Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Навіщо ЗСУ атакують радіолокаційні станції на території росії

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 травня 2024 7 хвилин читання

Безпілотник Головного управління розвідки Міноборони 26 травня атакував радіолокаційну станцію (РЛС) далекого виявлення цілей «Воронеж-М» у російському місті Орськ — це за 1800 км від кордону з Україною. Варто наголосити, що цей об’єкт не сканує території України. З’ясовуємо, чому ЗСУ регулярно завдають ударів по радіолокаційних станціях та які наслідки цих дій.

Які радіолокаційні об’єкти росіян уражені за останній час?

Хоча офіційно Україна не взяла на себе відповідальність за атаки на об’єкти радіорозвідки на території росії та у тимчасово окупованому Криму, джерела деяких видань, зокрема «Української правди», повідомляють, що використання безпілотників координувало Головне управління розвідки Міноборони.

У квітні дрони-камікадзе дісталися російської загоризонтної РЛС «Контейнер» Ковилкіно у Мордовії, яке розташоване більш як за 680 км від українського кордону. Двокоординатна загоризонтна РЛС 29Б6 «Контейнер» входить до системи розвідки та попередження про повітряно-космічний напад. Головне завдання — виявляти повітряні цілі різних типів на заявленій дистанції до 3 тис. км.

Загоризонтна РЛС 29Б6 «Контейнер» Загоризонтна РЛС 29Б6 «Контейнер»

У ніч на 24 травня українські військові ймовірно влучили по російському вузлу звʼязку під Алуштою, щоправда, із використанням ракет ATACMS. Ця військова частина використовується Центром далекого космічного зв'язку рф, який входить до угруповання Повітряно-космічних сил рф і був залучений до керування групами супутників «ГЛОНАСС» (Глобальна навігаційна супутникова система). Цей центр дозволяв покращувати точність розташування на мапі та якість військового зв’язку рф.

Також безпілотники продовжили працювати по РЛС. Так, 23 травня пошкодили загоризонтну радіолокаційну станцію «Воронеж-ДМ», що біля Армавіра у Краснодарському краї рф, а також 26 травня, ймовірно, станцію «Воронеж-М» в Орську Оренбурзької області. Є супутникові знімки, які свідчать про пожежі та/або пошкодження, однак офіційного підтвердження ще немає.

Уражена РЛС «Воронеж-ДМ» біля Армавіра Уражена РЛС «Воронеж-ДМ» біля Армавіра

Що таке загоризонтна РЛС «Воронеж-М» та «Воронеж-ДМ»

«Воронеж-М» та «Воронеж-ДМ» — це сучасне покоління російських РЛС раннього попередження. Їхнє завдання — забезпечувати далекий моніторинг повітряного простору та виявляти літаки та балістичні ракети, а також «космічні об’єкти». Перший радар у Лехтусі поблизу Санкт-Петербурга запрацював у 2009 році. Станції можуть виявляти об’єкти за 6 тис. км та до 4 тис. км у висоту і супроводжувати до 500 цілей одночасно.

Відмінності між «Воронеж-М» та «Воронеж-ДМ» полягають у хвилевому діапазоні, у яких працюють станції. «Воронеж-М» працює з ультрачастотними хвилями у метровому діапазоні — від 30 МГц до 300 МГц. Натомість «Воронеж-ДМ» — у дециметровому діапазоні від 300 МГц до 3 ГГц.

У 2012 році росіяни стверджували, що вартість станцій «Воронеж-М» становить 2,85 млрд рублів, а «Воронеж-ДM» — 4,3 млрд рублів, що становить 90 та 134 млн доларів відповідно.

Чому Україна атакує РЛС не спрямовані на територію України

Найцікавіше в атаках на РЛС те, що вони майже не сканують територію України.

Станція під Армавіром покриває сектор від Перської затоки до Середземного моря та сканує лише незначну частину території Криму. І хоча теоретично ця система могла б допомагати виявляти балістичні ракети під час атак на Крим, є сумніви, чи мала відстань та «гострий» кут дозволяють ефективно покривати цю територію із РЛС. А зважаючи на ракетні атаки по Криму, її роль в обороні півострова сумнівна.

Натомість система «Воронеж-М» під Орськом взагалі не розташована у бік України. Завдання цієї станції покривати територію від Перської затоки до Японського моря, тобто спостерігати за Китаєм, Індією та Пакистаном.

Розташування загоризонтних РЛС типу «Воронеж» та зони їхнього покриття  Розташування загоризонтних РЛС типу «Воронеж» та зони їхнього покриття 

Хоча росія досі «дивиться» у бік Китаю завдяки іншим РЛС «Воронеж-ДМ» під Барнаулом та «Воронеж-М» в Іркутській області, її система захисту та оповіщення про балістичні ракети та авіацію має прогалину на південно-західному напрямку.

Причини такої великої та складної операції залишаються не до кінця зрозумілими, попри те що вже приносять відчутну користь. Ось основні версії, чому це відбувається:

Підготовка до F-16 та використання авіаційних ракет

Знищення РЛС та засобів зв’язку домоможе зробити українську авіацію та заплановані F-16 менш помітними. Звісно, деякі з РЛС не відстежують повітряний чи морський простір України, що не вкладається у цю теорію, але все одно є важливою військовою ціллю.

Політичний крок та засіб дестабілізації росії

Поява «пробоїни» у протиядерному щиті росії — політично компрометує військове та політичне керівництво росії, а також є способом показати, що Україна здатна завдавати ударів по стратегічно важливих воєнних об’єктах. До того ж станцію під Армавіром росіяни побудували для того, щоб поновити суцільне поле огляду після того, як втратили доступ до ще радянських РЛС у Мукачеві, Севастополі (до анексії) та Габалінської РЛС в Азербайджані.

Відведення систем ППО вглиб країни

Ураження таких важливих об’єктів ще раз демонструє, що у країни бракує засобів ППО для їхнього захисту. Також варто зауважити, що станція під Орськом розташована на відстані 1800 км, а отже, українські безпілотники встановили новий рекорд з дальності польоту. Атака на станцію може бути промовистим сигналом для російської сторони та, можливо, призведе до того, що комплекси протиповітряної оборони передислокуються з фронту на охорону стратегічних об’єктів. Зокрема, ще одна така РЛС є в межах досяжності під Санкт-Петербургом.

Це завдає великих економічних та операційних втрат противнику

Також не варто забувати, що РЛС — дорогі об’єкти, а їхнє відновлення потребує тривалого часу. Оцінити ефективність уражень поки що можна лише частково. Наскільки пошкоджена радіолокаційна станція 29Б6 «Контейнер» (працює по більшості території України), важко сказати: її антени не є суцільними, тому це складніша ціль для безпілотників. Її ціна станом на 2014 рік понад $200 млн. У разі виведення з експлуатації на її відновлення можуть піти роки. Запуск аналогічної станції на Далекому Сході вже запізнюється на чотири роки.

А от РЛС під Армавіром вже точно недієздатна на доволі довгий термін. Будівлі, які ушкоджені, мають не лише чутливий радар, а й всю систему із передавання, отримання та оброблення сигналів, живлення та охолодження. До того ж ремонт в умовах санкцій буде дорожчим і складнішим.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 20 годин тому

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 22 години тому

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Армія дронів нищить росіян: уражено 778 одиниць техніки ворога

Владислав Паливода 27 червня 2024 17:36

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36