відомства Все, що треба знати про цифровізацію відомства

Оновлення процесів та співпраця з EPAM

За словами Ігоря Вернера, у Держстаті завжди був рух на цифровізацію. Але не вистачало коштів. На проєкт пробного електронного перепису відомство отримали кошти лише в 2019 році. А в 2021 році Мінцифри вдалося залучити грант на діджиталізацію від донорів.

Мінцифри поставило амбітну мету — перетворити Держстат на ІТ-компанію, яка буде виробляти якісну офіційну статистику. У 2021 році була сформована концепція цифрової трансформації відомтсва. Далі компанія EPAM взяла на себе вивчення майбутньої перебудови бізнес-процесів.

Офіційно про цифрову реформу оголосили у квітні 2023 року. Перші її видимі результати стали доступні у вересні минулого року, коли Держстат проводив опитування щодо зайнятості населення в «Дії». Однак його результати не виявились достатньо репрезентативними, тому, на думку Держстату, вебопитування потрібно поєднувати з традиційним методом.

Опитування щодо роботи  Опитування щодо роботи 

Також відомство створило мобільний додаток «Статистика в смартфоні» і наповнило наборами відкритих даних портал Data.gov.ua.

ІТ-підходи в Держстаті

Крім того, в 2023 році EPAM провела навчання для фахівців Держстату. Відомство перейшло на проєктний підхід, коли кожне статистичне спостереження відбувається як проєкт в Confluence.

Над кожним проєктом працює окремий менеджер статистичного проєкту і методолог статистичного проєкту. Їх доповнюють ті, кого ми назвали «фантастична четвірка»: оператор даних, аналітик даних, BI-аналітик і інженер з якості даних.
Ігор Вернер

Щоб залучити кваліфікованих IT-фахівців, було створено держустанову «Центр обробки статистичних даних», який запрацював протягом 2023 року. Зараз проводиться набір та онбординг спеціалістів, які будуть робити державні статистичні спостереження в системі Sigma.

Про систему Sigma

Sigma – інформаційна система для повного циклу виробництва статистичних даних, яка дозволяє збирати, збегірати, обробляти, аналізувати й поширювати дані. Sigmа базується на хмарних технологіях з використанням Microsoft Azure, Azure Data Factory, Jupyter Notebook, Power Automate.

Офіційний сайт відомства. Стара версія Офіційний сайт відомства. Стара версія
Ми вже почали впровадження інформаційної системи Sigma, яку будували весь 2023 рік, а також підготовку державних статистичних спостережень до переведення їх функціонування в цій системі.
Ігор Вернер

Нова система будується за принципом: інформація на вході – чорна скриня, вона ж Sigma – інформація на виході – і портал Держстату, який бере цю інформацію для поширення. 

Держстат відпрацював технологію перенесення даних на новий портал, яка включає кілька ступенів перевірки, щоб уникнути помилок при міграції. Зараз відомтсво переносить дані з центрального рівня – по Україні. На другу чергу будуть мігруватися дані регіонального рівня і потім – дані в ретроспективі.

Чому новий сайт виявився «сирим»

В кінці жовтня 2023 року компанія ЕРАМ разом із Мінцифри запустили публічну бета-версію порталу stat.gov.ua. Експерти розкритикували його за незручний інтерфейс та пошук даних. Однак це лише MVP, а не повноцінний новий портал, тому відомтсво планує збирати скарги користувачів та удосконалювати сайт. 

Оновлений сайт Держстату Оновлений сайт Держстату
У нас є розуміння того, що Держстат є сервісом для користувача. Отже, ми не можемо давати той сервіс, який не буде сприйматися кінцевими користувачами.
Ігор Вернер

До співпраці з EPAM Держстат мав невдалий досвід зі створення порталу – «колеги, які виграли тендер, не змогли створити новий порталі», розповів очільник відомтсва.

Paperless та евакуація даних

На початку повномасштабного вторгнення росії Держстат евакуював роботу своїх територіальних органів, які знаходилися в зоні обстрілів або бойових дій: в Чернігові, Сумах, Херсі, Миколаєві, Запоріжжі, Харкові, Сєвєродонецьку та Бахмуті. Процеси збирання і обробки даних були задубльовані на більш спокійні регіони.

Для Держстату було ключовим зарезервувати інформацію, перекинути наші електронні бази, всі, щоб вони були в резерві. Ми були повністю готові до знищення фізичних носіїв. У нас все в електронному вигляді насправді, і для нас папір не був проблемою взагалі.
Ігор Вернер

В березні та квітні 2022 року Держстат зіштовхнувся з нестачею серверів. Тоді на допомогу прийшли служби статистики Польщі, Литви, Норвегії.

Коли Держстат знову відкриє дані

Після 24 лютого 2022 року Держстат закрив усі дані з міркувань безпеки. Згодом відомство зробило лише частину статистики публічною. Держстат регулярно публікує лише два ключові показники – ВВП та індекс споживчих цін, які дозволяють оцінювати Україну міжнародним інвесторам, партнерам та уряду.

Статистика на бета-версії нового сайту Статистика на бета-версії нового сайту

Не публікуються дані, зокрема, про вантажообіг та промислове виробництво, щоб не наражати на небезпеку українські підприємства. Також немає даних про міграцію, оскільки неможливо отримати точні дані по кількості громадян, які виїхали або повернулися.

Ми відкриємо всю інформацію після війни. Ми будемо обмежувати інформацію, виходячи з норм чинного законодавства з урахуванням того, чи може вона завдати шкоди державі та мирному населенню.
Ігор Вернер
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що таке технологія цифрових двійників і як вона працює

Сергій Коноплицький 23 травня 2024 14:30

Українські захисники та захисниці можуть отримати по 100 тис. грн на розвиток своєї справи

Владислав Паливода 22 травня 2024 12:41

Українці, чиє житло зруйнувала росія, можуть подати заявку на відшкодування до міжнародного Реєстру збитків

Владислав Паливода 21 травня 2024 19:11

Майбутнє штучного інтелекту — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #1

Сергій Коноплицький 21 травня 2024 16:31

Відключення електронергії в Україні: як залишитися на зв'язку

Владислав Паливода 17 травня 2024 10:34