Наступ ChatGPT, звільнення в ІТ та повернення Трампа. Головні ІТ-тренди тижня
Microsoft та Google наввипередки обіцяють золоті гори з новими пошуковими платформами на основі штучного інтелекту. І це тоді, коли на росії штучний інтелект використовують для посилення цензури контенту. Тим часом Microsoft, Google та купа інших технологічних компаній не зупиняються у скороченні співробітників. Навіть Twitter, який пережив збій у роботі минулого тижня. Meta повернула Дональда Трампа на свої платформи. SPEKA розповідає про ключові події тижня у світовому tech та IT.
Пошукові битви за ChatPGT
Найголовніші новини тижня — це анонси, зроблені Google та Microsoft про інтеграцію штучного інтелекту у їхні пошукові платформи. Спочатку Microsoft показав оновлені версії своїх Bing та браузера Edge, потім трохи привідкрив своє бачення штучного інтелекту в пошукових інструментах і Google. Правда, останньому публічне тестування ChatPGT-аналога обійшлося занадто дорого — зроблена його чатботом помилка обвалила капіталізацію компанії на $100 млрд.
У Microsoft запевняють, що їхня пошукова система буде потужнішою за ту, що розробляє Google, та запевняє у майбутньому лідерстві Bing на ринку пошуку. Google поки що обережніший і радше намагається наздоганяти, але і його амбіції не залишають сумнівів у тому, що компанія просто так не відступиться. Залишається дочекатися не поспішних презентацій Google, а його повноцінних анонсів власних інструментів, наприклад, моделі LaMDA.
Звільнення в ІТ, серія номер…
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тривають звільнення в ІТ-компаніях, і навіть у тих, хто анонсує ChatPGT-революцію. Минулого тижня постраждали співробітники GitLab, Disney, Cyren, eBay. Про скорочення повідомили у GitHub, готується до звільнень Yahoo. У Zoom також повідомили про звільнення.
Найдивнішу причину скорочення минулого тижня озвучив одіозний Ілон Маск. Він повідомив, що звільняє одного з головних розробників, пояснивши своє рішення скороченням числа переглядів твітів нового власника Twitter. І це після того, як мільярдер звільнив ще у грудні та січні інженерів та модераторів контенту.
У 2023 році уже звільнили понад 100 тис. співробітників ІТ-компаній. У порівнянні із скороченими 159 тис. у 2022-му очевидно, що швидкість скорочень збільшується. Ймовірно, це не останні новини про те, як технокомпанії звільняють людей.
Twitter: статистика та оновлення Twitter Blue, платні API та збій
Користувачам підписки Twitter Blue тепер доступна можливість публікувати твіти довжиною до 4 тис. символів. Відразу після цього Twitter пережив глобальний збій. Приблизно півтори години користувачі не могли нічого публікувати. Кажуть, що після цього збою Ілон Маск вимагав від співробітників соцмережі призупинити роботу над новими функціями.
Попри просування ідеї платної підписки та верифікаційних галочок, на кінець січня користувачами Twitter Blue стали лише 300 тис. акаунтів. Цікаво, наскільки ці люди та бізнеси будуть готові платити, хоч і відносно невеликі гроші, за можливість постити простирадла тексту. І це у соцмережі, конкурентною перевагою якої є влучність та лаконічність.
Окрім того, Twitter озвучив умови доступу до Twitter API: те, що раніше було безкоштовним, від 13 лютого обійдеться у $100.
Повернення Трампа у соцмережі
У Meta попередили, що за повторні порушення правил спільноти Трампа знову заблокують. Але якщо пригадати, як довго тривало протистояння між Трампом та соцмережами та як довго у Meta зважувалися на блокування його профілів, виникають сумніви у тому, що до пана «You are fake news!» ставлення буде таким самим, як, наприклад, до українців, які намагаються розповісти світові про військові злочини та геноцид власного народу.
І трохи новин з боліт: як росія використовує штучний інтелект для побудови потужної системи цензури
Декілька російських медіа опублікували аналіз робочих файлів та листування фахівців підконтрольної до Роскомнагляду структури. Ці листи розповідають, як працює Роскомнагляд та як у країні побудована потужна система цензури.
Поки весь світ використовує штучний інтернет для спрощення життя й рутинних процесів, росіяни застосовують ШІ-інструменти для пошуку та цензурування контенту. А для навчання нейромереж, завдання яких — шукати «запрещенку» в рунеті, використовувалась платформа «Толока» від «Яндекс».
Серед тем, які цензурують у рунеті, не лише критика війни (чи так званої СВО), але й інформація про військові злочини, вбивство мирного населення, знищення критичної інфраструктури і, звісно, дані про втрати російської армії. Цікаво, що у витоку знайшлась інформація про плани щодо запуску ботоферми, на неї навіть виділили кошти. Виглядає так, що сумний досвід ольгинської фабрики тролів втілять у життя через 10 років.
Спеціальний розділ у цій структурі займається пошуком критики на адресу особисто путіна та прогнозуванням появи таких дописів. Частково ця історія повторює витоки кодів «Яндекс», яким посприяли українські хакери.
Залишається сподіватися, що штучний інтелект, створений на росії, буде працювати так, як і все російське ІТ, тобто недолуго і з помилками, а історія з ботофермою або не повториться у 2023 році, або стане фарсом.